Ayvalık, Marmara bölgesinde bulunan Balıkesir’de yer alan, yemyeşil ve huzur veren ormanları, taş evleri, mavi bayraklı plajları ve Ayvalık tostu ile ünlü bir tatil beldesidir.

Eskiden Rumlara ev sahipliği yapan Ayvalık, sokaklarında dört binden fazla tarihi ev bulunduruyor. Turistlerin gezmeyi en çok sevdiği yerlerden biri olan bu sokaklar, nostalji kokarak insanlara tarihini sunuyor.

Ayvalık ilçesine bağlı olan 22 tane ada bulunmaktadır ve en büyükleri Cunda Adasıdır. Ayrıca, adaya bağlanan köprü Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü olma özelliğini taşımaktadır.

Ülkemizin en önemli zeytin üretim merkezi de  burada yer alır. Zeytinyağı üretiminde de üst sıralarda bulunan Ayvalık, ülke ekonomisine büyük bir katkı sağlamaktadır. Ayvalık merkezde bulunan zeytin dükkanlarından sizde ürünlerini alabilir ve bu vazgeçilmez tadı sizde denemek isteyebilirsiniz.

Ayvalık topraklarında 1 Milyon 750 binden fazla zeytin ağacı olduğunu biliyor muydunuz?

Ayvalık’a gelmişken görmenizi tavsiye ettiğimiz yerlerden birisi de Ayvalık ilçe merkezinin 10km Güney Batısında bulunan, Küçükköy Mahallesine bağlı olan Şeytan Sofrasıdır. Hem hikayesi hem de muhteşem manzarası ile insanları büyüleyen Şeytan Sofrası gün doğumu ve gün batımını izlemek için mükemmel bir yerdir. Akşam olurken gökyüzünün aldığı renkleri seyretmek çoğu insana huzur verdiği için o saatlerde aşırı bir kalabalık söz konusu. Biraz daha erken gidip yer tutmanızı tavsiye ederiz.

Tepeye çıktığınızda sizi muhteşem bir manzara karşılayacaktır. Sonsuza kadar uzanan bir deniz ve karşınızda irili ufaklı bir sürü ada… Sanki çektiğiniz bir fotoğrafa bakıyormuşsunuz gibi…

Bu tepe, eski bir lav birikintisinden oluşmuştur ve yuvarlak bir görüntüsü olduğu için sofraya benzediği söylenmektedir. Buraya gelenlerin ziyaret etmeden geçemediği yer ise şeytanın ayak izi şeklindeki çukurdur. Tepenin en ucunda bulunur ve demir parmaklıklarla çevrilir. Çok rüzgârlı olan bu noktada insanlar bu çukura para atarak dilek dilemekte ve demirlere kırmızı kurdeleler bağlamaktadır. Bu çukurun insanlar tarafından merak uyandıran mitolojik bir hikayesi vardır.

Bu hikâyeye göre; Zeus’un İda adındaki sütannesi, şeytanın Zeus’a zarar vereceğini düşünür ve bundan korkarak Şeytanı kovar. Bu şeytanın 3 ayaklı olduğuna inanılır. Kaçarken bıraktığı ayak izlerinden birinin Şeytan sofrasında olduğuna inanılır. Diğerleri ise İda dağlarının eteğinde ve Midilli Adasındadır.

Sizde doğal güzelliklerle dolu bu eşsiz yeri gezmek istemez misiniz?

Hemen sizde Ayvalık otellerinde yerinizi ayırtıp bu yolculuğa bizimle çıkabilirsiniz! 😊

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin