Muhteşem doğası, tarih kokan mekanları ve dünyaca ünlü mutfağı ile Saklı Cennet; Bolu! başka bir diyardır. Ziyaretçilerine her mevsim ayrı bir güzellik sunar. Ankara ve İstanbul’u bağlayan ana güzergâhın tam ortasında konumlanan Bolu; Abant’ı, şehir merkezi, Kartalya’sı ve görülecek tarihi mekânları ile sizi masalsı bir ortama davet eder. Konforlu Bolu otelleri, her ihtiyacınıza cevap verirken, sizi pek çok aktiviteyle buluşturur. Doğayla baş başa olacağınız kısa bir molaya gereksinim duyarsanız Bolu tam size göre olabilir.

Yeşil ve mavinin kucaklaştığı doğada uzun yürüyüşler yapmak, kamp kurmak, ciğerlerinizi oksijenle doldurmak ve harika fotoğraflar çekmek için Bolu idealdir. Pek çok görülecek yeri olan bu güzel ve tarihi şehir, yemekleri ve aşçıları ile ünlüdür. Yılın her mevsiminde Bolu’ya gidebilir, gönlünüzce tatil yapabilirsiniz. Bolu turları ile günübirlik ve hafta sonu kaçamakları yapabileceğiniz gibi, tam konforlu bir konaklamayla şehir hayatına, beş on günlük bir ara da verebilirsiniz. Doğanın ortasında inzivaya çekilir gibi kendinizi harika aktivitelere adayabilirsiniz.

Bolu’nun Gözdesi Abant İle Ruhsal Arınma Keyfi

Orman içinde yer alan lüks otelleri, harika göl manzarası ve bol oksijenli aktiviteleri ile Abant, masallardan fırlamış gibidir. Kocaman ağaçları, kuş cıvıltıları, börtü böcek sesleri, gölü ve temiz havasıyla ruhunuza iyi gelir. Kış aylarında beyaz kar örtüsüyle karşılar sizi. İlkbaharda renkli kır çiçekleri ve yeşeren doğasıyla merhaba der. Sonbaharı ise ayrı güzeldir. Abant, her mevsim sihirli bir diyar gibidir. Ruhunuzu arındırmak, bedeninizi tazelemek için biçilmiş kaftandır. Doğanın içine konumlanmış butik otelleri,otantik atmosferleriyle huzur yayar. Her konfora sahip bolu otelleri, yemekleri ve aşçılarıyla ünlüdür. Osmanlı ve Türk mutfağının en lezzetli yemeklerini sunar. Abant’a giderseniz, gölün çevresini faytonla turlamayı ve birazcık nostalji yaşamayı sakın ihmal etmeyin.

Bolu’da Neler Yapmalısınız?

Kartalkaya’da kayak yapabilirsiniz. Türkiye’nin en çok tercih edilen kayak merkezlerinden olan Kartalkaya, Bolu’nun güneydoğusunda ve Köroğlu dağları üzerinde yer alır. Abant’ta yamaç paraşütü yapmayı deneyebilirsiniz. Nefis yemeklerinin tadına bakıp, köylü pazarlarından pirinç, peynir, çam balı, kaymak ve tereyağı gibi organik ürünler alabilirsiniz. Gerede’nin deri ve bakır eşyalarına, Göynük’ün el dokumalarına, Kıbrıscık’ın el dokuması torbaları ve kilimlerine göz atabilirsiniz.

Dünya sakin şehirler ağı “Cittaslow” zincirinin bir üyesi olan Göynük’ü ziyaret edebilirsiniz. Bu eski Osmanlı şehrinde sakin yaşamın huzurunu duyumsayarak sokaklarda dolaşabilir, Cumhuriyetin ilk yıllarında inşa edilen Zafer Kulesi’ni, eski konakları ve Fatih Sultan Mehmet’in hocası olan Akşemseddin’in türbesini gezebilirsiniz. Yaz aylarında Bolu yaylaları ve Yedigöller’de kamp yapabilir, Geleneksel Mengen Aşçılar ve Turizm Festivali ya da Dörtdivan Yayla Şenlikleri gibi festivallere katılabilirsiniz. Bolu turları ile bu kültür turizmi etkinliklerine kolayca gidebilirsiniz. Saklı cennet Bolu’ya henüz hiç gitmediyseniz, çok şeyden mahrum kalmış sayılırsınız.