Avrupa Yemek Kültürünü Keşfetmek için Tercih Edebileceğiniz 10 Tatil Bölgesi

Yemek kültürü ve yeme içme tarzları, ülkeden ülkeye değişiklik gösteren ve oldukça da merak edilen bir konu olarak kendi turizm sektörünü yaratmış durumda. Yeni gastronomik deneyimler yaşamak için Avrupa’dan sizin için seçmiş olduğumuz belli başlı destinasyonlara göz atabilirsiniz.

Seyahat türlerinden en eğlenceli ve doyurucu olanı, şüphesiz, yeme içme kültürünü temel alarak yapılanlar oluyor. Yemek kültürlerinin keşfi, bölgeden bölgeye değişiklik gösteren ve keşfettikçe sonu gelmeyen lezzet dolu bir maceraya atılmanız anlamına geliyor. İşte bu maceranızda sizlere yol gösterecek kısa bir “Avrupa yemek kültürünü keşfetmek için tercih edebileceğiniz 10 tatil bölgesi” sıralaması.

1- Barselona, İspanya

Barselona, İspanyol yemek kültürünün harika ürünlerinin bir arada bulunabileceği bir yer. Özellikle bar ve restoranlarda servis edilen ünlü atıştırmalık ve çerezleri tahmin edemeyeceğiniz derecede güzel oluyor. Tariflerde Akdeniz esintisi de olduğundan damak tadınıza çok uygun geliyor. Burada Gazpacho, Tapas, Paella gibi ünlü lezzetleri tadabilirsiniz.

Barselona, İspanya

2- Viyana, Avusturya

Viyana, ana yemeklerinden tutun da tatlılarına kadar çok çeşitli lezzetlerle zengin bir mutfağa sahip. Elbette Viyana denince akla ilk gelen yemek, Şinitzel oluyor. Fakat, bunun dışında hamur işleri, et veya tavuk kullanılarak yapılan Viyana usulü tarifler de mevcut. Viyana şarapları da tadılmadan geçilmeyecek türden lezzetler sunuyor.

Viyana, Avusturya

3- Floransa, İtalya

Ünlü İtalyan yemeklerini de yiyebileceğiniz bu kentte farklı olarak biftek ve et çeşitlerini de denemenizi tavsiye ediyoruz. Öyle ki burada Floransa Bifteği yemeden dönmeniz, sonrasında çok ciddi bir pişmanlığa yol açabilir. Tabii makarna ve pizzaları da başka İtalyan şehirlerini aratmıyor.

Bologna, İtalya

4- Bologna, İtalya

Bir başka İtalyan şehri olan Bologna, makarna sosları ve peynirleriyle çok ünlü bir mutfağa sahip. Hatırlatmalıyız ki bolonez soslu makarna burada doğdu.

Bologna, İtalya

5- Bruges, Belçika

Bruges; karakteristik tatlılarının yanı sıra deniz mahsulleriyle yapılan yemekleri ve çeşitli atıştırmalıklarıyla da önemli bir durak oluyor. Özellikle waffle ve çikolataları denemelisiniz.

Bruges, Belçika

6- Tromsö, Norveç

Deniz mahsullerinin ve köftelerin ünlü olduğu bir mutfak Tromsö’de sizi bekliyor. Norveç’li şeflerin eşsiz tariflerle hazırladıkları yemeklerin lezzetini tatmadan geçmemelisiniz.

Tromsö, Norveç

7- Zagreb, Hırvatistan

Avrupa’nın ortasında oldukça zengin bir mutfağı olan Zagreb, bu bölgeye özel yerel lezzetlere sahip. Özellikle değişik salatalarını denemenizi tavsiye ediyoruz.

Zagreb, Hırvatistan

8- Atina, Yunanistan

Türk mutfağıyla çok ortak noktası olmasına rağmen Atina’da hiç denemediğiniz tatlarla karşılaşabilirsiniz. Özellikle et ile yapılan meşhur Souvlaki denenmeli. Ayrıca, dönere benzeyen gyro ve meşhur saganaki de oldukça fazla ilgi çekiyor. Börek çeşitleri de özellikle kahvaltıda çokça tüketiliyor.

Atina, Yunanistan

9- Valencia, İspanya

Valencia’da çok farklı soslar, içecekler tadabilirsiniz. Ülkede Horchata adlı içeceği tatmadan dönenlere hayretle bakılıyor.

Valencia, İspanya

10- Budapeşte, Macaristan

Organik mutfağıyla sizi oldukça etkileyebilir. Etin oldukça fazla kullanıldığı Budapeşte mutfağında etli çorbalar, damakta unutulmaz tatlar bırakıyor.

Budapeşte, Macaristan