tatil sepeti buluttan bildiriyor

Buluttan Bildiriyor, kayak merkezlerinde karların önemli bir kısmının erimiş durumda fakat çoğunda hala kaymaya yetecek kadar kar bulunduğunu, dolayısıyla kış sezonunu tamamen kapatmadan önce hala ufak bir kayak kaçamağı yapılabileceğini söylüyor.

Peki bu hafta sonu bizi nasıl bir hava bekliyor? Haftalardır devam eden bahar koşulları Türkiye’nin çoğunda yerini kış şartlarına bırakıyor. Uludağ, Kartalkaya ve Kartepe’de hafta sonu boyunca aralıklı kar yağışı görülecek. Uludağ’da Cumartesi hafif kar yağışı olsa da şartlar kayak için elverişli, Pazar ise 0 derecenin altına inen sıcaklığa Cumartesi’ye göre daha kuvvetli bir kar yağışı da ekleniyor. Kartalkaya’da ise iki gün boyunca etkili sayılabilecek bir kar var. Özetle şunu söyleyebilirim: Bu hafta sonu kayağa gidecekseniz Palandöken veya Sarıkamış daha doğru bir tercih olacaktır. Oralarda da biraz kar yağabilir, fakat bu kar kayak yapmanızı etkileyecek kadar kuvvetli değil. Bu iki kayak merkezinde kış boyu etkili olan kuvvetli ayazlar da artık etkisini kaybetmiş durumda. Yani daha yüksek kaliteye sahip bir kar üzerinde ve yaklaşık 0 derecelik çok da soğuk olmayan bir hava eşliğinde kayak yapabilirsiniz.

Sadece kayak merkezlerinde değil, Türkiye’nin neredeyse tamamında bu hafta sonu hava şartları biraz sıkıntılı. Mesela geçtiğimiz hafta mükemmel bir havada RunAtolia’ya ev sahipliği yapan Antalya’da bu hafta sonu sel boyutuna ulaşabilecek kadar kuvvetli yağmurlar var. İstanbul civarında da hafta sonu hava genelde kapalı, aralıklı yağmurlu ve oldukça soğuk olacak. Sadece Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında hafta sonu boyunca hava oldukça ılık ve gezmeye müsait. Mesela Cumartesi sabahtan Trabzon’a uçup, Sümela Manastırı ve Uzungöl civarında bir gezintiye çıkarak oraları keşfetmek güzel bir hafta sonu programı olabilir.

Kaynak : Eren KISMET ( Buluttanbildiriyor )