Günlük hayatın sıradanlığından sıkıldınız ve unutulmayacak bir yolculuğa mı çıkmak istiyorsunuz? Bavulunuzu hazırlayın,; Maceraperestlere Özel Sıradışı Tatil Mekanlarını sizler için derledik!

Angel Şelalesi

Angel Şelalesi

Maceraperestlere özel sıradışı tatil mekanlarından Venezuela’da bulunan Angel Şelalesi, dünyanın en yüksek şelalesi olma unvanına sahiptir. 979 metre yüksekliğe sahip olan bu doğa harikası, İspanyolca’da “El Salto Angel”; yerlilerin dilinde ise “Kerepakupai Vena” olarak adlandırılıyor. İlk olarak 1912 yılında Ernesto Sanchez La Cruz tarafından keşfedilen şelale, keşfin gizli tutulmasından dolayı ismini 1935 yılında Amerikalı pilot Jimmie Angel’dan almıştır.

Muhteşem görünümüyle herkesi büyüleyen Angel Şelalesi, her yıl binlerce maceraperest tarafından ziyaret edilmektedir. Şelaleyi muhteşem heybetiyle görmek isteyenler, yolculuk planlarını haziran ve kasım ayları arasında yapabilirler; çünkü bu aylar, şelalenin suyunun en bol olduğu zamanlardır.

Venezuela'da bulunan Angel Şelalesi

Arizona Uçak Mezarlığı

Amerika Birleşik Devletleri’nin Arizona eyaletinde bulunan uçak mezarlığı 10 kilometrekarelik bir alanda 4.400 uçak barındırmaktadır. Çölde uçsuz bucaksız uzanan kargo uçakları, F-14, savaş uçakları gibi sıra dışı hava araçlarını görmek isteyen maceraperestleri kendine çekmektedir. Dünyada başka uçak mezarlıkları bulunsa da burası, benzerleri arasında en büyük ve en ilginç olma özelliğiyle en başta yer alır. Arizona’nın sıcak ve kuru havası, uçakların uzun süre aşınmadan dayanabilmesini sağlar.

Gökyüzünde süzülen uçaklar eskiyip de kullanılamaz hâle geldiğinde onlara ne olduğunu merak ediyorsanız Arizona Uçak Mezarlığı, sizler için kaçırılmayacak bir macera olacaktır.

Arizona Uçak Mezarlığı

Sahra’nın Gözü

Afrika kıtasında Moritanya’nın Vadane şehrinde bulunan bu sıra dışı jeolojik yapı, uzun yıllardır gizemini korumaktadır. Yerden farkedilmeyen yapı, uzaydan kolaylıkla görülebildiği için 1965 yılında Gemini 4 astronotları tarafından keşfedilmiştir. Uzaydan bakıldığında devasa bir göze benzeyen bu doğa harikası, Sahra’nın Gözü olarak adlandırılmaktadır. Önceleri meteor düşmesiyle oluştuğu düşünülen yapının, araştırmalar sonucu erozyon ile meydana geldiği öğrenilmiştir.

Afrika kıtasını ziyaret eden ve yeni şeyler keşfetmeyi seven maceraperestler, Sahra’nın Gözü’nü mutlaka ziyaret etmeliler.

Sahra'nın Gözü

Erebus Buz Kayaları

Dünyanın en soğuk kıtası Antarktika’da yer alan Erebus Dağı’nda bulunan Erebus Buz Kayaları, dağcılıkla ilgilenen ve buz gibi havada hayatta kalma mücadelesi vermeyi kendileri için bir meydan okuma olarak kabul eden maceraperestlere ev sahipliği yapmaktadır. 1972’den beri Antarktika’nın en etkin yanardağı olan Erebus, 20 metre yüksekliğindeki buz kayalarını oluşturmuştur.

Büyük Mavi Çukur

Büyük Mavi Çukur, Orta Amerika ülkelerinden Belize’nin açıklarında yer alan bir su altı obruğudur. Dalış meraklılarının gözdesi olan bu doğa harikası, 300 metre çapında ve 124 metre derinliğindedir. Belize City’den 70 km. uzaklıktaki Lighthouse Resifi’nin merkezinde bulunan bu devasa çukurun çevresiyle arasında derinlik farkı bulunmasından dolayı rengi koyu görünmektedir.

Büyük Mavi Çukur

Cehennem Kapısı

Türkmenistan’da yer alan bu doğal gaz kuyusu, Derveze Çukuru olarak da adlandırılmaktadır. 1971 yılında Rus bilim adamları tarafından tesadüfen bulunan jeolojik yapıdan o günden beri metan gazı çıkışı olduğu için yanmaya hâlen devam etmektedir. Dünyanın en sıra dışı yapıları arasında yer alan bu oluşum, maceracı gezginlerin gidilecek yerler listelerinin başlarında yer almaktadır.

Cehennem Kapısı