Barselona Avrupa’daki en popüler destinasyonlardan birisi… Şehir her sene o kadar fazla turist ağırlıyor ki, bir süreden beri bazı bölgelere turistlerin girişini kontrollü bir hale getirmeye çalışıyorlar. Buna karşın, havasıyla, yemekleriyle, kültürüyle, mutlaka görülmesi gereken yerleriyle turistleri cezbetmeye de devam ediyorlar.

Öncelikle belirtmek isteriz ki, Barselona’yı ilk kez ziyaret edecekseniz, şehre en az 4 gün ayırmanızı tavsiye ederiz. Aralık – Şubat ayları arasında hava biraz soğuk olsa da, kalan aylarda Barselona’da hava her zaman sıcak. Şehir planlamasında, parmakla gösterilen şehirlerden birisi olan Barcelona sokakları yürüyerek keşfedilmek için son derece uygun.

Barselona’da ilk gün batışı

Barselona’yı ilk kez ziyaret ediyorsanız, ilk gün gitmeniz gereken yer Park Güell. Antoni Gaudi’nin Güell ailesi için tasarladığı ikinci proje olan bu park, ne yazık ki bitirilememiş. 1914 yılında yapımı durduktan sonra, ancak 1922 yılında halka açılmasına karar verilmiş. Park Güell’de dolaşırken, haklı olarak bir sanat eserinin içerisinde dolaştığınızı hissedebilirsiniz. Her bir noktası, rengarenk bir kolaj gibi duran eserlerle ve binalarla dolu olan Park Güell’e giriş ücretsiz. Park’ın içerisinde bulunan bazı bölgelere girmek için bilet almanız gerekebilir.

Park Güell’de geçirilen ilk gün sonrası, yanınıza biraz tapas alıp, turist kalabalığını arkanızda bırakıp Bunkers Del Carmen’e gitme zamanı. Barselona’yı yüksekten izlerken güneşi batırmak, ilk gününüz için en iyi kapanış olabilir. İspanya iç savaşı sırasında uçaksavarlar için yapılan bu yerden geriye pek bir şey kalmasa da, Barcelona’yı mutlaka Bunkers Del Carmen’den bir kez görmelisiniz.

Barcelona’da ikinci gün

Eğer uzun bir kıştan sonra, ilkbaharda Barselona’yı ziyaret ediyorsanız, şehrin en ünlü caddesi olan La Rambla’da biraz dolaştıktan ve kahvaltınızı ettikten sonra, Barceloneta bölgesindeki plajda günü tamamlamak iyi bir tercih olabilir. Plajın hemen üstünde yer alan restorantlar gün boyu karnınızı tok tutmanıza yardımcı olacaktır. Barceloneta yerel halk ve turistlerle biraz kalabalık bir kumsal, daha sessiz sakin bir yer arayışındaysanız Sant Sebastia ya da Somorrostro’ya gitmeyi düşünebilirsiniz.

Artık Sagrada Familia’yı görme zamanı

Sagrada Familia – Barcelona

Barselona’ya alıştığınızı düşünmeye başladığınız gün, Sagrada Familia’yı görme zamanı gelmiş demektir. Antoni Gaudi’nin ölene kadar tam 43 yıl boyunca emek verdiği Sagrada Familia, hala tamamlanmış değil. 2018 senesi içerisinde, İspanya hükümeti tamamlanması için gerekli bütçe ve izinleri çıkarttı. Büyük ölçüde Sagrada Familia’yı ziyaret eden turistler tarafından fonlanması öngörülen inşaat, 2026 yılında tamamlanacak ve kilise, belki de 100 senelik bir gecikme ile, sonunda tamamlanmış olacak. Tavsiyemiz Sagrada Familia tamamlanmadan evvel bir kez görmeniz, böylece inşaatı tamamlanınca Barcelona’yı ziyaret etmek için bir #tatilsebebiniz daha olacak.

Tadı damağınızda kalan bir şehir: Barselona

Barselona’nın lezzetleriyle ilgili detaylı bir rehberi yakında yayınlayacağız, ama uğruna bir rehber yazısı hazırlanacak bu lezzetler için bir günü ayırmanız gerektiğini anlamışsınızdır muhtemelen. Kahvaltınızı otelinizde hafif bir şeyler atıştırarak yapmanızı tavsiye ederiz. Gün boyunca sonsuz tapas çeşitleriyle karnınızı doyurabilirsiniz. Aman dikkat, çoğu mekanda üçten fazla tapas söylemek “oburluk” olarak algılanabilir, bizdeki gibi masayı donatalım tabaklarla diye düşünmeyin. Her mekanın da kendine özgü birkaç farklı tadı olduğu gerçeğiyle hareket edip, çok mekan ama az tapas siparişi ile günü geçirin. Akşamüstü ise tatilinizin son güneşini Montjuïc’te batırabilirsiniz. Yaklaşık 1.5 kilometrelik bir teleferik ile çıkabileceğiniz Montjuïc, bir başka inanılmaz Barcelona manzarası sunan yerlerden birisi. Montjuïc kalesine de ev sahipliği yapan bu tepede güneşi batırdıktan sonra, belli günlerde özel ışık şovlarına sahne olan Magic Fountain’de geceyi karşılayabilirsiniz.

Bir ufak tavsiye de, tatiliniz sırasında keyfiniz kaçmasın diye çok dikkat etmeniz gereken bir konu için, yankesiciler. Ne yazık ki Barcelona, tapasları ve paellaları ile birlikte, yankesicileri ile de ünlü. Dolayısıyla, özellikle turistlerin kalabalık olduğu bölgelerde gezinirken ya da bir mekana oturmuş, yemek yerken dikkatli olmanızı öneririz.

Son olarak, henüz evinize dönmeden “bir daha ne zaman gelsek?” dedirtecek ender şehirlerden olan Barselona, mimarisi, Katalan kültürü ve yemekleriyle her ziyaretinizde sizi şaşırtacak bir şehir.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin