Kocaeli iline bağlı Kartepe ilçesi, yıl boyunca sayısız ziyaretçiyi ağırlıyor. Hem kayak turizmi hem doğa turizmi açısından cazibe merkezleri arasında yer alan Kartepe’de Doğayı Keşfedin, tertemiz havası ve muhteşem doğası ile yılın her dönemi keyifli zaman geçirmenize olanak tanıyor. İlçeye İstanbul, Bursa, Sakarya, Ankara gibi büyük şehirlerden kara yolu ile kolaylıkla ulaşılabiliyor. Kartepe otelleri, kuş sesleri eşliğinde ve doğa ile iç içe huzurlu bir tatil geçirmenize yardımcı oluyor.

Kartepe Hakkında Genel Bilgi

Marmara Bölgesi’nin üçüncü en yüksek noktası olan Kartepe, kış sporları meraklılarının ilk aklına gelen yerlerden biri oluyor. Yaz ve bahar aylarında renkli bitki örtüsü, tertemiz havası ve bol oksijeni ile doğa meraklıları için unutulmaz imkanlar sunan ilçe, yılın yorgunluğunu atmanıza yardımcı oluyor. Kartepe Kayak Merkezi’ne Kocaeli merkezden yaklaşık 20 dakikalık bir araç yolculuğu ile ulaşılabiliyor. Ayrıca kara yolu ile Kartepe’ye İstanbul’dan yaklaşık 1 saat, Ankara’dan yaklaşık 3 saatte gidilebiliyor. Kartepe, ulaşım kolaylığı ve bir çok şehre yakınlığı nedeniyle, hafta sonları iş stresinden ya da kalabalıktan kurtulmak isteyenlerin de ilk tercihleri arasında yer alıyor.

Kartepe Hakkında Genel Bilgi

Kartepe’de Yapılması Gereken Aktiviteler

Türkiye’nin en gözde kayak merkezlerinden biri olan Kartepe Kayak Merkezi, kış aylarında sayısız turiste ev sahipliği yapıyor. Her düzeyde kayakçıya hitap eden pistler, dolu dolu bir kış tatili geçirmenize olanak tanıyor. Bölgede kış sezonu genel olarak Aralık ayı ortalarında başlıyor ve Mart ayı sonuna kadar devam ediyor. Bölge, bahar ve yaz aylarında ise rengarenk bitki örtüsü ve yemyeşil doğası ile ziyaretçilerini büyülüyor. Muhteşem bir Sapanca manzarası sunan Kartepe, kuş sesleri içinde doğayı dinlemenize imkan tanıyor. Ayrıca, Sapanca gölünü bisikletinizle keşfedebilir ya da kano ve deniz bisikleti ile mavinin keyfini çıkartabilirsiniz.

Kartepe’de Gezilmesi Gereken Yerler

Kocaeli merkezden kolaylıkla ulaşılabilen Kartepe civarında görülmesi gereken pek çok yer bulunuyor. Sapanca gölü her mevsim misafirlerine farklı bir yüzünü gösteriyor. Kartepe’nin eteklerinde, Sapanca gölünün kıyısında yer alan Maşukiye ise doğası ve şirin sokakları ile keyifli zaman geçirmenizi sağlıyor. Aygır Deresi ve Maşukiye Şelalesi görülecek yerler listesinde üst sıralarda yer alıyor. Kartepe’den başlayıp Sapanca gölüne dökülen Aygır Deresi doğa yürüyüşü ve trekking meraklılarının beğenisini topluyor. Kuzu Yaylası Milli Parkı kamp meraklıları için bulunmaz bir fırsat oluyor. Ayrıca  Alabalık Vadisi, Soğuksu piknik alanı, Sarımeşe, Thököly İmre Anıtı, Hikmetiye Camisi, Uzuntarla ve Eşme’yi de gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Kartepe’de Mutlaka Yenmesi Gerekenler

Güne Sapanca gölü manzaralı ya da doğanın içinde zengin bir kahvaltı yaparak başlayabilirsiniz. Mutfak olarak oldukça zengin olan Kartepe, lezzetleriyle her damak zevkine hitap ediyor. Kartepe’de kayak merkezlerinin vazgeçilmezlerinden olan sucuk yanında pek çok yerel lezzetin tadına bakabilirsiniz. Alabalık, kiremitte köfte, İzmit pişmaniyesi, ovma çorbası, Gebze mantısı ve ayva tatlısı bu yerel lezzetlerden bir kaçını oluşturuyor. Bölgede bulunan restoranlar, pek çok yemek alternatifi sunuyor.