Uzakdoğu’nun  egzotik ülkesi Tayland, farklı kültürlere ve doğal güzelliklere meraklı ziyaretçilerine zengin tatil seçenekleri sunar.

Her mevsim gidilebilecek sıcak tatil alternatiflerini araştırdığınızda Uzak Doğu’nun rengarenk noktası Tayland, kültürel ve doğal güzellikleriyle öne çıkar. Tayland hem deniz havası almak isteyenlerin hem de kültür turlarını sevenlerin buluştuğu bir yerdir. Gezilecek birçok noktası bulunan Tayland’ı yakından tanımaya ne dersiniz?

Melekler Şehri Bangkok

Güneydoğu Asya’nın en hızlı gelişen şehirlerinden olan Bangkok’un Tay dilinde anlamı Melekler Şehri’dir. Güney Asya’nın en çok ziyaret edilen başkentlerindendir. Günün her saati hareketli bir şehir olan Bangkok’ta sıkılmaya fırsat bulamayacaksınız.

tayland - 02

Bangkok turu yapmaya karar verdiğinizde zengin bir gezi rotasının sizi beklediğini göreceksiniz. Şehirde ilk dikkatinizi çekecek nokta Bangkok’un caddeleri ve işlek trafiği olabilir. Bangkok’un en popüler yerlerinden biri Tapınaklar Bölgesi gezi rotanızın ilk durağı olabilir. Bangkok’a gelenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerdendir. Bölgede, Uzak Doğu’ya özgü ihtişamlı ve zengin görünümlü tapınaklar ve saraylar göz alır. Tayland kültürünü size tanıtan Ulusal Müze de gezi rotanızda yer bulmayı hak eden diğer bir adres.

Bangkok’da sizi bekleyen Büyük Saray ve sarayın bulunduğu Phra Kaeo Tapınağı ilginizi çekecek eserlerden. Oldukça büyük bir alana kurulu olan saray ve tapınak bölgesine uygun kıyafetler giyerek girebiliyorsunuz. Bölgeye şort, tayt, askılı t-shirt gibi kıyafetlerle girmek yasak. Bangkok’ta gezebileceğiniz birçok tapınaktan biri de Wat Pho Tapınağı. Pho Tapınağı 50 metre uzunluğunda yatan altın Budha heykeli ile meşhur. Tapınaklar bölgesinin nefis manzarasını görebileceğiniz Wat Arun Ratchwaram Tapınağı, Phukhao Thong (Altın Dağ) Tapınağı ve yine Çin mahallesinin girişinde sizi karşılayan 40 ton ağırlığındaki Altın Budha heykeli ile bilinen Traimit Tapınağı’nı da gezebilirsiniz. China Town’u (Çin Mahallesi) gezerek minik bir Çin gezisi de yapmış olabilirsiniz.

tayland - 03

Tayland turu yapmak isterseniz gezerken bu bölgeye özgü bir ulaşım seçeneği olan Tuk Tuk ile farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Tuk Tuk dışında Bangkok’un ortasından geçen Chao Phraya nehrine açılan kanallarda tekne turu da cazip bir gezi alternatifi. Ayrıca Chatuchak pazarı hafta sonu gidenlerin uğrayabileceği meşhur bir pazar. Tayland’ın bir diğer popüler aktivitesi Yüzen Pazar da mutlaka deneyimlemeniz gereken bir alışveriş seçeneği olabilir. Tayland turu esnasında mutlaka yapmanız gereken bir diğer aktivite ise Thai Masajı. Sokakta ya da masaj salonlarında çok ucuza masaj yaptırıp gezmekten yorulan kaslarınızı rahatlatabilirsiniz.

Tayland geceleri renkli seçenekleri ile sizi bekliyor. Bangkok’ta yer alan Patong Gece Pazarı geç saatlere kadar alışveriş sever gezginleri ağırlıyor. Tayland’ın eğlence kalbi Pattaya’dır. Pattaya da geceleri Walking Street üzerinde yer alan gece kulüpleri çok meşhur. Turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden olan bölgede, sokaklarda rastlayabileceğiniz gece şovları da ilginizi çekebilir. Koh Phangan’da dolunay döneminde plajda yapılan Full Moon partileri de kaçırılmaması gereken bir diğer eğlence. Ayrıca Tayland’a özgü yemekleri tatmak isterseniz, deniz ürünlerinden yöreye özgü yemeklere zengin seçenekler sizi bekliyor.

Büyüleyici Doğası ile Pattaya

Tayland gecelerinin eğlence merkezi Pattaya, gündüz de turistlere renkli ve cazip alternatifler sunuyor. Pattaya’da turistlerin en sevdiği aktiviteler arasında deniz ve kumsal keyfi yaptıktan sonra file binmek ve timsah şovlarını izlemek de yer alıyor. Pattaya’da deniz keyfinizi tekne turlarıyla zenginleştirebilir yakınlardaki adalara da gidebilirsiniz. Pattaya’ya geldiğinizde sizde seyahat ajandanıza Walking Street’de eğlenip, Nong Nooch Botanik Bahçesi, fil, timsah ve yılan çiftliklerindeki şovları izlemeyi eklemeyi unutmayın.