İster iflah olmaz bir seyyah olun, ister uçuş fobisi olan acemi bir yolcu. Bir yerden bir yere ulaşmak için, seçilmiş en hızlı ve bazen de en ekonomik yoldur uçak yolculuğu. Konforlu Bir Uçak Yolcuğu İçin Tavsiyeler..

Koltuk Mesafelerini Öğrenin

Uzun uçak yolculukları özellikle çocuklu ailelerin korkulu rüyası olabiliyor. Yolculuk sürecini konforlu hale getirmek aslında tamamen elinizde. İnternet üzerinden uçak bileti satın almanın yanı sıra koltuk seçimi de yapabilirsiniz. Burun damlası, ağrı kesici, uyku bandı gibi bazı detaylardan önce online check-in yaparak konforlu seyahati daha hava alanına gitmeden başlatabilirsiniz.

uçak yolculuğu

Uçuştan 24 saat önce İnternet üzerinden koltuk seçimini yaptığınız takdirde istediğiniz koltukta oturma şansınızı oldukça yükseltmiş olursunuz. Özellikle acil çıkış kapılarında bulunan koltuklar, bacak mesafesi en uzun olanlardır. Hamile ya da çocuklu değilseniz seçiminizi bu yönde yapabilirsiniz. Ayrıca yine internet üzerinden kısa bir araştırma yaparak hava yolu firmalarının yolculuk edeceğiniz uçaktaki koltuk arası mesafelerine ulaşabilirsiniz. Böylelikle koltuktan önce uçağınızı seçmiş ve bir sürprizle karşılaşmamış olursunuz. Elbette bütün bunlardan önce kartlarınızda bulunan uçuş millerinizi kontrol etmenizde fayda var. Bazen unutulan ve fark etmeden biriktirilen uçuş milleri ile bedava uçmanız bile mümkün olabiliyor.

bavul

Organizer Çanta Hayat Kurtarır

Valizinizin yanı sıra yanınıza mutlaka bir kabin bagajı alın. Uçuş esnasında gerekli olabilecek burun damlası (ki damlayı doktorunuza da danışarak yolculuk başlamadan önce uygulayabilirsiniz), ağrı kesici, basıncın sebep olabileceği kulak tıkanmaları için sakız, okunacak kitap, uzun uçuşlar için diş fırçası ve macunu, ıslak mendil ve şişme bir yastık bu küçük bagajın içinde oldukça işinize yarayabilir.

Yanınıza dizüstü bilgisayar ya da tablet alacaksanız standart çantalar yerine bol cepli ve büyük bir bilgisayar çantası edinirseniz, kişisel eşyalarınızın yanı sıra yukarıda sözü geçen ihtiyaç listesini de bilgisayarınızın yanında kolayca ulaşılabilir kılmış olursunuz. Her kapıda bu çantaların ve bilgisayarların açılıp kontrol edileceğini düşünürseniz tek parça çanta taşımakta fayda var.

aile seyahati

Sıkmayan Giysiler Tercih Edin

Uçaktan iner inmez bir toplantıya katılmayacaksanız, rahat giyim tercih etmelisiniz. Tercihinizi eşofmandan yana kullanmanız, x-ray geçişlerinde de zaman kaybetmemek adına doğru bir seçim olacaktır Yine aynı sebepten, üzerinizde herhangi bir takı ya da kemer bulundurmamanız da size zaman kazandıracaktır.

Yolculuğunuz uzun sürecekse ayakkabılarınızı, ayaklarınızın şişebileceğini göze alarak seçmelisiniz. Uçak içinde küçük ayak egzersizleri ve kısa yürüyüşler iyi gelecektir. Yolculuk kısa bile sürecek olsa dar çorap, dar pantolon ve sıkan ayakkabılardan kaçınmalısınız.

Uçaklardaki dahili eğlence sistemleri evlerimizdeki sistemleri aratmıyor neredeyse. Bundan maksimumda faydalanabilmek ve hijyeni sağlamak adına yanınızda kendinize ait bir kulaklık bulundurun.

Son olarak, aktarmalı uçuşlarda uçak kaçırma ve uzun kuyruklarda beklemek gibi olumsuz durumları yaşamamak adına “öncelikli geçiş kartı” edinin ve bol su tüketmeyi ihmal etmeyin.