Bu seneki Gençlik Haftası’nda Huzura: Seferihisar’a! İzmir’in en güzel tatil beldelerinden Seferihisar’ı bu yazımızda daha iyi tanıyacak ve gidip görmek için sabırsızlanacaksınız.

15-21 Mayıs tarihleri arasında kutlanacak Gençlik Haftası‘nda soluk alacak bir yerler arıyorsanız ve gönlünüz Ege‘den geçiyorsa doğru yerdesiniz. İzmir’in otuz ilçesinden biri olan ve şehrin güneybatısında yer almakta olan Seferihisar, zeytin ve üzümü seviyorsanız tam size göre.

İlçe topraklarının en eski yerleşim yeri Teos olup, M.Ö. 1000 yıllarına tarihinin dayandığı ve Akalar’dan kaçan Giritliler tarafından kurularak İyonyalıların bir kenti olduğu bilinmekte. Yaklaşık olarak 3000 yıllık geçmişe sahip olan İzmir‘in güzide ilçesi, il merkezine 45 km uzaklıkta. Urla ve Güzelbahçe’yle komşuluk etmesi açısından tatilinizi daha da güzelleştirecek bir lokasyon üzerinde yer almakta. Seferihisar’a kadar gelmişken, Urla ve Güzelbahçe’ye de uğramanızı önerir ve pişman olmayacağınızı taahhüt ederiz.

Türkiye’nin ilk “sakin şehri” olma özelliği taşıyan Seferihisar, bu unvanını 2009 yılında İtalya’daki bir komite tarafından sıkı denetimlerin ardından aldı. Ekonomik faaliyetleri tarım ve özellikle zeytincilikle beraber, narenciye ve enginar yetiştiriciliği dikkat çekiyor.

Teos Antik Kenti

Şarap tanrısı Dionysos’a adanmış olan en büyük tapınağı, Teos Antik Kenti’nde gezmeniz mümkün. İçinde hala konserler de verilen bir anfi tiyatro barındıran bu antik kenti yaklaşık iki saatte gezebilirsiniz.

Teos Antik Kenti

Sığacık

Seferihisar’ın merkezine beş kilometre uzaklıkta bulunan Sığacık’ın tarih kokan Arnavut kaldırımlı sokaklarını gezerek tarih kokan bölgenin tadını çıkarabilirsiniz. Zira korunmuş mimarileriyle sizi büyüleyecek olan evlerin önünde bol fotoğraf çektirmeyi ve aydın yerli halkla muhabbet etmeyi unutmayın. Ayrıca Osmanlı döneminde Kaptan-ı Derya Piri Reis’in önerisiyle, Rodos Seferi’ne hazırlanan Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle Teos Antik Şehri harabelerinden taşınan taşlarla yeniden inşa edilip deniz üssü olarak kullanılan Sığacık Kalesi’ni mutlaka ziyaret edin.

Sığacık

Sığacık Pazarı

Seferihisar‘da “slow food” felsefesiyle birçok pazar kurulurken, en ünlüsü olan Kaleiçi’nde kurulan Sığacık Pazarı’nı pazar günü gezebilirsiniz. Bu pazarda hem dalından koparılıp getirilmiş yiyecekleri, hem de yerli halkın pişirdiği yöresel yemekleri tatma fırsatı bulacaksınız. Yazın çok kalabalık olan bu pazara Gençlik Haftası’nda gidip ziyaret etmeniz, kalabalıktan bir nebze sıyrılmanız için faydalı olacak. Aynı zamanda, dönerken yanınızda götüreceğiniz hediyelik eşyaları da buradan temin etmeniz mümkün.

Sığacık Pazarı

Plajlar

Gelelim Seferihisar’ın plajlarına. 15-21 Mayıs tarihlerinde İzmir’de hava ve su sıcaklığını düşünecek olursak, çok sıcak aramamanız kaydıyla denize girebilirsiniz, bunun için tertemiz sahilleri olan Sığacık Büyük Akkum Plajı, Ürkmez (Akvaryum) Plajı ve Akarca Halk Plajı’nı ziyaret edebilirsiniz.

Seferihisar plajları