Ziyaretçileri için her mevsim huzur ve dinginlik kaynağı olan Sapanca ve Abant, özellikle hafta sonları ufak kaçamaklar yapmak isteyenler için cazip bir alternatif oluşturuyor. Çevre illerden konaklamalı ya da günübirlik olarak ziyaretçi çeken bu bölgelere daha yakından bakalım.

Cennetten bir köşe: Abant

Her mevsimi faklı güzellikleriyle yaşayan bir merkez olan Abant Gölü için Bolu’nun en gözde turizm mekânı olduğunu söylersek yanılmış olmayız.

Çevresinde bulunan ormanları ve sakinliğiyle şehirden kaçmak için ilk akla gelen yerlerden biri olan bu mekan; iki büyük şehir İstanbul ve Ankara arasında kaldığı için oldukça ziyaretçi çekiyor.

Gölün çevresi; dinlenmek ve rahatlamak isteyen misafirler için konaklama, spor, avcılık, yeme-içme gibi pek çok konuda olanaklar sunuyor. Yürüş yapmak isterseniz, çevreyi ve civar yaylaları kapsayan yürüyüş parkurunu kullanabilirsiniz. Bu rotada yürüyüş süresi yaklaşık 3 saat, yürüyüş mesafesi ise 10 kilometre civarında. Yazın yeşilin her tonu ile karşılaşabileceğiniz bu parkurda, kışın karlı harikulade bir manzarayla baş başa kalmaya hazırlıklı olun.

abant golu

Abant Gölü çevresinde birkaç tesis bulunuyor. Bu tesislerde ızgara yemekler ve balık çeşitleri yiyebilirsiniz. Özellikle göl alabalığı, burada sıkça tercih edilen yemeklerden.

Abant Gölü’nde çevre köylerden gelen birçok doğal ürün bulunuyor. Mevsimine göre börülce, erik kurusu, fasulye, doğal petekli bal, kuşburnu ve köy peyniri satın alabilirsiniz.

Abant’a günübirlik gelebileceğiniz gibi, konaklamalı bir tatil de tercih edebilirsiniz. Göl çevresinde yer alan eşsiz doğa manzarasına sahip Abant otellerinde kalmak keyif alacağınız bir deneyim olacaktır.

Doğa ve huzurun adresi: Sapanca

Şehrin karmaşasından ve gürültüsünden sıkılanlar için hızlı bir kaçamak imkanı sunan Sapanca, yazları dağlardan akan buz gibi dereleri ve serin havasıyla, kışları ise bembeyaz bir örtüye bürünen dağları ve göl çevresi yürüyüşleriyle ziyaretçilerine unutulmaz anılar sunuyor.

Sapanca Gölü ve çevresi sadece doğa gezisi yapmak isteyenler için değil, bünyesindeki pek çok tarihi eser sayesinde kültürel gezi isteyenler için de ideal bir seyahat mekanı oluyor. Vecihi Kapısı, Rahime Sultan Camii, Hasan Fehmi Paşa Camii ve Bizans devri Lahit ve Mezar taşları bu bölgede ziyaret edebileceğiniz bazı mekanlardan.

Suda vakit geçirmek isteyenler için göl kenarında bot ve deniz bisikleti kiralanacak mekanlar bulunuyor.

abant-sapanca-kartepe

Yakın çevrede gezilip konaklanabilecek yerleşim birimleri de yer alıyor. Sapanca’ya 8 km uzaklıktaki Maşukiye ve ona 17 km mesafede bulunan Kartepe bu yerleşim birimlerinin içinde dikkat çekiyor. Sapanca Maşukiye eşsiz çağlayan ve şelale sesleri eşliğinde ziyaretçilerine keyifli bir keşif deneyimi sunuyor. Kartepe ise, kayak merkezleri ve turistik tesisleriyle kış aylarına renk getirmeyi vaat ediyor.