Dünyanın en sevilen mutfaklarından biri şüphesiz ki İtalyan Mutfağını Keşfedin! Sebze ve meyvelerin, peynirin ve balığın geniş yer tuttuğu bu mutfak aslında bizim damak tadımıza da çok uygun. Hem sağlıklı hem de lezzetli İtalyan mutfağını keşfetmek için güzeller güzeli bir Akdeniz ülkesi olan İtalya’yı gezebileceğiniz gibi İtalyan mutfağının püf noktalarını öğrenip kendi mutfağınızda da uygulayabilirsiniz.

İtalyan Mutfağının En Ünlü Lezzeti: Pizza

Belki de tüm dünyada en iyi tanınan, en çok sevilen İtalyan lezzeti pizzadır. Her ne kadar pizzayı dünyaya tanıtan ve çok tüketilen bir yiyecek haline gelmesini sağlayan Amerikan fast food zincirleri olsa da pizzanın ana vatanının İtalya olduğu kesin bir gerçektir.

İtalyan pizzası incecik ama lezzetli hamuru ve taze domateslerle hazırlanmış sosuyla benzerlerinden ayrılır. Üstelik İtalyan pizzalarında diğer ülkelerde yapılan pizzalardaki gibi aynı anda birçok çeşitli malzeme kullanılmaz.

İtalyan pizzaları ile ilgili bir başka ilginç ayrıntı ise farklı şehirlerde farklı özelliklere sahip pizzalar tadabilecek olmanızdır. Birçok gurme Napoli pizzalarını ayrı bir yere koysa da, Sicilya’da, Venedik’te, Milano’da birbirinden farklı karakterlerde pizzalar deneyebilirsiniz. İtalya’nın en güzel pizza çeşitlerini denediğinizden emin olmak için tüm bu şehirleri kapsayan bir geziyi tercih edebilirsiniz.

Bu lezzetleri mutfağınıza taşımak için ülkemizde de bulunan lezzetli taze domatesler ve taze baharatlarla hazırlayacağınız sosları kullanabilir, ince hamurlar açarak fırında kısa süre pişirebilir ve pizzanızın üzerini az ama öz malzemeyle kaplayabilirsiniz.

İtalyan Mutfağının Yıldızı: Makarna Çeşitleri

Sırf İtalya’nın sevilen hamur işi makarna çeşitlerini denemek için bile İtalya’yı ziyaret etmeye değer. Kıyma ve domatesin mükemmel uyumunun yarattığı Bolonez sos, yine domatesin kekik ve baharatlarla buluştuğu Napoliten sos, fesleğen ve çam fıstığının kuvvetli lezzetleriyle Pesto sos ve tavuk ile kremanın makarnayla bütünleştiği Alfredo sos en sevilen İtalyan makarna sosların başında yer alır. Tariflerini kolayca bulabileceğiniz bu lezzetleri kendi mutfağınızda da deneyebilirsiniz. Birbirinden lezzetli makarna çeşitlerini yerinde denemek için Roma, Floransa ve Milano şehirlerini kapsayan turlara göz atabilirsiniz.

İtalyanlar gibi makarna pişirmek istiyorsanız, gözden kaçırmamanız gereken birkaç püf nokta var. İlk olarak makarnayı biraz diri bırakmak isteyebilirsiniz zira en meşhur makarna tariflerinin ortak noktası hamurun biraz diri bırakılması. Ayrıca makarnayı haşladıktan sonra soğuk sudan geçirmemelisiniz çünkü İtalyanlar haşlanmış makarnayı soğutmadan sos ile karıştırmayı tercih ediyor.

En Lezzetli Başlangıçlar: Şarküteri Ürünleri Ve Peynirler

İtalya’nın birbirinden lezzetli peynir çeşitleri ve şarküteri ürünleri ülkede bol tüketilen şarap çeşitlerinin en güzel eşlikçisidir. Parma şehrinin ismini taşıyan Prosciutto di Parma ve Parmigiano Reggiano ise ilk akla gelen başlangıç lezzetlerinden… Prosciutto genelde incir gibi tatlı ve taze meyveler ile tüketilir. Türkçeleşmiş ismiyle parmesan peyniri yani Parmigiano Reggiano ise makarna çeşitlerinden İtalyan mutfağının bir başka alametifarikası olan risotto’ya dek birçok spesiyalin değişmez eşlikçisidir. İtalyan peynirlerinden bahsederken en güzel tiramusu tatlılarının ana malzemesi mascarpone peynirini, tatlılarda meyvelerle birleşerek harikalar yaratan ve bizim lor peynirine benzeyen ricotta’yı anmadan geçmek olmaz. Siz de evinizde pişireceğiniz İtalyan yemeklerinde bu özel malzemelere yer vererek İtalyan mutfağını evinize taşıyabilirsiniz. Bu güzel peynir ve şarküteri ürünlerini yerinden satın almak için İtalya turunuza Parma şehrini de dahil edebilirsiniz.

Salatadan Tatlıya Her Öğüne Lezzet Katan Balzamik Sirke

Artık hemen hemen her ülkenin mutfağında kendine yer bulmuş olan balzamik sirke de İtalyan mutfağının dünyaya kazandırdığı nimetlerden biridir. Salatalara kattığı tatlı-ekşi lezzet birçok kişi için vazgeçilmez olmuştur. Dünyanın en güzel ve en kıymetli balzamik sirkeleri ise Modena’da yapılır. Bu ünlü sirkeler aynı şarap gibi yıllandıkça değerlenir. İtalyanlar bu değerli balzamik sirkeyi sadece salatalarda değil, dondurmanın üzerinde sos olarak, çilekle ya da tatlıların üzerinde bir lezzet patlaması yaratmak için kullanır. Eğer İtalyan mutfağı rüzgarını evinizde estirmek istiyorsanız siz de balzamik sirkeyle cesur denemeler yapabilirsiniz.