Ayaklarınızı yerden kesecek olan yamaç paraşütü deneyimini harikulade manzaralar eşliğinde yaşamak isterseniz hazırladığımız liste tam size göre! Doğaüstü bir yetenek bize bahşedilecek olsa, herhalde birçoğumuz uçmayı isteriz. Dünyayı kuş bakışı görmek, kimsenin erişemeyeceği bir özgürlük hissini gökyüzünün ortasında deneyimlemek için daha iyi bir seçenek olmazdı. Ancak, bunun için kanatlar yerine bir paraşüt de size yetebilir. Üstelik, doğanın mucizevi güzellikteki manzaraları da size yamaç paraşütü yaparken eşlik edebilir. İşte, özgürlüğe ve güzelliğe düşkün olan ruhlar için dünyadaki nefes kesen manzaralarıyla birbirinden heyecan verici yamaç paraşütü lokasyonları listesi!

Danyang – Güney Kore

2.000 metre yükseklikten tek başınıza uçmayı düşünüyorsanız bir eğitim sertifikanızın olması şart. Ancak yoksa da üzülmeyin; çünkü Danyang bölgesindeki yamaç paraşütü yapılan pistlerde size eşlik edecek profesyoneller de bulunuyor. Mt. Yangbangsan ve Mt. Dusan dağları bu sporun tutkunları için en ideal lokasyonlar arasında yer alıyor. Bu iki dağın dışında, kısa mesafeli atlayış yapmak için birçok vadi de yer alıyor. El değmemiş bu güzellikten dünyaya bakmak unutulmaz bir deneyim olacak.

Colonia Tovar – Venezuela

Yemyeşil vadileri ve masmavi denizi ayaklarınızın altına serecek olan bir uçuş deneyimi istiyorsanız, Venezuela için bilet bakmaya başlayabilirsiniz. Yamaç paraşütü deneyimi yaşarken adrenalinden mi yoksa doğanın güzelliğinden mi nefesinizin kesildiğini anlamayacaksınız. Bu kadar küçük bir kasabada böylesi bir heyecan ve macerayı yaşamak için 1500 metre yükseliğe 20 dakika içinde ulaşacak ve sonra da kendinizi gökyüzünde süzülürken bulacaksınız.

Wengen – İsviçre

Wengen, küçük bir köy ve Zürih’ten 150 km uzakta bulunuyor. Buradaki doğal güzelliği gördüğünüz anda UNESCO tarafından neden koruma altına alındığını anlayacaksınız. Üstelik coğrafi yapısı itibariyle yamaç paraşütü yapmaya da çok uygun bulunuyor. 3000 m yükseliği bulan karlı dağları gökyüzünden izlediğinizde güzelliğiyle bir kere daha büyüleneceksiniz. Dağların tepelerine paralel bir düzlemde yaşayacağınız deneyim ve tadacağınız özgürlük hissi aklınıza kazınacak.

Kamshet – Hindistan

Hindistan ekstrem sporlar için oldukça fazla yatırım yapan ülkeler arasında yer alıyor. Zaten yamaç paraşütü yapmak için de en ideal yerler arasında bulunuyor. Hatta Hintliler’in bu konuda ülkeleriyle övündüklerini bile söyleyebiliriz. İnsanların akın ettiği yerlerden bir hayli uzakta kalan doğası bozulmamış olduğu için de sunduğu güzelliğin nefes kesici olduğu bir gerçek. Özellikle Batı Ghats bölgesinin göllerle dolu manzarası üstünde uçarken bize kesinlikle hak vereceksiniz.

Hautes Alpes – Fransa

Sadece uçuş yapmak için değil, yamaç paraşütü eğitimi almak için de düşünebileceğiniz bölgelerin başında geliyor. Kışın, kış sporları için tercih edilen bölge yazları da yamaç paraşütü yapmak isteyenlerin akınına uğruyor. Popüler olmasının altında yatan sebeplerin başında ise masmavi deniz ile masmavi gökyüzünün arasında harika bir manzarayı gözlerinizin önüne seriyor olması geliyor.

Fethiye – Türkiye

Listeye eklemeden geçemeyeceğimiz bir başka destinasyon da Fethiye’de bulunan Babadağ Tepesi oluyor. Dünyadaki birçok yamaç paraşütü merkeziyle aynı standarda sahip olan Babadağ Tepesi, Fethiye‘den 20 dakika uzaklıkta yer alıyor. Burası yamaç paraşütü için en uygun zamanını ilkbahar ile sonbahar arasındaki dönemde yaşıyor. Eğitimlerin de verildiği Fethiye’de zorluk seviyelerine göre ayrılmış olan 3 farklı pist bulunuyor. Yani, profesyonel olmadığınız için üzülmenize gerek yok. Amatör olsanız dahi Babadağ Tepesi’nden uçmaya başladığınızda, Ölü Deniz’in nefes kesen manzarası sizi de karşılayacak.

Kuşlar gibi özgür hissetmek ve adrenalini sonuna kadar yaşamak istiyorsanız sizin için en çekici noktaya karar verin ve hemen yola çıkın!