Avrupa'nın Ünlü Kayak Merkezleri

Özellikle kuzey ülkelerinde ve Kuzey İtalya, Fransa, İsviçre ve Avusturya gibi Orta Avrupa’nın kayak merkezi olan ülkelerinde termal sularda spa keyfi, kayak sporu ile bir arada yaşanabiliyor.

Termal sulara sahip spa merkezli otellerde açık veya kapalı havuzlarda yüzmenin yanı sıra sauna, özel yüz ve vücut bakımı ve yine özel tekniklerle yapılan masaj ile kayak tatiliniz unutulmaz hâle geliyor. Sıcağı ve soğuğu bir arada yaşamak için kayak yapıp termal turizm ayrıcalıklarından yararlanabileceğiniz Avrupa’nın ünlü kayak merkezleri, kış bitmeden sizleri bekliyor.

İsveç-Are Kayak Bölgesi

İsveç Are

İsveç’in ünlü kayak merkezi Are‘de bulunan pistler, zorluk derecelerine göre tüm kayak severleri tatmin ederken bölgede bulunan termal kaynaklar da otellerin spa merkezlerinde kayak sonrasında rahatlamanız için kullanılıyor. Copperhill Mountain Lodge, Hotell Fjallgarden Are ve Otel Buusttamons Fjallgard ise bölgede bulunan en popüler tesisler olarak biliniyor.

Bunlardan Copperhill Mountain Lodge; 2008 yılı sonunda hizmete girmiş İsveç tasarımı bir butik otel. Förberget Dağı’nın zirvesinde bulunan ve muhteşem güzellikteki Are manzarasına hakim 112 odalı otelin kapısından kayak pistlerine ulaşılabiliyor. Ödüllü spa merkezinde ise termal kaplıcalar, manzara eşliğinde yüzebileceğiniz açık ve kapalı havuzlar bulunuyor.

Renfjallet Dağı ve Are Gölü manzarasına hakim 64 odalı Hotell Fjallgarden Are; yine otelin kapısından pistlere ulaşım imkanı sunarken spa merkezinde ise sizi buhar banyosu, sauna, açık ve kapalı yüzme havuzları ve masaj ile ağırlıyor.

Otel Buustamons Fjallgard ise sadece 12 odaya sahip bir butik otel olmasına rağmen bölgede en iyi otel olarak biliniyor. Kayak pistlerine ücretsiz ulaşım sunan tesiste termal banyoların yanı sıra mahzeninde bir de votka imalathanesi bulunuyor.

İsveç-Are Kayak Bölgesi

İtalya-Courmayeur Bölgesi

İtalya-Courmayeur Bölgesi

İtalya’nın kuzeyinde; Fransa ve İsviçre sınırında bulunan Mont Blanc Dağı eteklerinde yer alan Courmayeur Bölgesi, hem termal bölge hem de kayak merkezi olarak biliniyor. Ancak, bölgenin bir başka önemli özelliği de İtalya’nın önemli şarap üretim merkezlerinden birisi olması…

Locanda La Brenva’da sauna, 2007 yılında tamamen yenilenen Cresta Et Duc Hotel içinde termal suların kullanıldığı ve Türk hamamı, masaj ve jakuzi bulunan spa merkezi yer alırken; Shatush Hotel ise sizlere Pre Saint Didier ve Saint Vincent spa merkezlerine indirimli giriş imkanı sunuyor. Merkezi yaya bölgesinden sadece 200 m. uzaklıkta bulunan Hotel Svizzero ise shuttle ile 2 dakikada sizi teleferiğe ulaştırırken, kayak dönüşü otel, spa küveti, hamam ve saunadan yararlanma fırsatı veriyor. Eğer otel yerine daha uygun bir bütçe ile tatil yapmak isterseniz bölgede daha uzun süreli kiralayabileceğiniz apartlar da bulunuyor.

İtalya-Courmayeur

Avusturya-Sölden Bölgesi

Avusturya-Sölden Kayak Bölgesi

Kış aylarında kayak, yaz aylarında ise ünlü bir trekking merkezi olan Sölden bölgesindeki otellerde genellikle sauna bulunuyor. Ancak, çok yakın çevrede bulunan spa merkezleri ve kapalı yüzme havuzlarında da termal suların keyfi çıkartılabiliyor.

Sölden’den sadece 20 dakika uzaklıkta bulunan Aqua Dome ise size benzersiz bir termal spa deneyimi sunuyor. Sauna, buhar odaları, masaj ve bakım salonları dışında çocuklar için özel bir havuzu ve ayrıca kaydıraklı havuzu da bulunan merkezin en büyük özelliği ise Alp Dağları’nı seyredebileceğiniz açık yüzme havuzu oluyor. Birkaç havuzun iç içe yer aldığı tesiste sıcak havuzlardan geçerek hiç üşümeden dışarıdaki çanak şeklinde tasarlanmış 3 adet termal havuza ulaşabiliyorsunuz. Havuzlardan bir tanesi jakuzili, bir tanesi tuzlu, diğeri ise sülfürlü termal suya sahip ve gece yarısına kadar kullanılabiliyor.