Finlandiya’nın kuzeyinde yer alan Masallarda Yaşayan Lapland – Laponya, kuzey ışıkları, karla kaplı ormanları, ren geyikleri ve husky köpekleri ile biliniyor. Bölge, ailenizle veya arkadaş grubunuzla eğlenceli bir tatil deneyimi yaşamanızı sağlıyor. Finlandiya’nın en büyük bölgesi olan Lapland, doğal güzellikleri ve muhteşem doğa olayları ile her yıl sayısız turist için tatil durağı oluyor. Heyecan veren ışık dansları ile misafirlerini büyüleyen Lapland’a Türkiye’den Helsinki aktarmalı olarak gidilebiliyor. Helsinki’den Lapland havaalanına her gün uçuş bulunuyor. Fiyatları yıl içerisinde değişkenlik gösterebilen Lapland – Laponya otelleri, bu büyüleyici bölgede keyifli zaman geçirmenizi sağlıyor.

Lapland – Laponya Hakkında Genel Bilgi

Lapland, Kuzey Kutup dairesinde ve Baltık Denizi’nin kuzeydoğusunda yer alıyor. Başkenti Roveniemen olan bölge, ren geyikleri, husky köpekleri, ışık dansları ve aydınlık geceleri ile masalları andırıyor. Kutup ikliminin hakim olduğu Lapland’da hava sıcaklığı kış aylarında -40 dereceye kadar düşebiliyor. Bölge, karla kaplı olsa da Mart ve Nisan aylarında kış aylarına göre daha sıcak oluyor. Yaz aylarında ise hava sıcaklığı 20 dereceye kadar çıkabiliyor. Dünyaca ünlü kuzey ışıkları açık ve karanlık gökyüzünde daha net izlenebiliyor. Bu nedenle bu ışık şöleni için uzun gecelerin yaşandığı Aralık – Mart dönemi elverişli dönemlerden biri oluyor.

Lapland – Laponya’da Yapılacak Şeyler

Kendinizi bir masalın içinde hissedeceğiniz Lapland, yılın her dönemi farklı bir eğlence sunuyor. Bölge kış aylarında, güneşten gelen parçaların atmosfere girmesiyle oluşan kuzey ışıkları ve ren geyikleri ile renkli bir tatil geçirmenizi sağlıyor. Bahar ve yaz aylarında ise kışın karların altına gömülen güzellikler açığa çıkıyor. Bölgede kar motorlarıyla, Husky köpekleriyle veya Ren geyiklerinin çektiği kızaklarla gezebilirsiniz. Eylül ve Ekim aylarında halen buz tutmamış göller ve ormanlar farklı bir ambiyans sunuyor.  Karların eridiği yaz ayları, sürekli gündüzün yaşanmasını sağlayan geceyarısı güneşi sayesinde ziyaretçilere unutulmaz bir deneyim yaşatıyor. Ayrıca Haziran aylarında düzenlenen Geceyarısı Güneşi Film Festivali ile akşamlarınızı taçlandırabilirsiniz.

Lapland- Laponya’da Gezilecek Yerler

Lapland, doğal güzellikleri ve etkileyici doğa olayları ile her yıl sayısız turiste ev sahipliği yapıyor. Lapland’ı yürüyerek keşfedebilir ve karla kaplı ormanlarında huzurlu bir gezinti yapabilirsiniz. Yılbaşı eğlencelerinin en renkli üyesi olan Noel Baba’yı ziyaret edebilirsiniz. Santa Claus Village / Noel Baba Kasabası Rovaniemi’de bulunuyor. Gece aydınlatması ile dikkat çeken Noel Baba Kasabası’ndaki restoranlar, eğlence parkı ve dükkanlar her daim hareketli oluyor. Burada dilerseniz Nole Baba ile fotoğraf çektirebilirsiniz. Ayrıca Sauno Gondola, Luvattumaa, Pallas-Yllastunturi National Park ve Saariselka Sport Resort’u ziyaret edilecekler listenize alabilirsiniz.

Lapland- Laponya’da Nerede Kalınır

Lapland, konaklama açısından oldukça fazla alternatif sunuyor. Hostellerden lüks konaklama seçeneklerine kadar çok geniş bir yelpaze sunan bölge, her tatil tercihine ve bütçeye hitap ediyor. İsterseniz şehir merkezindeki otel seçeneklerini değerlendirebilir, isterseniz karla kaplı bir ormanın içinde konaklayabilirsiniz. Ormanın içinde konaklamak, kuzey ışıklarını odanızdan seyretme imkanı elde etmenizi sağlıyor. Camdan yapılmış iglo şeklindeki odalar tatilinizi unutulmaz hale getiriyor.

Lapland – Laponya’da Mutlaka Yenmesi Gerekenler

Lapland – Laponya’da ren geyiği etiyle yapılmış bir çok yemek bulabilirsiniz. Bölgeye has olan ren geyiği eti, ziyaretçiler için farkı bir yemek deneyimi oluyor. Cloudberry olarak bilinen bir meyveden yapılan sosla süslenen ren geyiği kavurması, tadılması gereken yöresel lezzetlerin başında yer alıyor. Ayrıca cloudberry’yi marketlerden reçel olarak da alabilirsiniz.

Doğası ile ziyaretçilerine keyifli bir tatil sunan Lapland, yılın her dönemi farklı güzellikler sunuyor. Helsinki aktarmalı uçuşlar dışında, Lapland – Laponya turları sayesinde de bu unutulmaz tatil deneyimini yaşayabilirsiniz.