Sene boyunca beklediğiniz yurt dışı tatilinizin en eğlenceli kısımlarından biri de yeni lezzetlerle tanışmak, değişik restoranlarda keyifli yemekler yemek oluyor. Yurt Dışında Yeni Lezzetler Denerken Dikkat Etmeniz Gerekenler olabilir, keyfinizi kaçıracak sürprizlerden sakınabilirsiniz.

Restoran Seçimine Dikkat!

Yurt dışı seyahatlerinde, tanımadığınız bir şehirde bulunduğunuz için fark etmeden çok pahalı bir restoran seçebilirsiniz. Tatil bütçenizi sarsacak böyle bir durumda kalmamak için, yeni bir restorana ilk kez gittiğinizde menüyü dikkatlice incelemelisiniz. Eğer restoranın dışarıda menüsü asılıysa, restorana oturmadan fiyatlara göz atabilirsiniz.. Ülkemizde olduğunun aksine, yurt dışında menüyü incelemek utanılacak bir davranış olarak algılanmaz, hatta en doğal hakkınızdır. Bu yüzden çekinmeden restoranın dışındaki menüyü inceleyin ve restoranın tatil bütçenizi zorlayacağına karar verirseniz başka bir restoran seçin.

Yeniliklere Açık Olun!

Yepyeni deneyimler yaşamak için çıktığınız yurt dışı tatilinizde tabii ki tutucu olmadan, yeni lezzetler denemelisiniz. Ama bir yandan da sağlığınıza dikkat ederek, seyahatinizi zehir etmemelisiniz. Yeni bir lezzet deneyeceğiniz zaman neler içerdiğinden, ne şekilde tüketilmesi gerektiğinden kesinlikle emin olun. Çoğu restoran, yemeklerin içeriklerini menüde belirtir ve turistleri de düşünerek menüleri birkaç farklı dilde hazırlar. Size dokunan, alerjiniz olan ya da tadını sevmediğiniz bir yiyeceği yanlışlıkla sofranıza getirmemek için bu açıklamaları dikkatlice okuyun.

yurt dışında yemek yemek

Garsonla İletişim Kurun

Bazen menüde ihtiyacınız olan açıklamaları bulamayabilirsiniz ya da açıklamalar sizin hakim olmadığınız bir dilde yazılmış olabilir. Böyle durumlarda garsona soru sormaktan çekinmeyin. Ne olduğundan emin olmadığınız yiyecekleri de çekinmeden ilgililere sorabilirsiniz. Böylece peynir siparişi verdiğinizi düşünüp karşınızda deniz tarağı bulma ihtimalini de sıfıra indirirsiniz. Eğer herhangi bir alerjiniz varsa, kesinlikle tüketmediğiniz bir besin varsa, bunu da garsonla paylaşabilirsiniz. Gittiğiniz yer büfe tarzı ya da self servis bir mekansa ve sorularınıza cevap verecek bir yetkiliye ulaşamıyorsanız, teknolojinin nimetlerinden faydalanarak hemen küçük bir İnternet araştırması yapabilirsiniz.

yurt dışında yemek keşfetmek

Ön Araştırma Yapın

Tatilinizde ziyaret edeceğiniz yerleri önceden araştırın ve bölgenin spesiyalleri hakkında bilgi edinin. Böylece seyahatiniz boyunca deneyeceğiniz lezzetleri planlayabilirsiniz. Bu spesiyalleri bütçenize uygun koşullarda hangi restoranlarda deneyebileceğinizi de önceden belirleyerek kendinize bir lezzet programı oluşturmak iyi bir fikir olacaktır. Araştırmanızı yaparken, yiyeceklerin yapımında kullanılan malzemeleri de öğrenerek tüketmeyi tercih etmediğiniz besinlerden kaçınabilirsiniz.

yurt dışında yeni lezzetler

Bu basit ve uygulaması kolay ipuçlarına dikkat ederek, uzun süre boyunca hazırlandığınız tatilinizde tadınızı kaçıracak gurme sürprizlerinden korunabilirsiniz.