Rusya’nın ikinci büyük kenti olan ve Birinci Dünya Savaşı sırasında adı Petrograd olarak değiştirilen Benzersiz Barok Mimarisi İle St. Petersburg, 1924 yılında ise Lenin’in anısına saygı olarak Leningrad adını almış. Yıllar sonra Sovyetler Birliği’nin dağılması ile birlikte tekrar St. Petersburg adını alan bu görkemli şehirde neoklasik ve barok mimarisinin en güzel örneklerine rastlayabilirsiniz. Baltık denizi kıyısında yer alan St. Petersburg, ihtişamlı tarihi yapıları ve geniş caddeleri ile dikkat çekiyor. Kuruluşu 18. yüzyıla dayanan kent, Rusya’nın Avrupa’ya açılan kapısı olarak tanımlanıyor. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan St. Petersburg’da görülmesi gereken pek çok tarihi müze ve kilise ziyaretçilerini bekliyor.

St. Petersburg’a Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Aeroflat Russian Airlines ve Türk Hava Yolları ile direkt uçuşların düzenlendiği St. Petersburg şehrine uçuş süresi yaklaşık 3 saat 30 dakika. Şehir merkezine 20 kilometre uzaklıkta bulunan Pulkovo Havalimanı’na inerek şehri keşfetmeye hemen başlayabilirsiniz. Kış aylarında daha uygun fiyatlarda seyreden St. Petersburg uçak bileti, yaz aylarında havaların ısınmasıyla birlikte daha yüksek fiyatlarla satın alınabiliyor. Haziran ve Temmuz aylarında yaşanan beyaz geceler ise yaz döneminde şehre olan ilgiyi artırıyor. Kuzey kutbuna yakın olan St.Petersburg şehrinde beyaz gecelerin tadını çıkarmak için erken rezervasyon seçeneklerini inceleyerek biletinizi önceden daha avantajlı fiyatlarla satın alabilirsiniz.

St. Petersburg’da Gezilecek Yerler

Nevsky bulvarı şehrin gezilecek yerlerinin başında geliyor. Dünyanın en geniş caddelerinden biri olarak anılan Nevsky bulvarında uzun bir gezintiye çıkarak alışveriş yapabilir ve cadde üzerindeki restoranlarda Rus mutfağının en leziz yemeklerini keşfedebilirsiniz. Pek çok tarihi kilisenin sıralandığı bu bulvarda; Alexander Nevsky Manastırı, Kazan Katedrali ve Rusya Ulusal Kütüphanesi’ni de görebilirsiniz.

Kültürel anlamda kendinizi zenginleştirmek istiyosanız St. Petersburg sizin için en doğru adreslerden biri. Dünyanın en önemli müzeleri arasında gösterilen Hermitage Müzesi şehrin en önemli sanat durakları arasında bulunuyor. İçerisinde üç milyondan fazla eser barındıran bu görkemli müzede Antik Mısır, Roma, Bizans ve Helenistik dönemden birçok değerli eseri yakından incelemeniz mümkün. Rafael, Van Gogh ve Da Vinci gibi dünyaca ünlü sanatçıların en gözde eserleri arasında adeta kaybolabilirsiniz.

Şehrin en büyük Ortadoks katedrali olan San Isaac Katedrali, 1800’lü yıllarda Aziz Isaac’ın anısına yaptırılmış önemli bir mimari yapı. Şehrin her yerinden görülebilen bu yapının en üst katına çıkarak St. Petersburg manzarasının tadını çıkarabilir ve şehrin güzelliğine şahit olabilirsiniz. Uldeka bölgesinde ise şehrin en büyük bit pazarlarında otantik eşya alışverişi yapabilirsiniz. Hafta sonları açık olan bu pazarda İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma eşyalar ve Rus tarihine ışık tutan objelerin yanı sıra yöresel kıyafetler de bulmak mümkün.

Fransa’daki Versailles Sarayı’nın Rusya’daki versiyonu olarak gösterilen ve 18’inci yüzyılda inşa edilen Peterhof Sarayı tarih meraklılarının ilgisini çekiyor. Pek çok sarayın ve bahçenin birleşiminden oluşan bu devasa saraya deniz otobüsü veya kara yoluyla ulaşmak mümkün. Sarayın bahçesinde yer alan altın ve bronz heykeller ile göz alıcı çeşmeler, sarayı görülmeye değer kılıyor. St. Petersburg’a gelmişken Rus opera ve balesinin en güzel örneklerini görme şansı da yakalayabilirsiniz. Mariinsky Tiyatrosu’nda sergilenen opera ve bale gösterilerine bilet alarak sanata bakış açınızı geliştirebilir ve aynı zamanda muhteşem mimariye sahip olan bu yapıyı yakından görebilirsiniz.

St. Petersburg’da Ne Yenir?

Farklı kültürlerin sentezi ile oluşan Rus mutfağında birçok yeni lezzet keşfetmek mümkün. Lahana, pancar ve soğan gibi malzemelerden yapılan Borsch çorbası bu lezzetlerin başında geliyor. Rus mantısı olarak adlandırılan Pelmeni ise hamur işi sevenler için ideal bir yemek olarak öne çıkıyor. Et yemeyi sevenler için özel sosla hazırlanan Beef Stragonof iyi bir seçenek olurken, kahvaltılarda ise havyar ve lakerda gibi deniz ürünleri tercih edilebiliyor. Aromalı çaylar ve kahve çeşitleri günün her saatinde tüketiliyor. Geceleri ise Rusların geleneksel içkisi olan votka sofralardaki yerini alıyor.

Dilerseniz St.Petersburg turları ile şehri daha kapsamlı bir şekilde keşfedebilir ve uzman rehberler eşliğinde şehir hakkında gizli kalmış detayları öğrenebilirsiniz. Şehir merkezinde yer alan konforlu St. Petersburg otelleri yanında, şehrin dışında yer alan uygun fiyatlı otelleri de inceleyerek gezi planınıza göre bir konaklama alternatifini seçebilirsiniz.