araç kiralama

Bir tatilden daha güzel olan şey nedir? Tabii ki daha uzun bir tatil! Evet, uzun süreli bir seyahate çıkma fikri dayanılmaz bir cazibeye sahip ama her süreç gibi uzun seyahatlerin de özenle planlanması gerekiyor. Üstelik uzun süreli seyahatlerin kendine has bazı dinamikleri de var. Haftalar hatta belki de aylar boyunca yollara düşmek, bayram tatilinde bavulunu hazırlayıp her şey dahil bir otele gitmeye pek benzemiyor. Eğer uzun süreli bir seyahat veya tatil planlıyorsanız öncelikleriniz farklılaşıyor, dikkat etmeniz gereken noktalar bambaşka bir hal alıyor. İşte uzun süreli seyahate çıkacaklara öneriler:

Ne Kadar Az Eşya O Kadar Mobilite!

Türkçede yeni yeni yer edinmeye başlamış bir kelime olan mobilite, aslında sürekli hareket halinde olmayı ifade ediyor. Her ne kadar bu ifade iş ve ticaret dünyasında daha sık kullanılsa da sürekli hareket halinde olmanın seyahat etme kavramının tam da kalbinde yer aldığını unutmamak gerek. Hele ki uzun süreli bir seyahat planlıyorsanız hareket etmek sizin temel aksiyonunuz olacak demektir. Bu durumda hareket etmenizi zorlaştıracak şeylerden uzak durmak alabileceğiniz en doğru önlemlerden biri. Evet biraz ironik ama seyahatinizin süresiyle bavulunuzun doluluk oranı ters orantılı olmalı. Yani bir diğer deyişle; “ben 2 ay gezeceğim bana en az 30 tane tişört lazım” dememelisiniz. Hedefiniz: Minimum eşya, maksimum aksiyon!

Toplu Taşıma Araçları Sizin Dostunuz

Destinasyonunuz neresi olursa olsun, rotanız hangi bölgeleri içerirse içersin; en önemli gündeminiz ulaşım. Özellikle seyahatinizi özel arabanız, motosikletiniz veya bisikletiniz ile gerçekleştirmeyi planlamıyorsanız, gideceğiniz bölgelerdeki toplu ulaşım imkanları hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Çünkü uzun bir tatil daha yüksek maliyetler anlamına gelir. Bu maliyetlerden tasarruf etmenin yolu da tabii ki ulaşım masraflarını olabildiğince kısmaktan geçecektir. Aynı zamanda toplu taşıma araçları yeni yeni keşfedeceğiniz rotanızda talep ettiğiniz noktaya daha kolay bir şekilde ulaşmanızı da sağlayacaktır. Hiç kimse daha önce hiç gitmediği bir yerde taksi şoförüne yol tarif etmekle uğraşmak istemez değil mi? Eğer seyahatinizdeki herhangi bir durakta bir süre kalmayı planlıyorsanız bisiklet kiralama yoluna da gidebilirsiniz.

Biraz Plandan Kimseye Zarar Gelmez

Uzun süreli bir seyahate çıkmayı planlıyorsanız muhtemelen spontane yaşamayı, yarını düşünmeden hareket etmeyi seviyorsunuzdur. Ancak yine de birazcık plan yapmanın oldukça hayati konularda pozitif etkiler yaratabileceğini unutmayın. Tamam, bilinmezi keşfetmenin keyfini yine çıkarın ancak en azından rotanız hakkında önceden bir plan yapmanız hem zaman tasarrufu sağlayacak hem de maddi anlamda oluşabilecek kötü sürprizlerin önüne geçecektir.

Rotanızı belirledikten sonraysa ilk yapmanız gereken gezeceğiniz bölgeler hakkında yazılmış detaylı gezi rehberlerini incelemek. Ön yargılardan arındırılmış bir seyahat konusunda ısrarcıysanız rehberde sadece direkt olarak ihtiyacınız olan bilgilere odaklanabilirsiniz.

Yeme – İçme Sorununuzu Yerel Lezzetlerle Çözün

Farklı kültürler farklı mutfaklar demektir. Eğer rotanızda birden fazla şehir veya ülke varsa, birçok farklı lezzetle tanışabilirsiniz. Bunu tam anlamıyla bir avantaja çevirmekse sizin elinizde. Gideceğiniz yerlerde o bölgenin damak tadına uyum sağlamayı kendinize felsefe edinirseniz hem yepyeni deneyimler kazanmanın yolunu açar hem de “bugün ne yiyeceğim” diye dertlenmekten kurtulursunuz. Eğer rotanızda bizim kültürümüzle karşılaştırıldığında çok marjinal damak tatları mevcutsa ve siz bunları denemeye hazır değilseniz bu noktalarda size uygun yemekleri yiyebileceğiniz restoranları gezi rehberleri vasıtasıyla tespit edebilirsiniz.

Uzun süreli bir seyahat sürprizlere hazır olmayı gerektiriyor. Ancak zaten bu fikrin en cazip tarafı da bu değil mi? Bambaşka şehirler bambaşka kültürler arasında hiç beklemediğiniz durumlarla karşılaşmanız oldukça olası. Bu sürprizlerle kavga etmek yerine keyfini çıkarmaya bakın. Unutmayın, seyahat deneyimdir!


1 Yorum

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin