Bulgaristan’ın en büyük kayak merkezlerinden biri olan Pamporova, kış sporu meraklılarının akınına uğruyor. Yılın neredeyse 240 günü güneş gören ve çığ, fırtına ihtimali bulunmayan Bir Balkan Masalı : Pamporova, yemyeşil çam ağaçları ile çevrili pistleri, tertemiz havası ve etkileyici atmosferi sayesinde ailenizle ya da arkadaş grubunuzla keyifli zaman geçirmenizi sağlıyor. Pamporova otelleri, gündüzleri kış sporları ile iç içe olmanıza, akşamları günün yorgunluğunu eğlenceyle atmanıza olanak tanıyor. Bulgaristan’ın güneyinde yer alan bölgeye, Türkiye’ye yakınlığı nedeniyle rahatlıkla ulaşılabiliyor.

Pamporova Hakkında Genel Bilgi

Pamporova, uzun yıllardan bu yana kış sporlarına ev sahipliği yapıyor. Rodop dağlarının ortasında yer alan bölge, kayak merkezi sayesinde her yıl, özellikle kış aylarında, yerli ya da yabancı binlerce turistin akınına uğruyor. Bulgaristan’ın en modern kayak merkezlerinden biri olarak bilinen Pamporova Kayak Merkezi, Sofya’ya yaklaşık 250 km., Plovdiv’e yaklaşık 86 km. uzaklıkta bulunuyor. Ülkenin en güneyinde yer alan kayak merkezi, 1650 metre yükseklikle yılın önemli bir bölümü karlar altında kalıyor. İstanbul’a 466 km. mesafede yer alan Pamporova’ya kara yolu ile ulaşım sağlanabiliyor. Kapıkule sınır kapısından geçtikten sonra yaklaşık 3 saatlik bir araba yolculuğu ile merkeze ulaşılabiliyor. Karayolu ile ulaşım, hem kısa hem de kolay olması nedeniyle pek çok kişi tarafından tercih ediliyor. Ayrıca dilerseniz Pamporova turları ile de bölgeye rahat bir ulaşım sağlayabilirsiniz.

Pamporova

Pamporova’da Yapılması Gereken Aktiviteler 

Kar kalınlığı 2 metreye kadar çıkabilen ve Aralık ayından Nisan ayına kadar kayma fırsatı sunan Pamporova, kış tatili severlerin keyifli zaman geçirmelerini sağlıyor. Kayak merkezini saran çam ağaçları, etkileyici bir manzara oluşturuyor. 18 kayak pisti ile yeni başlayandan profesyonel sporculara kadar her düzeyde kayakçıya hitap eden Pamporova’da gündüz kayak, snowboard gibi kış sporlarının tadını çıkartabilir, akşamlarınızı bol eğlenceyle süsleyebilirsiniz. Pamporova’da bulunan eğlence mekanları ve otellerin bar ve kulupleri, gündüzün yorgunluğunu atmanızı sağlıyor. Ziyaretçilere müzik ve dans ziyafeti vaad eden eğlence mekanlarında dolu dolu zaman geçirebilirsiniz.

Pamporova’da Gezilmesi Gereken Yerler

Kış mevsiminin en güzel yanlarından birinin bembeyaz örtüye doyasıya bakmak olduğunu düşünüyorsanız, Snejanka Tepesi’ndeki televizyon kulesine çıkarak eşsiz manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Buraya yemyeşil çamların arasında yol alan telesiyejle çıkabilir, sıcak şarabınızı yudumlayarak göz alıcı manzaranın keyfini sürebilirsiniz. Pamporova yakınlarında yer alan köyleri gezilecekler listenize alabilirsiniz.

Chepelare’nin yakınında bulunan ve Bulgaristan’daki ikinci büyük manastır olan Baçkovski Manastırı, 1083 yılından bu yana tarihe şahitlik ediyor. Manastırın doğusunda yer alan Kluvya nehrinin ve şelalelerin sesi adeta ruhunuzu dinlendiriyor. Ayrıca Asen Kalesi, Starosel Trakya Tapınağı, Rilo Manastırı, İkinci Bulgar Krallığı’nın başkentliğini yapmış olan Veliko Tarnovo ve tarihi bir köy olan Arbanasi turistlerin ziyaret noktaları arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Pamporova'da Gezilmesi Gereken Yerler

Pamporova’da Mutlaka Yenmesi Gerekenler

Balkan mutfağının lezzetlerini önünüze seren Pamporova, her damak tadına hitap ediyor. Yumuşak beyaz peynirle tadlandırılmış bir çeşit çoban salatası olan Şopska salatası, tavşan ve kuzu etinden yapılan et yemekleri yöresel tadlar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Kuzu çevirme ziyaretçilerin masalarında mutlaka kendisine yer buluyor. Taverna denilen meyhana tarzı eğlence mekanlarında fasulye çorbası, et kapama, kaşkaval panesi gibi lezzetlerle öğünlerinizi süsleyebilirsiniz. Ayrıca Bulgaristan lezzetli şarapları ile de ününü koruyor.

Pamporova’da Nerede Kalınır

Oteller bölgesi olarak tanımlanan bölge, Pamporova Kayak Merkezi’nin oldukça yakınında yer alıyor. Çoğu otel, kayak merkezine en fazla 1,5 km. mesafede bulunuyor. Özel transfer araçları sayesinde otellerden kayak merkezine rahatlıkla ulaşılabiliyor. Oteller dağ ve orman manzarası eşliğinde huzurlu bir zaman geçirmenize olanak tanıyor. Yıl içerisinde farklılık gösteren Pamporova otel fiyatları her bütçeye hitap ediyor. Erken rezervasyon fırsatlarını ve kampanyaları takip ederek Balkanların kalbinde hayal ettiğiniz tatili yapabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için Pamporova şehir rehberini inceleyebilirsiniz.