29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda 1 gün ek izin alarak 4,5 gün tatil yapmaya ne dersiniz?

Her yıl büyük bir coşkuyla ve gururla kutladığımız 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın bu yıl 97. yıl dönümünü kutlayacağız. Tüm Türkiye’nin bayraklarla donatıldığı Cumhuriyet Bayramı’nda resmî tatil 1,5 gün olarak belirlenmiş. Bu yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı perşembe gününe denk geliyor ve cuma günü izin alabilecekler için 4,5 günlük güzel bir tatil fırsatı doğuyor. Biz de sizler için 29 Ekim’de gidebileceğiniz tatil rotalarını bir araya getirdik.

Bursa

Tatil için yakın rotaları tercih edecekler için Bursa, sonbahar döneminde gezilecek en güzel tatil destinasyonlarından biri. Mudanya, Gölyazı ve Bursa merkez mutlaka görmeniz gereken doğal ve tarihi güzelliklerle dolu. İstanbul’dan 1,5 saat uzaklıktaki Mudanya’ya deniz otobüsleriyle kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Mudanya’dan sonra doğal güzellikleriyle film seti haline gelen Gölyazı’da kahvaltı yapmayı da ihmal etmeyin. Bursa merkez bölgesinde Koza Han, Bursa Kalesi, Tophane Saat Kulesi, Hanlar Bölgesi, Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri, Yeşil Camii ve Türbesi, Ulu Camii, Anadolu Arabaları Müzesi Bursa’da görmeniz gereken tarihi yapılardan. Bursa’ya kadar gelmişken İskender yemeyi de unutmayın!

Eskişehir

İç Anadolu’nun orta yerinde özenle kurulmuş, kökleri milattan önceki dönemlere dayansa da hala genç kalmayı başaran muhteşem bir şehir… İstanbul’a hızlı trenle 2,5 saat uzaklıkta, tren garı ise şehrin göbeğinde. İç Anadolu’daki pek çok şehre göre oldukça yeşil diyebiliriz. Gezilecek o kadar güzel yerleri var ki, bu zamana kadar gitmeyenler eminiz ki kendine kızacak. Odunpazarı bölgesi, Sazova Parkı, Porsuk Çayı ve Adalar bölgesi, balmumu müzesi, Lületaşı müzesi, Kent Park, Altıhan El Sanatları Çarşısı, Havacılık Müzesi, Tülomsaş Fabrikası Eskişehir’de mutlaka gidilmesi gereken yerlerden.

Ankara

Türkiye’nin başkenti Ankara elbette 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda gidebileceğiniz en iyi destinasyonlardan. İstanbul’dan hızlı trenle 4 saat içerinde Ankara’ya ulaşmanız mümkün. Bayram coşkusunun dolu dizgin yaşandığı kentte hem Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına katılabilir hem de Anıtkabir, Eski Büyük Millet Meclisi, Ankara Kelesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Beypazarı Müzesi, Meteoroloji Müzesi, Kızılay Meydanı, Tunalı Hilmi Caddesi, Kızılcahamam Kaplıcaları, Atatürk Orman Çiftliği gibi önemli noktaları ziyaret edebilirsiniz.

Samsun

Atatürk ve silah arkadaşlarının kurtuluş mücadelesi için ilk adımı attığı Samsun’u Cumhuriyet Bayramı gibi anlamlı bir günde ziyaret etmeyi kim istemez ki? Karadeniz’in yeşiliyle Cumhuriyet tarihinin birleştiği nokta olan Samsun’da görmeniz gereken pek çok doğal güzellik ve müze var. Bandırma Vapuru ve Millî Mücadele Parkı Açık Hava Müzesi, İlk Adım Anıtı, Gazi Müzesi, Havza Atatürk Evi Müzesi, Kuvay-i Milliye Müzesi, Alaçam Mübadele Müzesi, Amazon Köyü, Havza kamplıcaları, kuş cenneti, Galariç Ormanı ve Gölalan Şelaleleri Samsun’nun başlıca gezilmesi gereken noktalarını oluşturuyor.

Trabzon

Yeşilin en güzel tonlarını görebileceğiniz Trabzon, doğası ve tarihi değerleriyle herkesin mutlaka gezmesi gereken şehirlerin başında geliyor. Trabzon’da havalimanı olması nedeniyle kolaylıkla ulaşmanız mümkün. Ekimin sonlarında Trabzon yaylaları da doğal güzellikleri seyretmek için en güzel alternatiflerden. Serin olan yaylalarda kuzine sobaları eşliğinde romantik bir tatil geçirebilir, Karadeniz’e özel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. Uzungöl, Sümela Manastırı gibi doğal ve tarihi noktaları da ziyaret edebilirsiniz.

İzmir

Cumhuriyet Bayramı coşkusunun en güzel yaşandığı şehirlerden biri de şüphesiz ki İzmir! Pandemi döneminde tatil yapmak için sakin yerleri seçtiyseniz muhtemelen yaz aylarında İzmir’de değildiniz. Ekimde sakin ve yaz sıcaklığını aratmayan Ege sahillerinde gezmeye ne dersiniz? Çeşme, Alaçatı gibi İzmir’in meşhur tatil bölgeleri de 29 Ekim’de oldukça sakin oluyor. Her mevsimin ayrı bir güzellikte yaşandığı İzmir’i Cumhuriyet Bayramı’nda da mutlaka görmelisiniz.

Kapadokya

İç Anadolu bölgesinin masalsı şehri Kapadokya’yı gezmenin tam vakti! Karasal iklimin hâkim olduğu bölge bu mevsimde ne çok sıcak ne de çok soğuk. Gündüzleri gezerken zorlanmadığınız, akşamları ise meşhur şarap evlerinde şarabınızı yudumlarken ısınabileceğiniz bir hava var. Kapadokya bu mevsimde huzurlu bir tatil yapabilmeniz için en iyi adreslerden biri. Mağara otelleri, muhteşem Aşk Vadisi manzaraları, yer altı şehirleri, kiliseleri ve daha pek çok güzelliklerle sizleri bekliyor.

Bozcaada

Ege’den vazgeçemeyenler ve İstanbul’dan gerçekten uzaklaşmak isteyenler sonbaharın en güzel adreslerinden biri de Bozcaada. Bağ bozum mevsimi bitse de adanın sakinliği, şaraplarının güzelliği, kalabalıktan uzak sokakları, neşeli insanları ve 29 Ekim coşkusu devam ediyor. İstanbul’a ne çok uzak ne de çok yakın olan Bozcaada’ya gitmek de oldukça kolay.

Kaş

Antalya sahillerinin küçük ama en gözde adreslerinden olan Kaş’ta 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkusu bambaşka diyebiliriz. 29 Ekim Kaş için aynı zamanda kapanış demek. Her yıl büyük fener alaylarıyla hep Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor hem de yaza veda ediliyor. Son dönemlerin popüler villa otellerinin en güzelleri de yine Kaş’ta mevcut. Hem denize girmek hem de Cumhuriyet Bayramı coşkusunu hissetmek için Kaş en güzel adreslerden biri.

29 Ekim tatili için şehir dışına çıkacak ve otellerde rezervasyon yaptıracaklar HES kodu almayı unutmayın!

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin