Roma, Venedik, Floransa ve Milano Birbirinden Büyüleyici Şehirleri ile İtalya en çok turist çeken şehirleri arasında yer alır. Avrupa’nın çizmesi, yüzyıllarca dünyaya hükmetmiş Roma İmparatorluğu’nun anavatanı, Rönesans’ın doğduğu yerdir. Avrupa’yı tanımak ve gezmek için hazırlayacağınız rotaların en üst sıralarında kendine mutlaka yer bulacak olan İtalya’nın, tipik bir Akdeniz insanı olan halkı ve ülkemizin kültürüyle gösterdiği benzerlikler de oldukça dikkat çekicidir.

Roma

İtalya’nın hem en kalabalık şehri hem de başkenti olan Roma, Lazio bölgesinde bulunur. “Nesiyle ünlü?” sorusu sorulduğunda belki de en fazla alternatif cevaba sahip şehirlerin başında gelen Roma’da her attığınız adımda yeni şeyler keşfedebilirsiniz.

İtalyan kültürünün olmazsa olmazı, İtalyan Mutfağı ve tabii ki çeşit çeşit pizzalar, her birinin tadına doyamayacağınız deniz ürünleri ve meşhur Roma dondurması bunların başında gelir. Roma gezinizden birkaç kilo alarak dönmeniz oldukça muhtemel ancak tadacağınız lezzetlerin kalitesi buna değecektir.

roma colloseum

Roma’nın tarihsel ve kültürel zenginliği de İtalyan mutfağının zenginliğinden hiç de geri kalmıyor. 2007 yılında dünyanın yeni yedi harikasından biri seçilen Colloseum da Roma şehrinde bulunur. Roma imparatorluğu döneminde gladyatörlerin dövüşlerine sahne olan ve halkı eğlendirmek amaçlı kullanılan Colloseum o dönemin en önemli simgelerindendir. 12 Euro civarında bir giriş ücreti karşılığında gezilebilen tarihi yapı, turistlerin uğrak mekanlarından biridir.

Hristiyan dünyasının başkenti de Roma sınırları içerisinde bulunur. Kendi başına bir devlet olan dünyanın en küçük ülkesi Vatikan’ın yerleşik nüfusu sadece 930 kişiden oluşmaktadır. Hıristiyan dünyasının ruhani lideri olan Papa’nın yaşadığı bölgede turistlerin gezebileceği iki önemli yer bulunmaktadır. Bunlardan biri dünyaca ünlü San Pietro Kilisesi diğeri ise Vatikan müzesidir.

roma fontana di trevi

Aşk Çeşmesi (la Fontana di Trevi), İspanyol Merdivenleri (Piazza Di Spagna) ve Pantheon Tapınağı tarih meraklılarının Roma’da görmeden gelmemesi gereken diğer yerler arasında bulunuyor. Tarihi dokunun yanı sıra alışveriş tutkunlarının rotası ise tabi ki Via Del Corso ve Via Condotti gibi caddeler olacaktır.

Venedik

Aşkın şehri dendiğinde ilk akla gelen yerlerden biri olan Venedik’in büyük bir bölümünü şehrin içerisindeki su kanalları oluşturur. Venedik’te şehrin simgesi gondollarla gezerken, birçok farklı tarihi yapıyı da yakından görme fırsatı bulabilirsiniz. San Marco Meydanı Venedik’in en meşhur turistik mekanlarından bir tanesidir. San Marco Bazilikası, Çan Kulesi ve Dükler Sarayı gibi birçok farklı tarihi yapıya da ev sahipliği yapan şehirde ulaşımınızın çok büyük bir bölümünü yürüyerek gerçekleştirebilir, böylece şehrin dokusunu iyice tanıyabilirsiniz.

venedik italya

Floransa

Floransa, tüm Avrupa’ya ve dünyaya yön veren Rönesans hareketinin izlerini en çok taşıyan şehirlerdendir. Adeta başlı başına bir açık hava müzesi niteliği taşıyan şehirde her adımınızda dünyaca ünlü sanatçıların eserlerini görmeniz mümkündür. Michelangelo, Leonardo Da Vinci ve daha birçok dünya sanatına yön vermiş ismin eserlerini şehrin sokaklarında ve müzelerinde görme fırsatı bulabilirsiniz.

Şehrin en meşhur meydanı Duomo’da bulunan Floransa Katedrali de şehirdeki görkemli yapıların başında gelir. Giotto’nun Çan Kulesi, Uffizi Galerisi ve Pitti Sarayı gibi birçok farklı tarihi yapının bulunduğu Floransa’da kendinizi 15. yüzyıl İtalya’sında bir gezintiye çıkmış gibi hissedebilirsiniz. Tarihi zenginliğinin yanı sıra oldukça huzurlu ve sakin yapısıyla dünyada birçok insan tarafından yaşanılacak en ideal şehir olarak görülen Floransa, İtalya Turu rotanızda oldukça önemli bir yer tutacaktır.

floransa italya