Bozcaada Bağ Bozumu Festivali'nde Düş Gibi Bir Tatil Sizi Bekliyor

Bozcaada Bağ Bozumu Festivali’nde Düş Gibi Bir Tatil Sizi Bekliyor; Taş evleri, Arnavut kaldırımı sokakları, kekik kokan havası ve buz gibi deniziyle huzurun adresi olan Bozcaada, Bağbozumu Festivali’ne hazırlanıyor. Rum evleri ile çevrelenen merkezinde meyhanelere ev sahipliği yapan ilçe, bu kez misafirlerini uçsuz bucaksız üzüm bağlarına davet ediyor. Dar sokakları renkli duvar resimleri ile süslenen Bozcaada’nın ikonlarından biri de elbette üzüm… Şarap üretimi ile dikkat çeken bölgenin önde gelen şarap üreticileri şenlik boyunca bağlarını ziyarete açıyor.

bozcaada bağ bozumu festivali

Üzüm Bağlarında Romantik Atmosfer

Kırmızı şarap sevenler için Karalahna, beyaz aşıkları için ise Vasilaki ve Çavuş şarapları meşhur olan bölgede; Ataol, Talay ve Yunatçılar firmaları en bilinen şarap üreticilerini oluşturuyor. Festival boyunca merkezden kalkan traktör tipi otantik araçlar, minibüsler veya turlarla bağları gezebilir, şarap hasadını görebilirsiniz.

Ada’nın yüksek bölgelerinde yer alan bağlar, etnik bağ evleri ile çevrelenerek mükemmel bir manzara vadediyor. İşçilerin ve bağ sahiplerinin de eşlik ettiği yolculuğu gün batımı ile tamamlayarak romantik atmosferi pekiştirebilir, gün batımının en gözde yeri olan Polente Rüzgar Gülleri’ni ziyaret ederek şarap eşliğinde denizin üstüne düşen güneşi seyredebilirsiniz. Şarap alırken yanına peynir, pizza gibi atıştırmalıklar da eklemenizi tavsiye ederiz. Zira hafif müzik eşliğinde geçireceğiniz gün batımı için ayrılan bir saatin bitmesini istemeyecek, belki de yemeği de seyir esnasında yemek isteyeceksiniz. Gün batımının ardından yörenin kültürüne tanık olabileceğiniz festival boyunca geceleri merkezde ve koylarda yapılacak etkinliklere, konser ve atölyelere de katılım gösterebilirsiniz.

üzüm bağlarında romantik atmosfer

Deniz Keyfi ile Festivale Eğlence Katın

Ada’nın dört bir yanında bulunan koylar da şenlik boyunca gündüz keyfinin adresi oluyor. Batık gemi ile mimlenen ve son yıllarda rağbetin arttığı Beylik Koyu, denizaltı seyri isteyenler için Akvaryum Koyu, plaj keyfi meraklılarına; Ayazma, Habbele ve Ayana plajları tavsiye edilebilir. Şezlong ve şemsiye arayan ve konfor meraklısı olanlar içinse en iyi tercih Ayazma oluyor, diğer koylarda hizmet bulunmuyor. Eğer ıssız koy sevenlerdenseniz merkezden alışveriş yaparak yola çıkmalısınız. Suyun genellikle sığ ve akıntı nedeniyle oldukça temiz olduğu Bozcaada’da aynı sebeple su sıcaklığının da bir hayli düşük olduğunu hatırlatmak gerekiyor. Soğuk su sevenler için cennet olan Ada denizi yerine kimi misafirler ise havuzlu otelleri tercih ediyor. Genellikle çorak araziden oluşan Bozcaada’da yeşillikleri üzüm bağları, lavanta çalıları ve kekik tarlaları oluşturuyor. Öyle ki plajların hemen dibinde biten lavanta ve kekiklerin kokusunu yüzerken hissedebilirsiniz.

deniz keyfi ile festival

Ada Mutfağı Damak Çatlatıyor 

Adeta düşten bir parça olan Ada’da şarap dışında da özgün lezzetleri tadabilirsiniz. Ada’da sirken otundan yapılan sıcak ot mezesini mutlaka denemelisiniz, Bozcaada çevresinde yakalanan kalamarların tadına bakmadan dönmemelisiniz. Ada lokmacısında lokma tadımı yapmanızı ve Çiçek Pastanesi’nin meşhur sakızlı kurabiyesini yemenizi hatırlattıktan sonra asma yaprağından sarmanın tadına bakmayı unutmamanızı ve Ada mantısına da bir öğünde yer açmanızı hatırlatıyoruz.

Kahvaltıda ya da öğle molasında patlıcanlı böreğin tadına bakabilir, kahvaltı sonrası kahvenizin yanına bir de gelincik şerbeti söyleyebilirsiniz. Yeni bir alternatif arıyorsanız çilekli Türk kahvesi ile yeni tatlar keşfedebilirsiniz. Bozcaada’nın meşhur domates reçeli için bavulunuzda boşluk bırakmayı unutmayın. Tabii ada lavantaları için de mutlaka yer ayırın. Bir sene boyunca kokusunu ve dekoratif görünümünü koruyan lavantaları evinizin en sevdiğiniz köşesinde sergileyebilirsiniz.

bağ bozumu festivali

Bozcaada bağ bozumu festivali ile sezonun en cıvıl cıvıl günlerini yaşamaya hazırlanıyor. Siz de bu şenliğe katılarak anılarınıza rengarenk fotoğraflar, gülümsetecek hatıralar ekleyebilirsiniz. Ada meyhanelerinde günün yorgunluğunu atabilir, sahildeki bar ve publarda eğlenebilir, şarapevlerinde özgün şarapları deneyebilirsiniz. Merkezdeki mağazalardan hediyelik, giyim ve aksesuar alışverişi yaparak sevdiklerinize ufak mutluluklar armağan edebilirsiniz.