Sıra dışı bir tatilin hayalini mi kuruyorsunuz? Peki, soğuğa karşı dayanıklı mısınız? Eğer bu sorulara cevabınız ‘evet’ ise, o halde dünyanın en gösterişli buz otellerinde farklı bir tatil deneyimi yaşamak için hazırlanın. Etkileyici tasarım detayları ve kristal görünümleri ile ilgi çeken buz oteller herkesin hayallerini süsleyen değişik bir konsept sunuyor. Kristal Görünümlü Saraylar: Buz Oteller, dünyanın pek çok ülkesinde farklı tasarım özellikleri ile ziyaretçilerini ağırlıyor. Doğanın kucağında, bembeyaz karlarla kaplı bölgelerde unutulmaz bir tatil vadeden buz otelleri inceleyerek, hem kendinize hem de sevdiklerinize muhteşem bir tatil armağan edebilirsiniz.

1. The Snowcastle of Kemi – Finlandiya

Finlandiya‘nın Kemi şehrinde bulunan buzdan saray, deniz tuzundan elde edilmiş buzlarla kaplı. Kemi şehrinin yakınındaki donmuş denizin kenarında yer alan bu muhteşem otel her yıl yeniden inşa ediliyor. Her mevsim değişik bir mimari tarzda oluşturulan otel odaları ise 21 tane. Ocak ayından nisan ayına kadar açık kalan otel içerisindeki Snow Chapel’de düğün törenlerini izlemek de mümkün. Çeşitli kış etkinliklerinin düzenlendiği otelde buzdan restoran içinde yöresel tatlar sunuluyor.

2. The Hotel of Ice – Romanya

Romanya’nın Balea Gölü kıyısında yer alan The Hotel of Ice, her yıl yenilenen mimari özellikleri ile ziyaretçilerine farklı deneyimler sunmayı başarıyor. Otelin hemen yanında bir buz kilisesi, değişik ürünlerin satıldığı bir butik ve balayı çiftleri için tasarlanmış özel odalar bulunuyor. Konuklarına uyku tulumu sağlayan otelin yataklarında da kürk yorgan ve çarşaflar bulunuyor. Romanya ve Transilvanya mutfağından yemekler sunan restoran ise ışıl ışıl aydınlatmaları ile görülmeye değer. Otel çevresinde ayrıca snowboard, kayak ve buz bowlingi gibi aktiviteler de yapılabiliyor.

3. Sorrisniva Igloo Hotel – Norveç

Karlarla iç içe bir tatil düşlüyorsanız Norveç‘in Alta Nehri yakınlarında bulunan Sorrisniva Igloo iyi bir seçim olabilir. Buz ve karla kaplı olan bu eşsiz otelde sessizliğin büyüsüne kapılabilirsiniz. Uyurken yünlü iç çamaşırları ve kalın uyku tulumları kullanmanın şart olduğu otelde sadece yataklar buzla kaplı olup; banyo, duş, soyunma odaları ve sauna gibi bölümler sıcak hizmet sunan alanlarda yer alıyor. 2500 metrekarelik bir alan üzerine kurulu olan otelde benzersiz buz heykellere de rastlayabilirsiniz.

4. Hotel de Glace – Kanada

Kanada’nın Quebec şehrinde yer alan Hotel de Glace, film ve dizi çekimlerinde de sıklıkla tercih edilen oteller arasında. Her yıl birkaç hafta süren çalışma sonucu yeniden inşa edilen otelde toplam 44 oda bulunuyor. Konuklarını buzlu elma şarabı ikram ederek karşılayan Hotel de Glace’da ayrıca buzdan yapılmış kaydırak, gökyüzünü izleyebileceğiniz bir jakuzi ve etkileyici kar kubbeleri yer alıyor. Otelin içinde düzenlenen turlarla her yıl otelin nasıl yapıldığı hakkında fikir sahibi olabilir ve buz atölyesinde düzenlenen kurslara katılarak buzdan kadeh yapımını öğrenebilirsiniz.

5. Icehotel – İsveç

Dünyanın ilk buz barına sahip olan Icehotel, her yıl çeşitli ülkelerden gelen sanatçıların titiz çalışmaları ile yeniden şekilleniyor. Her odanın farklı olarak tasarlandığı bu otelde, odaların içerisindeki kristal motifler ve oyma detayları enfes manzaralar oluşturuyor. En tarz sahibi buz oteller arasında gösterilen Icehotel, 65 farklı odadan oluşuyor. -5 derecede hizmet veren otelde dilerseniz sıcak odalarda da konaklama şansına sahipsiniz. Otelde yapılabilecek aktiviteler ise oldukça fazla. Ice Bar’da özel tariflerle yapılan içkinizi yudumlayabilir, kuzey ışıklarını izlemek için turlara katılabilir ya da vahşi doğada hayatta kalma tekniklerinin öğretildiği kurslara katılabilirsiniz.