Yeni yeni yerler gezmek ve keşfetmek kadar, bunları birkaç kare fotoğrafla ölümsüzleştirmek de her gezginin en sevdiği şeylerden biridir. Günümüzde pek çok kişi, seyahat hatıralarını cep telefonu ile fotoğraflamayı tercih ediyor. Teknoloji öyle gelişti ki pek çok cep telefonu, profesyonel fotoğraf makinelerinin sunduğu imkanları sunar hale geldi. iPhone da bu keyifli tecrübeyi deneyimlemenize yardımcı olan telefonlardan biri. İşte iPhone ile daha iyi seyahat fotoğrafları çekmek için ipuçları

Telefonunuzun Çekim Ayarlarını İnceleyin

Her iPhone modeli, farklı çekim özellikleri ile donatılmıştır. Otomatik modu hepsinde ortak olsa da manuel ayarları bilmek ve telefonunuzun size sunduğu ayrıcalıklara hakim olmak, size en iyi kareyi yakalamak için yardımcı olacaktır. Böylece otomatik modda başladığınız seyahat fotoğrafçılığınıza manuel ayarlar ile daha profesyonel çekimlerle devam edebilirsiniz.

iPhone Uyumlu Lensleri Deneyin

Telefonunuzun size sunduğu lensten memnun değilseniz, iPhone uyumlu lensleri mutlaka inceleyin. Bu lenslerle, örneğin geniş açılı bir lensle dar alanlarda daha fazla nesneyi içine alan fotoğraflar çekebilirsiniz. Dar açılı lensler ise uzakları yakın ederek sizi dijital zoomdan kurtarmış olur.

Birden Fazla Fotoğraf Çekin ve Eleyin

En iyiyi yakalamak için aynı objenin farklı açılardan birden fazla fotoğrafını çekmeyi deneyin. Hatta seri çekim modunu kullanarak hareketli bir nesnenin en iyi anını yakalayabilirsiniz. Ama ilk fırsatta bu fotoğraflar arasından en beğendiklerinizi eleyip diğerlerini silmeyi ihmal etmeyin. Boşu boşuna telefonunuzun hafızasını doldurmayın. Yoksa size heyecan veren bir kare yakaladığınızda fotoğraf silmekle uğraşarak zaman kaybedebilirsiniz. Üstelik en iyi kareyi telaşla silmek zorunda kalabileceğinizi de unutmayın.

Fotoğrafın Temeli Işık

Temel fotoğrafçılık kuralları, iPhone kullanıcıları için de geçerlidir. Bunların başında ışık kullanımı gelir. Çünkü fotoğraf, ışıkla yazı yazmak anlamına gelen bir kelimedir. Manzara fotoğrafı için en iyi ışık gün doğumu ve gün batımı zamanıdır. Bu saatlerde ışık yatay ve yumuşaktır. Nesneler üzerinde sert gölgeler bırakmaz ve çoğu zaman size efekt kullanmadan mükemmel fotoğraf açıları sunar.

Gerekmedikçe Flaş Kullanmayın

Fotoğrafın temel unsuru olan ışığın yetersiz olduğu durumlarda yapay ışık kullanılır. iPhone ve diğer cep telefonu kullanıcılarının en çok kullandığı yapay ışık ise flaştır. Fakat flaş kullanırken de dikkatli olmakta fayda var. Çünkü flaş doğru kullanılmadığında keskin gölgeler ve estetik olmayan bir fotoğrafa neden olur. Bu yüzden çok gerekli olmadıkça flaş kullanmamaya dikkat edin.

Ters Işıkta Flaş Kullanın

Temel ışık kurallarına göre, fotoğraf çekerken ışığın kameranın arkasında kalması gerekir. Seyahat fotoğrafçılarının çekmekten en çok hoşlandığı kareler arasında gün batımı manzaraları da yer alır. Gün batımında kendinizi ya da bir arkadaşınızı çekmek isterseniz, ters ışığa maruz kalabilirsiniz. Ama dert etmeyin, flaş kullanarak modelinizin yüzünü aydınlatabilirsiniz.

Konuya Yaklaşın

Pek çok kişi çok iyi bir kare yakaladığını düşünür ama yerinden bile kımıldamadan fotoğraf çekmeye çalışır. Daha sonra da fotoğrafı kırparak doğru açıyı bulmakla uğraşır. Fakat bu, ne yazık ki estetik bir sonuç doğurmaz. En iyi kareyi yakalamak için çoğu zaman konuya yeterince yaklaşmak en doğru tercihtir.

Panoramik Çekimlerle Etkileyici Kareler Yakalayın

iPhone’unuz panorama çekim moduna sahipse, etkileyici bir manzara fotoğrafı için panorama çekimi mutlaka deneyin. Böylece gittiğiniz mekanları daha geniş açıyla çekerek sosyal medyada çok beğeni alacak fotoğraflara imza atabilirsiniz.

Altın Oran Kuralını Unutmayın

Fotoğrafta dengeyi yakalamak için altın oran kuralı önemlidir. iPhone telefonlar da kareyi dokuz eşit parçaya bölen çizgilerle sizi altın oran için yönlendirir. Mükemmel fotoğraf elbette sadece altın oran kuralına uyan fotoğraf değildir ama başlangıç için dikkat edilmesi gereken bir noktadır.