Uçuş kolaylığı, vize veya pasaporta ihtiyaç duyulmaması, gece hayatı, kumsalları ve muhteşem Kıbrıs otelleri bir araya geldiğinde tatil için kuşkusuz en iyi rotalardan biri de Kıbrıs olmaktadır. Sizler için bu güzel adaya olan seyahatinizde görmeniz gereken yerleri listeledik.

1- Girne Kalesi

Kıbrıs‘a geldiğinizde Girne’de ziyaret etmeniz gereken yerlerin başında Girne Kalesi gelir. Bu kale 7. yüzyılda Arap-İslam akınlarına karşı Bizanslılar tarafından yapılmıştır. Kale içerisinde çeşitli tarihsel tipleme ve canlandırmalar ile açık hava müzesi atmosferi yaratılmaya çalışılmış.

girne kalesi

2- Bandabuliya

Bandabuliya kentin merkezi noktasında yer alan ve 1878 yılında İngiliz Sömürge döneminde inşa edilen belediye binasıdır. Yıllar içerisinde kapalı bir pazar yerine dönüştürülmüştür. Bu bina içerisinde Kıbrıs’a özgü seramik, el işleri, ahşap oyma işleri, takı, aksesuar satış yerleri ve hediyelik eşya dükkanları yer almaktadır.

3- Girne Limanı

Girne Kalesi’ni gezdikten sonra Girne Limanı‘na inebilirsiniz. Liman içerisinde yer alan restoranlar, barlar, casino ve kafeler sayesinde özellikle gün batımı ve sonraki saatlerde hoş vakit geçirebiliyorsunuz.

girne limanı

4- Kordonboyu

Deniz, kum ve güneşin bir arada olduğu ve denizin tuzlu havasını teneffüs ederken yürürken huzur bulabileceğiniz bir yürüyüş yoludur. Kıbrıs’a gelmişken, bir kordon boyu havası almadan geri dönmeyin.

5- Bellapais Manastırı

Bellapais Manastırı, Kıbrıs’ın Bellapais köyünde yer alan tarihi bir manastırdır. MS 12. yüzyılda Roma’lılar tarafından inşa edilen manastır gotik mimarinin güzel örneklerinden biridir. Girne Limanı’na araç ile sadece 10 dakika mesafede yer alan manastır, günümüze kadar ulaşan sağlam yapıda bir kiliseye de sahiptir.

bellapais manastırı

6- Mağusa Surları

Osmanlılara karşı önlem almak amacıyla Venedikliler tarafından ateşli silahlarla donatılan surlar çok yüksek bir yapıya sahiptir ve Mağusa şehrini çevrelemektedir. Tarihi bir geçmişse sahip olan sur duvarlarında burçlar, kapılar, cephanelikler, depo ve ahırlarda yer almaktadır. Sur duvarlarında yer alan ve isimlendirilmiş 14 adet kule yer almaktadır.

7- Saint Hilarion Kalesi

Kıbrıs’ın en yüksek tepelerinden birinde yer alan Saint Hilarion Kalesi, Disney Şatosu olarak da bilinir ve denizden 700 metre yukarıda yer alır. Girne merkezinden araç ile 30 dakikada ulaşılabilir. Ada halkını Arap akınlarına karşı korumak amacıyla inşa edilen kale, 1489 yılında Venedikliler’in adayı ele geçirmesiyle boşaltılmıştır.

saint hilarion

8- Boğazköy Türk Şehitliği

20 Temmuz – 16 Ağustos 1974 tarihleri arısında yapılan Kıbrıs Barış Harekatı’nda şehit olan subay, astsubay, erbaş ve erler ile mücahitlerin yattığı mezarlıktır. 1974 yılında TSK tarafından yaptırılmış olan Boğazköy Türk Şehitliğinde 326 şehit yatmaktadır.

Kıbrıs’ta gezilip, görülecek yerler listesi elbette bunlar ile sınırlı değil. Gezilebilecek birçok farklı rota bulunuyor ancak tüm bu geziler sizi yoracağından ötürü Kıbrıs otelleri arasında iyi bir seçim yapmalı ve gün sonunda iyice dinlenmelisiniz.