Konya, doğal ve tarihi güzelliklerin iç içe geçtiği şehirlerden biridir. Yıl boyunca, özellikle Konya Şeb-i Arus Zamanı döneminde yapılan Konya turları ile bölgeye büyük ziyaretçi akışı olur.

İslam düşünürü Mevlânâ Celaleddin-i Rumi ile özdeşleşmiş bir şehir olan Konya, her yıl aralık ayında 11 gün boyunca Şeb-i Arus Törenlerine ev sahipliği yapar. 11 gün boyunca sema âyini şeklinde gerçekleştirilen törenlerin amacı Mevlânâ Celaleddin-i Rumi’yi anmaktır. Şeb-i Arus kelime anlamı olarak “düğün gecesi” demektir. Ölümü Allah’a kavuşma olarak gören Mevlânâ’nın Vuslat Yıldönümü olan 17 Aralık’ta Şeb-i Arus Töreni düzenlenmesinin nedeni de budur.

mevlana

Konya’da Şeb-i Arus zamanında yapılan sema gösterilerinin yanı sıra, kültür ve sanat içerikli programlar da bulabilirsiniz. Şehrin çeşitli yerlerinde sergilere, konserlere, ulusal ve uluslararası panellere, bilimsel içerikli toplantılara yer verilir.

Mevlana Müzesi ve Şems-i Tebrizi Camisi (Türbesi) öncelikle ziyaret edilmesi gereken başlıca yerler arasındadır. Eskiden, Mevlana Celaleddin Rumi’nin dergâhı olan Mevlana Müzesi, Kubbe-i Harda (Yeşil Kubbe) olarak da anılır.

Selçuklu mimarisinin örneklerinden Karatay Medresesi görülmeye değer yapılardandır. Yine tarihi Büyük Selçuklu Dönemi’ne dayanan ve son dönemde restore edilen Sille Köyü gezilmesi gereken noktaların başında gelir.

Geçmişi M.Ö. 1. yüzyıla uzanan Kilistra Antik Kenti ise, Konya Hatunsaray Gökyurt Köyü içinde bulunur. Antik kentte, o döneme ait yaşam alanlarını görmek mümkündür. Benzer şekilde, Konya Çumra ilçesinde bulunan Çatalhöyük Neolitik Kenti de dünyadaki bilinen ilk yerleşim yerlerindendir.

konya

Konya’ya bağlı Akşehir ilçesinde bulunan Nasrettin Hoca Türbesi, nazar boncuğu görünümlü ve 400 milyon yıllık geçmişe sahip Meke Gölü de Konya’da gezilmesi gereken yerlerin başında gelir.

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan 3 boyutlu Konya kent rehberi ve sanal tur ile tarihi, turistik mekanlar 3 boyutlu olarak da gezebilirsiniz.

Yılın her mevsiminde oldukça çok yerli ve yabancı turist ağırlayan Konya’da konaklama imkanları da çok çeşitlidir. Konya otelleri çoğunlukla şehir merkezinde yer almakta olup; şehir oteli, butik otel veya termal otel olarak hizmet verirler. Konya oteller merkezinde ise lokal lezzetleri tadabileceğiniz restoran ve lokantalar bulabilirsiniz.