Tatilde Kilo Almamak İçin Etkili Öneriler

İster yaz ister kış olsun, tatil çoğu kimse için yiyip-içmek ve eğlenmek anlamına geliyor. Ancak stresten arınıp, rahatlamaya çalışılan tatilde benimsenen bu tarzın getirdiği en büyük sorunu, fark edilmeden alınan kilolar oluşturuyor. Bu sorunu yaşamak istemiyorsanız, “tatilde kilo almamak için etkili öneriler” listemizdeki tavsiyelerimizi uygulayabilirsiniz.

Açık Büfenin Cazibesine Kapılmayın

Açık Büfenin Cazibesine Kapılmayın

Yoğun geçen iş temposunun ardından gelen tatil günlerinde zengin olanakları nedeniyle tercih ettiğiniz “her şey dahil” bir otelde sizlere sunulan açık büfeye dikkatli yaklaşmanızda fayda var. Çünkü birbirinden lezzetli yemeklerin, enfes tatlıların ve çeşitli mezelerin sunulduğu bu bölüm sayesinde istemeden de olsa ihtiyacınızdan fazla kalori tüketebilirsiniz. Sunulan lezzetlerden mahrum kalmamak içinse kızartmalar yerine ızgaraları, şerbetli tatlılar yerine sütlüleri seçerek kendinize güzel ve az kalorili bir ziyafet çekebilirsiniz.

Kahvaltıyı Asla Geçiştirmeyin

Kahvaltıyı Asla Geçiştirmeyin

Önceden planlanmış gezi rotaları ve aktiviteler, tatil dönemlerinde kahvaltıya yeteri kadar zaman ayrılmamasına neden olabiliyor. Hızlıca yapılacak bir kahvaltıda hamur işlerine, reçellere ve diğer atıştırmalıkların tüketilmesi, çoğunlukla fark edilmeden yüksek kalorilerin alınmasıyla sonuçlanabiliyor. Bu sorunla karşılaşmamak için yumurta, meyve salatası gibi sağlıklı besinleri veya uzun süre tokluk hissi yaratan tahıllı gıdaları günün en önemli öğünü olan kahvaltıda tüketmeyi tercih edebilirsiniz.

Alkol-Karbonhidrat İkilisini Bir Arada Tüketmeyin

Alkol-Karbonhidrat İkilisini Bir Arada Tüketmeyin

Eğlenceli tatil günlerinizde yüksek kalorili gıdalar kadar dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise alkollü içecekler. Özellikle bira tüketmeyi seviyorsanız yanında patates kızartması, pilav, makarna gibi karbonhidrat içeriği yüksek yiyecekler tüketmekten kaçınarak, kilonuzu koruyabilirsiniz. Ayrıca vücudun yağlanmasına ve karaciğerin gereğinden fazla çalışmasına neden olacak alkollü meyve kokteyllerinden de uzak durmanızda yarar var.

Sıvı Tüketimine Önem Verin

Sıvı Tüketimine Önem Verin

Hem kayak yapmak için gittiğiniz kış tatilinde hem de güneşin ve denizin tadını çıkarmak için tercih ettiğiniz yaz tatilinde sıvı tüketimine önem vermeniz gerekiyor. Çünkü düzenli olarak su tükettiğinizde açlık hissini bastırıp, vücut dengenizin korunmasına yardımcı olabilirsiniz. Bunun için kışın yeşil çay gibi sıcak içecekleri, yazın ise suyun yanı sıra meyveli sodaları tüketebilirsiniz. Su tüketmenin yavanlığından sıkılırsanız bardağınıza bir dilim limon veya nane, fesleğen yaprağı ekleyerek içeceğinizi tatlandırabilirsiniz. Meyve sularının yüksek kalorili olduğunu ise sakın unutmayın.

Günlük Egzersizlere Zaman Ayırın

Günlük Egzersizlere Zaman Ayırın

“Tatilde kilo almamak için etkili öneriler” listemizde son olarak tatil günlerinizde belirli saatleri egzersize ayırmanızı tavsiye ediyoruz. Üstelik size uygun egzersiz programlarıyla kilonuzu korumak bir yana fazlalıklarınızdan bile kurtulabilirsiniz. Tatilde, tesis seçiminde tercihinizi her şey dahil otellerden yana kullandıysanız fitness salonlarını ve spor sahalarını bu iş için kullanabilirsiniz. Butik otellerde tatil geçirecekseniz, mobil uygulamalardan yararlanarak çevredeki yürüyüş parkurlarında kendinize uygun bir rota belirleyebilirsiniz.