yurt dışı turları

Avrupa’nın geçmişini günümüze taşıyan; yüksek kaleleri, katedral ve müzeleri, göz alıcı yapıları, eski şehir merkezleri ve tarihi atmosferi ile öne çıkan 10 şehri sizler için derledik.

1) Prag (Çek Cumhuriyeti)

prag çek cumhuriyeti

Gotik güzelliği ve Orta Çağ cazibesini bir arada sunan Prag şehri; renkli kültürü, muhteşem mimarisi ve masalsı sokakları ile tarihi yaşatan şehirler arasında öne çıkıyor. Avrupa’nın en büyük yapılarından bir olan Prag Kalesi, Saint George Bazilikası, Prag Şehir Müzesi, Eski Şehir Merkezi ve Wenceslas Meydanı gibi sayısız yapı ve eseri bünyesinde barındırıyor.

2) Roma (İtalya)

roma

Tarihin en büyük medeniyetlerine ev sahipliği yapan Roma, lezzetli yemekleri ve keyifli İtalyan kültürü sayesinde, dünyanın en çok turist çeken şehirleri arasında yer almayı başarıyor. Kolezyum, Trevi Çeşmesi, Pantheon ve İspanyol Merdivenleri, zamanda ufak bir seyahate çıkarıyor.

3) Floransa (İtalya)

floransa

Arno Nehri çevresine kurulan Floransa, İtalya tarihinin ve aydınlanma kültürünün izlerini taşıyor. Rönesans dönemine ait özel koleksiyonların sergilendiği Uffizi Galerisi, Eski Köprü, Pitti Sarayı, Duomo Katedral Müzesi ve Bargello Heykel Müzesi kaçırılmaması gereken yerler arasında bulunuyor.

4) Bruges (Belçika)

bruges

Mimari incelik ve sanat harikaları açısından tarihi bir hazine olan Bruges, özenle korunmuş müzeleri ve çağdaş sanatçıların sıra dışı eserleri ile göz dolduruyor. Şehir merkezi kusursuz bir şekilde muhafaza edilen Bruges, Hof Bladelin gibi 15. yüzyıla ait manastır ve yapılara da ev sahipliği yapıyor.

5) Budapeşte (Macaristan)

budapeste

Orta Avrupa’nın en büyük ve en gözde şehirleri arasında yer alan Budapeşte’de; Parlamento Binası, Kahramanlar Meydanı, Ulusal Müze ve Buda Kalesi gibi şehirle iç içe olan tarihi yapıları ziyaret edebilir; şehrin eğlenceli hayatına hızla uyum sağlayabilirsiniz.

6) Edinburgh (İskoçya)

edinburgh

Taş devrinden beri var olan bir ülkeden beklenebilecek tarihi dokuya sahip olan Edinburgh, Georgian ve Orta Çağ dönemi eserleri ile öne çıkıyor. Şehrin eski sokaklarında keyifle dolaşabilir; dünyaca ünlü Edinburgh Kalesi, St Giles Katedrali ve İskoçya Müzesi gibi eserlerin tadını çıkarabilirsiniz.

7) Krakow (Polonya)

krakow

Polonya‘nın bilim, kültür ve sanat merkezi olan Krakow; masalsı atmosferi, çekici sokakları ve geniş meydanları ile hem kısa tarihin hem de Orta Çağın izlerini taşıyor.

8) Dublin (İrlanda)

dublin

İrlanda‘nın zengin tarihini keşfetmek için ideal noktalardan biri olan Dublin; Tarihi Kalesi, James Joyce Kültür Merkezi ve St. Patrick Katedrali ile Orta Çağ izlerini günümüze taşıyor.

9) Salzburg (Avusturya)

salzburg

Mozart’ın doğum yeri olarak ün salan Salzburg, klasik müzik ile güçlü bağlarını günümüzde de koruyor. Eski şehir merkezi, 17. ve 18. yüzyıl Barok mimari eserlerinin yanı sıra, Salzburg Katedrali gibi İtalyan tarzı yapılara da ev sahipliği yapıyor.

10) Brüksel (Belçika)

brüksel

Brüksel; her ne kadar, Avrupa Birliği’nin merkezi olarak anılsa da; görkemli art nouveau mimarisi ve geleneksel kafe ve barları ile 17. yüzyılın gotik havasını sizlerle paylaşıyor.