70’li ve 80’li yıllar, gerek moda gerekse farklı dünya görüşüyle en çok dikkat çeken; tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de unutulmaz anıların yaşandığı dönemlerdi. Leblebinin toz haline getirilip şekerle karıştırılarak yenildiği, ekmeğin üzerine yağ ve salça sürülerek tüm gün sokakta oyunların oynandığı ve iki bisküvi arasına lokum konularak tüketildiği bu yıllar, özellikle günümüz X kuşağının unutulmaz hatıralarıdır. Uzun saçların, İspanyol paça pantolonların, apartman topuklu ayakkabıların, düğmeleri göbeğe kadar açılan desenli ve geniş yakalı gömleklerin moda olduğu bu yıllarda günümüzde de popülerliğini koruyan tatil beldeleri ön plandaydı.

İşte kumsallarında nostaljik fotoğrafların çekildiği, birbirinden güzel anıların yaşandığı, gazozların içildiği ve X Kuşağına Nostaljik Anlar Yaşatacak Tatil Rotaları

Ayvalık

Marmara Bölgesi’nin önemli şehirlerinden biri olan Balıkesir’in şirin bir ilçesi olan Ayvalık, eski bir Rum yerleşkesidir. Şehrin gürültüsünden uzaklaşıp ruhu dinlendiren huzur dolu ambiyansı ile dikkat çeken Ayvalık, çocukluk döneminde en güzel anıların yaşandığı ve tarihi evlerin arasında zaman yolculuğuna çıkıldığı ender sahil kentlerinden biridir.  İlçeye özgü sarımsak taşlarından yapılan Rum evleri, tarihi çarşısı, masmavi ve berrak denizi, yemyeşil doğası ile bağımlılık yaratan Ayvalık, 1970-1980 dönemlerinde en sevilen tatil beldelerinden biriydi. Ayvalık hala en güzel tatil beldelerinden biri. Ayvalık otelleri arasından seçim yaparak bu güzel beldede tatil yapabilirsiniz.

Bodrum

Ege kokan rüzgârı, masmavi denizi ve erguvan kokan sokakları ile Muğla’nın en popüler tatil beldelerinden biri olan Bodrum, günümüzdeki popülerliğini eskiden de sürdürüyordu. Eski dönemlerde doğal güzellikleri ve sakinliği ile dikkat çeken Bodrum, şimdilerde hareketli gece hayatı ile ön planda.  Bembeyaz evleri ve birbirinden güzel koyları ile köklü tarihi bir araya getiren Bodrum; denizi, kumu ve güneşiyle geçmişten bugüne en çok tercih edilen tatil beldeleri arasındadır. Geçmişte de günümüzde de unutulmaz anılara ev sahipliği yapan Bodrum otelleri; adına şiirlerin yazıldığı, şarkıların bestelendiği, dört mevsimin huzurla karşılandığı mükemmel bir kaçıştır.

Çınarcık

İstanbul’a yakınlığı nedeniyle bir dönemin en popüler tatil beldelerinden biri olan Çınarcık, eski dönemlerde dondurma ve ay çekirdeği partilerinin düzenlendiği çay bahçeleri ve gençlerin sahillerde yaptığı gece yürüyüşleri ile ünlüydü.  Günümüzde şehirleşmeye yenik düşen ilçelerden biri haline gelen Çınarcık, yeşilin her tonunu barındıran şelaleleri ve masmavi deniziyle hala popülerdir.  Özellikle hafta sonu kaçamakları için İstanbulluların favorisi olan Çınarcık otelleri, çocukluk anılarını tazelemek isteyenleri buruk bir sevinçle karşılar. Çınarcık semt pazarında organik ürünlerin tadına bakabilir, lunaparkında eğlenceli saatler geçirebilirsiniz.

Avşa Adası

İstanbul’a en yakın tatil beldelerinden biri olan Avşa, özellikle 70’li ve 80’li yıllarda en çok tercih edilen tatil destinasyonlarındandı. Birçok gencin ilk aşkının yaşandığı, ilk ergen kavgalarının ya da ilk hüsranlarının yaşandığı Avşa’ya, eski dönemlerde tüm mahalle bir gemiye doluşarak giderdi. Tertemiz denizi, geniş kumsalları ve gece hayatıyla ünlü olan belde, günümüzde hala popülerdir. Ancak aşırı kalabalık ve betonlaşma bu beldede de etkilerini gösterdiği için eskinin muhteşem doğal güzelliklerini ve denizini arayanlar biraz hüsrana uğrayabilir. Avşa otelleri arasından seçim yaparak kendine özgü şaraplarından tadabilir, sokaklarında geçmişin izlerini taşıyan eski evlerini görebilirsiniz.

Datça

Dünyanın en güzel körfezlerinden biri olan Muğla Gökova Körfezi’nin ucunda yer alan Datça, şimdi olduğu gibi eskiden de huzur ve sakinlik arayanların beldesiydi. Geçmişten günümüze pek de büyük değişikliklere uğramaması sayesinde hala en çok tercih edilen bir tatil yöresi olan Datça, huzurun ve mavinin en güzel tonlarına sahiptir.  Dar ve güzel taş sokakları, meyve bahçeleri, ağaçları, her köşeden fırlayan çiçekleri, her gördüğünüzde selamlaşan sevgi dolu ahalisi ile geçmişin samimi havasını iliklere kadar hissettiren Datça, geçmişe özlem duyanların ilk tercihi olabilir. Datça otelleri arasından bütçenize uygun en güzel oteli tercih ederek anılarınızı tazeleyebilirsiniz.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin