Sanat tarihinin merkezi: Floransa… Dünya sanatının dönüm noktalarını belirleyen, hatta çağdaş sanat akımları ve sanatçıları üzerinde bugün hâla etkileri bulunan sanat başkentlerinden. Rönesans’ın doğuşuna şahit olan eşsiz şehir, İtalya’nın en önemli sanat ve tarih duraklarındandır. Dünyaca ünlü heykeltraşların, mimarların ve ressamların tablolarına, heykellerine ve katedrallerine ev sahipliği yapan Floransa, başta dört büyük ressam ve heykeltraş aynı zamanda mimar olan Leonardo Da Vinci, Michelangelo, Donatello ve Rafael, onların ardından gelen Dante ve Sandro Botticelli gibi isimleri ağırlıyor.

Floransa’nın Eşsiz Sanat ve Mimari Dokusunu Yansıtan Lokasyonları 

Avrupa sanatının en önemli bölgelerinden biri olan Floransa, milyonlarca sanatseverin hayallerini süsleyen eserlerle dolup taşıyor. Şehirde asırlardır ayakta kalmayı başaran ve UNESCO tarafından koruma altına alınmış olan yüzlerce tarihi eser ziyaretçilerini bekliyor. Rönesans’ın sanat eserlerine ve mimari yapılara ilk etkilerinin görüldüğü şehir olan Floransa, görkemli ve anıtsal sarayları, ünlü katedralleri ve sanat galerileriyle hem sanat tarihini hem de modern sanat etkinliklerini keşfedebilmenizi sağlıyor. Eğer bir gün Floransa’ya uğrayacak olursanız, aşağıda sizin için sıraladığımız lokasyonları keyifle inceleyebilir, ruhunuzu sanatın inceliklerine teslim edebilirsiniz. Floransa’da hemen her dükkanda rastlayabileceğiniz, dillere destan olan nefis İtalyan pizzalarını ve diğer İtalyan mutfağı yemeklerini tatmayı unutmamanızı da tavsiye ederiz.

Floransa Katedrali: Floransa’nın Anıtsal Simgesi

Floransa’nın en büyük katedrali ünvanını taşıyan Floransa Katedrali, şehrin simgesi haline gelmiş önemli tarihi eserlerden biri. Eğer Floransa Katedrali’ni henüz görmediyseniz, mutlaka seyahat listenize eklemelisiniz. Özellikle yapının görkemli saat kulesi tüm ziyaretçilerin dikkatini çekiyor. Ünlü mimar ve ressam Paolo Uccello tarafından 15. yüzyılda yapılmış olmasına rağmen bugün de çalışmaya devam ediyor. Ayrıca yapının içerisinde bulunan birbirinden güzel fresklere ve yapının fiziksel özelliklerine hayranlık duyabilirsiniz. Tüm dünyadan ziyaretçi ağırlayan Vaftizhane’nin üst örtüsü de görülmeye değer…

Uffizi Müzesi ve Galerisi: Medici Hazinesini Keşfedin

İtalya’nın Rönesans dönemindeki en zengin ailelerinden biri olan Medici ailesinin, o yıllarda dünyanın en iyi sanatçılarını ağırladıkları ve bu sanatçılara sanatlarını ortaya koyacakları malzemeleri sınırsız bir şekilde sunmuş oldukları biliniyor. Bu sebeple ailenin adını bugün hâlâ taşıyan koleksiyonlar, sanat ve tarih açısından büyük önem taşıyor. Michelangelo, Giotto, Botticelli gibi isimlere saray resimleri ve heykeller yaptıran ailenin, özel yapı komplekslerinde de ünlü mimarları tercih ettikleri görülebiliyor. İşte bu eserlerin her biri bugün Uffizi Müzesi’nin yapı taşlarını oluşturuyor. Medici ailesinin en önemli koleksiyonlarını müzede inceleyebilir, bu büyük sanatçıların en güzel eserlerini dünya gözüyle görebilirsiniz.

Signoria Meydanı: Dev Heykelleri Bulunan Açık Hava Müzesi 

Floransa’nın kent merkezinde bulunan önemli meydan, dünyaca ünlü çeşmelerden biri olan Neptün Çeşmesi’ne ev sahipliği yapıyor. Kendi başına bir sanat resitali niteliği taşıyan ve 16. yüzyılda yapılan Neptün Çeşmesi, deniz atları ve deniz kızları heykelleriyle göz alıcı bir güzellik sunuyor. Dünyaca ünlü heykeltraşların heykel modellemelerini ve orijinal heykellerini barındıran meydan, Herkül Heykeli, Cacus Heykeli, anatomi kitaplarına konu olan Davut Heykeli gibi ünlü heykelleriyle büyülüyor. Meydanda bulunan en ürkütücü heykel ise bronz dökümden yapılmış ve başarılı heykeltraş Cellini’nin eseri olan Perseus Heykeli…

Floransa baştan aşağı sanatla doğan bir şehir olduğundan kenti kelimelere sığdırmak mümkün olmuyor. Bu güzel şehir, tepeden tırnağa başyapıtlarla dolu ve mutlaka vakit ayırıp her köşesini zevkle değerlendirmek gerekiyor. Alışveriş yapmayı sevenler için mükemmel hediyelik seçenekler sunan Floransa’da en çok ilgi gören ürünler arasında İtalyan porselenleri de yer alıyor. Oldukça uygun fiyatlara satılmalarıyla dikkat çeken İtalyan porselenlerini sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Ayrıca bölgede oldukça meşhur olan Toskana yemeklerini de mutlaka denemelisiniz. Floransa otellerinde erkenden yerinizi ayırtarak aşağıda belirttiğimiz yerleri gezerek güzel bir tatil geçirebilirsiniz.

Floransa’da Gezilecek Yerler

 • Ponte Vecchio
 • Vecchio Sarayı
 • Galleria dell’Accademia
 • Pitti Sarayı
 • Santa Croce Bazilikası
 • Giotto’nun Çan Kulesi
 • Duomo Meydanı
 • Bargello
 • Floransa’nın Tarihi Merkezi
 • Piazza della Repubblica
 • Museo Di San Marco

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin