Kurban Bayramı’nı fırsat bilenler için tatil zili çalmak üzere. Planlar yapıldı, rezervasyonlar tamamlandı, uçak/otobüs biletleri alındı. Bazı tatil severler ise yola kendi araçlarıyla çıkmaya hazırlanıyor. Her an yeni bir yer keşfetmeyi seven, bu tatilinde yola kendi aracıyla çıkacak olanları unutmadık; Instagram’da “Hikâyesi olan, imza lezzetlerin peşinde olanlar için hazırlanmış keşif rehberi @gurmekesifler” hesabı ile el ele vererek popüler tatil rotalarındaki lezzet duraklarını sıraladık. İşte lezzetiyle sizi yoldan çıkartacak, gideni pişman etmeyecek duraklar!

Bilen bilir; arabayla seyahat etmek, yeni yerler keşfetmek heyecan vericidir. İyi bir yolculuğun tadı da iyi yemekle çıkar. Kurban Bayramı’nda tatile otomobiliyle gidecek olanların imdadına yetiştik. Instagram’da yer alan @gurmekesifler hesabı ile tatilciyi yoldan çıkartacak yol üstü lezzet duraklarını derledik. İstanbul – İzmir, İstanbul – Çanakkale ve İzmir – Bodrum güzergâhında seyahat edecek olanları lezzet şöleni bekliyor.

Rota 1. İstanbul  – İzmir

Bursa- Uzan Et Mangal:  Hem kasap hem et restoranı olarak hizmet veriyor. Kuzu sırt, köfte ve dana bonfile menünün favorilerinden.

Susurluk- Düzdağ Tost: İstanbul- İzmir arasında ufak bir mola verip, tost yemek için gidilebilir. Tostu farklı yapan ise kullandıkları Mihaliç peynirinin kendine has lezzeti. 

Balıkesir- Mehmet Usta Höşmerimleri: Höşmerimler, taze koyun ile inek peyniri karışımı, irmik ve şeker ile hazırlanıyor. Müdavimlerin favorisi bol peynirli höşmerim.

Manisa- Ali Baba Kağıt Köfte: Manisa Sanayi Sitesi içerisinde kağıt üzerinde servis ettiği köftesi ile nam salmış. Köftenin yanında buz gibi ayran da tercih ediliyor. 

Urla- Beğendik Abi: Közlenmiş patlıcanlı beğendi ve kuzu kavurma buradaki imza lezzetlerden.

Rota 2. İstanbul – Çanakkale

Çanakkale- Öz-En Et Lokantası: Satır eti ile hazırlanan yemekleriyle ünlü. Satır etini diğer etlerden ayıran özellik; doğal ortamda yetişen Kama Kıvırcık Kuzu türünden hazırlanması ve tuz dışında hiçbir katkı maddesi olmadan meşe kömürü mangalında pişirilmesi.

Çanakkale- Yalova Restoran: En uğrak yerlerden biri. Burada yöresel mezelerin yanı sıra kabuklu deniz mahsullerinin de tadına bakabilir. Menünün favorisi ise midye salatası.

Çanakkale- Babalık Tekin Helvacısı: Helva, koyun peyniri, irmik ve şeker ile hazırlanıp bakır kazanlarda pişiriliyor. Peynirin kendine has lezzeti hafif yanık irmik tadı ile birleşince lezzet seviyesi farklı bir boyuta taşınıyor.

Çanakkale- Kadir Usta Peynir Helvacısı: Peynir helvası yemek için gidilebilecek bir diğer adres de burası. Peynir helvasının yanında koyun sütünden yapılan dondurmaları da tavsiye ediliyor.

Rota 3. İzmir – Bodrum

Aydın- Mikado Pide: Mikado Pide Türkiye’deki en iyi pideciler arasında sayılıyor. Aydın’ın Bozdoğan ilçesinde yer alan Mikado Pide’nin özellikle çoban peynirli otlu pidesi meşhur. Pişirildikten sonra üzerine sürülen köy tereyağı ise lezzetine lezzet katıyor.

Aydın- Hukul Pide: Yenipazar ilçesindeki Hukul Pide de tahinli pidesiyle ünlü. Yerel malzemeler kullanılarak hazırlanan pide, taş fırında zeytin ağacı odun ateşinde iki-üç dakika pişiriliyor ve pide üzerindeki tahin kurumadan ıslak bir şekilde servis ediliyor. Manda kaymağı ile servis ediliyor.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin