Fotoğraf Çekmek ve Kafa Dinlemek İçin İdeal Britanya’nın Huzur Dolu Sahil Kasabaları yaz boyu tatilcilere ev sahipliği yapar. Tüm günü sahil kenarında geçirmek, sakin kumsallarda güneşin ve kumun tadını çıkarmak, İngilizlerin yaz geleneklerinin başında yer alır. Şık restoranları, tarihi binaları ve gençlerin keyifle vakit geçireceği mekanları sayesinde İngiltere’nin sahil kentlerinde geçireceğiniz huzurlu bir tatil, şehrin yorgunluğunu üzerinizden atmanıza yardımcı olur.

1. Gurme yemekler ve harika plajların buluşma noktası : Tynemouth

Newcastle’ın merkezine 25 dakikalık sürüş mesafesinde yer alan Tynemouth, özellikle sörf tutkunlarının uğrak noktası haline gelmiş olan Longsands Plajı ile tanınır. Britanya’nın en gözde plajlarından biri olan King Edward’s koyu ise güneşin ve altın renkli kumların tadını çıkarabileceğiniz özel bir kumsala sahiptir. Gurme gezginlerin özellikle tercih ettiği bu bölgede, hava şartları ne şekilde olursa olsun kaliteli ve lezzetli deniz ürünleri bulunur. Plaj kenarında basit bir barakayı andıran yapısıyla dikkat çeken Riley’s Fish Shack, bölgenin en ünlü restoranıdır. Tynemouth’da keyifli bir gezi için manastır ve kale kalıntılarını ziyaret edebilir ya da Pazar günleri kurulan semt pazarında alışverişin keyfini çıkarabilirsiniz.

2. Geçmişin izlerini taşıyan bir sahil kasabası: Southwold

İngiltere’nin doğu kıyısında yer alan Southwold kasabası, kumsalı, geleneksel iskelesi ve şeker renkli plaj kulübeleriyle tipik bir Britanya sahil şeridi görünümündedir. Bölgenin simgelerinden olan tarihi deniz feneri, günümüzde de gemicilere ışık tutmaya devam ediyor. Fenerle aynı bölgede bulunan Adnams Bira Fabrikası, Southwold’un en bilinen mekanlarından biri ve tam 670 yıldır üretimini sürdürüyor. Mükemmel yemek ve konaklama imkanlarına sahip olan kentte, akıllı otellerden kamp alanlarına kadar birçok seçenek bulmak mümkün.

3. Galler bölgesinin kartpostal kadar güzel sahili: Porthmadog
Özelliğini etrafını saran muhteşem manzaralardan alan Porthmadog’ın çevresinde, göz alıcı Ffestiniog Vadisi, dikkat çeken Glaslyn Nehri ve Snowdonia Dağları yer alır. Snowdonia Ulusal Parkı’na giden tren yolu, Kuzey Galler bölgesinin en göz alıcı yolculuk rotalarından biridir.

Şehir merkezine yakın büyüklü küçüklü birçok plaja ev sahipliği yapan bölge, özellikle denize girmek için tercih edilir. Galler denizcilik geçmişinde önemli yeri olan kentin işlek bir limanı ve geçmiş dönem denizcilik bilgilerinin aktarıldığı bir müzesi de mevcut. Kentin hemen dışında yer alan Black Rock Kayalıkları, bir kez ziyaret ettiğinizde aklınızdan çıkmayacak güzellikte. Geniş kayalıkların eteğinde yer alan sahilde piknik yapabilir ve uzun kumsal yürüyüşlerine çıkabilirsiniz.

4. İstiridye severlerin başkenti: Whitstable

Kuzey Kent sahilindeki Whitstable, Londra’nın kalabalığından ve metropol havasından sıkılanların tercih ettiği popüler bir kaçış rotasıdır. Turistlerin Whitstable’a akın etmelerini sağlayan en önemli etmen ise ünü Roma dönemine kadar uzanan istiridyeleridir. Temmuz ayının son iki haftası boyunca devam eden İstiridye Festivali, istiridye yeme yarışmaları, müzik performansları ve sokak eğlenceleriyle kutlanır. Whitstable, huzurlu atmosferiyle yılın her vakti iyi deniz ürünü yemek ve rüzgâr eşliğinde sakin sahil yürüyüşleri yapmak için tercih edebileceğiniz bir sahil kenti.

5. Sanat ve eğlenceyi birleştiren bir kaçış noktası: Aberystwyth

Kıyı boyu uzanan iki özel sahili, Kral George döneminden kalma pastel tonlardaki evlerle bezeli yürüyüş yolu ve 19. yüzyılın başlarında yapılan Kraliyet İskelesi ile Aberystwyth, bir Britanya sahil kasabasında bulunması gereken tüm özellikleri taşır. Geleneksel yapısını koruyan şehir, canlı bir öğrenci nüfusuna da ev sahipliği yapmakta. Birçok İngiliz stili bar, yeni nesil kahveci ve müzik mekanı ile bu özel kent, genç nüfusu ve kültür – sanat dünyasını da kendisine çekmeyi başarıyor. Galler bölgesinin en renkli kenti kabul edilen Aberystwyth’te gündüzleri yerel yemeklerin tadını çıkarıp gece canlı müzik eşliğinde eğlenebilirsiniz.