Çarşaf gibi uzanan masmavi denizi, rengarenk patika yolları, oksijeni bol doğası, zeytinyağlı hafif  lezzetleri ve sıcakkanlı insanları… Evet tahmin ettiğiniz gibi tam da Ege’den bahsediyoruz. Eşsiz doğa güzellikleri sunan ve kendine has coğrafyasıyla gelen tüm ziyaretçilerini etkileyen Ege, bünyesinde keşfedilmeyi bekleyen irili ufaklı pek çok tatil noktası barındırıyor. Huzur dolu anlar vadeden bu cennet durakları listenize ekleyerek siz de ailenizle veya sevdiklerinizle daha önce hiç yaşamadığınız unutulmaz bir tatil deneyimi elde edebilirsiniz. İşte Ege’nin kalbinde gizlenmiş az bilinen renkli tatil durakları

Kaz Dağları’nın Yamacında: Adatepe

Edremit Körfezi’nin tüm güzelliklerini gözler önüne seren Adatepe, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı küçük bir belde. Şehrin gürültüsünden ve kaosundan uzak kalıp ruhunuzu dinlendirmek istiyorsanız rotanızı mutlaka Adatepe’ye çevirmelisiniz. Zeytin ağaçlarıyla çevrili olan bu sevimli köy, gelen tüm ziyaretçilerini doğayla tarihi birleştiren enfes bir ortamla bir araya getiriyor.. Eski bir Rum köyü olarak bilinen bu sit alanının en dikkat çeken yanı ise zeytin sütünün üretim merkezi olması. Zeytinyağları ve zeytin sütü hakkında daha detaylı bilgi edinmek için Hüseyin & Meral Zeytin Evi’ni mutlaka ziyaret edin.

Asıl Adı Domatia: Doğanbey 

İçinizi huzur dolduracak mükemmel Ege duraklarından bir tanesi de Doğanbey. Aydın’ın Söke ilçesine bağlı olan bu tatil noktasına, sonbahar ve kış mevsimine doğru giderseniz yol boyunca burnunuza buram buram zeytin ve mandalina kokularının geldiğini hissedebileceksiniz. Milet ve Priene gibi eski uygarlıklara ev sahipliği yapan Rum köyünde; arnavut kaldırımlı sokaklarda yürüyebilir, deniz manzarasına karşı çayınızı yudumlayabilir, sırtını doğaya yaslamış tarihi taş evlere karşı fotoğraflar çektirebilir veya yerleşim yerinin tarihine ışık tutan Fauna Müzesi’ne ziyaret düzenleyebilirsiniz.

Zeytin Ormanlarının Bolluğu: Sedir Adası

Gelen ziyaretçiler tarafından Kleopatra Adası olarak da nitelendirilen Sedir Adası, ismini geçmişte adada bolca bulunan sedir ağaçlarından almış. Marmaris’e yaklaşık 16 km uzaklıkta yer alan küçük tatil beldesi, turkuaz maviliğine bulanan tertemiz koyları ve yumuşacık kumsallarıyla gelen tüm seyahatseverleri kendine hayran bırakıyor. Cedrae Antik Kenti ve Roma Dönemi’nden kalma tiyatro ve agora kalıntıları ise bölgenin tarihi dokusunu yansıtan unsurlardan birkaçı.

Yabani Atlarla Karşılaşmanız Olası: Taşlıca

Bozburun Yarımadası’nda konumlanan Taşlıca Köyü, her ne kadar şaşırtıcı olsa da tıpkı Afrika kıtasını anımsatıyor. Hatta çoğu kez kendinizi safari yapıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Geniş bir alan üzerinde yayılma gösteren tatil bölgesinde Apollon Tapınağı, kule kalıntıları ve Hellenistik Temenos gibi tarihi kalıntılara rastlanıyor. Ayrıca Taşlıca’ya kadar geldikten sonra 8 km uzaklıktaki Serçe Limanı’nı da mutlaka görmelisiniz. Limana geldiğinizde suyun berraklığı ve pırıltılı dip görüntüsü karşısında adeta hayrete düşeceksiniz.

Bafa Gölü Manzarası: Kapıkırı

Göl ve ada manzaralarıyla insanı ilk bakışta büyüleyen Kapıkırı Köyü, bol rüzgarlı tertemiz havasıyla siziyazın bunaltıcı sıcağından kurtaracak harika bir doğal alan. Bafa Gölü ile Beşparmak Dağları arasında kalan köyün tarihi geçmişinin, Bizans Dönemi’ne kadar dayandığı düşünülüyor. Özellikle Heraklia Antik Kenti’ne özgü tarihi kalıntılara yer yer denk gelebilmeniz muhtemel. Geziniz boyunca yerli halk tarafından açılan köy kahvesinde bol köpüklü közde kahve içebilir, göl manzarası eşliğinde serpme kahvaltı yapabilir, göl kıyısında balık tutarak veya yürüyüş yaparak vaktinizi geçirebilirsiniz.

Antik Heykel Koleksiyonuyla Ünlü: Geyre

Türkiye’nin en güzel antik heykel koleksiyonuna ev sahipliği yapan Geyre, eski Türk evi örneklerini bulabileceğiniz bambaşka bir rota. Selçuk-Aydın-Nazilli güzergahı üzeinden varabileceğiniz bölge, 7. yüzyıla kadar Aphrodisias Antik Kenti olarak biliniyormuş. Günümüzde ise seramik sanatı ve eşsiz tarihi dokusu sayesinde Türkiye’nin ve dünyanın farklı noktalarından turist çekiyor. Özellikle yöresel mimarisiyle göz dolduran Afrodisias Müzesi kesinlikle görülmeye değer!

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin