Dünyanın farklı noktalarındaki ilginç yapılar, mimariye kazandırdıkları farklı üsluplarıyla dikkat çekiyor. Bazılarının yıllarca süren inşa süreçleri ziyaretçi akınına uğrarken bile devam ediyor. Bu özellikleriyle büyümeye devam eden yapılar, adeta yaşayan bir organizmayı andırıyor. Ölmeden önce görülmesi gereken mekanlar listesinin başında yer alan bu dünyanın en ilginç binaları, zaman zaman macera severlerin gerçeklik algısıyla oynuyor.

Bishop Kalesi (Bishop Castle), San Isabel Ulusal Parkı, Colorado

Bishop Kalesi (Bishop Castle), San Isabel Ulusal Parkı, Colorado

Dünyanın en ilginç binaları arasında yer alan ve Jim Bishop’un tek başına yaptığı muhteşem kale, aynı zamanda dünyanın en büyük “tek adam projesi” olarak biliniyor. Bishop’un, 1969 yılında başladığı bu ilginç çalışma hala devam ediyor. Muhteşem bir manzarası olan kale, her yönüyle şaşkınlık yaratıyor ve yıllardır seyahatseverlerin yoğun ilgisini çekiyor. Kuleler, merdivenler ve koridorlarla dolu bu inanılmaz yapının keşfedilecek birçok noktası bulunuyor. Oldukça yüksek bir yerde konumlanan kalenin çevresindeki karlar, neredeyse haziran ayına kadar erimiyor. Bu nedenle kale ziyaretlerinin genellikle sonbahar ve yaz aylarında yapılması öneriliyor. Kale her zaman ziyaretçilere açık tutuluyor, gezi için herhangi bir ücret alınmıyor.

Borgund Stave Kilisesi (Borgund Stave Church), Norveç

Borgund Stave Kilisesi (Borgund Stave Church), Norveç

Yaklaşık 800 yaşındaki Stave Kilisesi, bir piskopos yönetiminde ve yöre halkı tarafından Filefjell’e, Kral Olaf için yapılmış bir yol olan King’s Road’un karşısına inşa edilmiş. Tamamen ahşap olan bu ilginç yapıda çivi yerine sadece ahşap mandallar kullanılmış. Yapının içindeki el işçiliği ve oymalar, kabartma ve ejderha başlarıyla bezeli kornişler kilise ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor. Fotoğraf tutkunlarının ve doğaseverlerin hayran kaldığı ahşap kilisenin yakınındaki olağanüstü yürüyüş parkurlarını kullanabilir, bisiklet kiralayabilir; eşsiz doğanın, manzaranın ve tarihin tadını keyifle çıkarabilirsiniz.

Hang Nga Misafirhanesi (Hang Nga Guesthouse), Vietnam

Hang Nga Misafirhanesi (Hang Nga Guesthouse), Vietnam

Vietnamlı mimar Dang Viet Nga tarafından tasarlanan ve inşa edilen sıra dışı bina, tüm dünyada “Çılgın Ev” olarak biliniyor. Viet Nga, 1990 yılında yapımına başladığı misafirhanenin inşa çalışmalarının muhtemelen 2020 yılına kadar devam edeceğini belirtiyor. Hang Nga bu benzersiz yapının kendi yaşam biçimini ve yaratıcılığını temsil ettiğini ifade ediyor. Ziyaretçiler yapıyı çoğunlukla bir delilik olarak niteliyor. Sıra dışı bir hayal gücünün eseri olan bu çılgın yapı, ziyaretçilerine aynı zamanda konaklama imkanı da sunuyor. Düş gücünün sınırlarını zorlayan yapı, macera tutkunlarını heyecanlı bir keşfe çağırıyor.

Sagrada Familia, Barcelona, İspanya

Sagrada Familia, Barcelona, İspanya

“Hiç bitmeyen kilise” olarak tanınan Sagrada Familia’nın 1882’de başlayan inşasının 2026 yılında bitebileceği ön görülüyor. Paula Lozanzo’nun yapımına başladığı çılgın projeyi 1883’te, modern mimarinin babalarından biri olan Antoni Gaudí devralıyor. Sahip olduğu tüm mimari dehasını karmaşık bir üslupla peri masallarını andıran bu eşsiz yapıya aktarmak niyetinde olan Gaudi, 1908’den sonra tüm işlerini bırakarak sadece bu yapıyla ilgilenmeye başlıyor. Ne yazık ki mimarın ömrü yapıyı bitirmeye yetmiyor. Günümüzde oldukça kalabalık bir kadroyla inşa çalışmaları devam eden binanın projesini, bugünün teknolojisine uyarlanmakta yaşanılan zorluklar, bu olağanüstü kilisenin bitiş tarihinin sürekli ertelenmesine neden oluyor.