Rönesans’ın Şehri: Floransa, İtalya’nın mutlaka görülmesi gereken şehirlerinden biri. Floransa gezilecek yerler bakımından çok zengin bir şehir olduğundan, görmek için kesinlikle birkaç gün ayrılması gerekiyor.

Ulaşım

Floransa

Eğer Floransa’ya hava yoluyla gitmeyi tercih ederseniz, şehir merkezine 5 km uzaklıktaki Amerigo Vespucci Havaalanı’nı (diğer adıyla Peretola) kullanabilirsiniz. Bunun dışında, İtalya’nın diğer şehirlerinden trenle ya da otobüsle de buraya ulaşım mümkün. Zaten İtalya’nın en popüler şehirlerinden biri olduğundan, Floransa ulaşım konusunda oldukça kolay bir destinasyon. Yalnız demiryolu ulaşımını tercih edecekseniz, istasyonlardaki makinelerde biletinizi onaylatmayı unutmayın.

Şehir içinde ulaşım için ise Floransa araba kiralama, taksi, ve toplu ulaşım seçenekleri sunmakta. Floransa’da metro yok. Toplu ulaşımda otobüs veya tramvay kullanabilirsiniz. Biletleri büfelerden, barlardan, ya da otomatlardan satın alabilirsiniz. Otobüs veya tramvaya bindiğinizde biletinizi şöföre göstermeniz gerekmiyor. Bunun yerine, biletinizi içerideki makinelere onaylatmalısınız. Ama Floransa’nın tadını çıkarmanın en iyi yolu, elbette bu buram buram tarih kokan şehrin sokakları arasında kaybolmak. Zaten önemli yerlerin çoğu birbirine çok yakın olduğundan, Floransa’yı yaya olarak rahatça gezebilirsiniz.

Görülmesi Gereken Yerler

Floransa Katedrali

Floransa’da görülmesi gereken yerlerin başında tabii ki, şehrin simgesi, ünlü Floransa Katedrali, yani İtalyanca ismiyle Duomo geliyor. Uzaktan bakıldığında adeta gökyüzüne çizilmiş gibi duran bu katedralin mimarisi, sizi büyüleyecek.

Floransa’da ziyaret edilebilecek diğer dini yapılardan bazıları ise Dante, Galileo, Machiavelli, ve Michelangelo gibi Floransa’nın tarihi kişiliklerinin anıt mezarlarının bulunduğu Santa Croce Bazilikası, San Lorenzo Bazilikası ve Floransa’nın en yüksek noktası üzerine kurulu San Miniato al Monte Bazilikası.

duomo

Floransa’daki diğer bir ikonik yapı ise Arno Nehri üzerindeki Ponte Vecchio. İtalyanca’da “Eski Köprü” anlamına gelen Ponte Vecchio, II. Dünya Savaşı’nda Floransa’nın yıkılmayan tek köprüsü. Ponte Vecchio üzerinde bulunan dükkanlardan alışveriş yapmayı düşünmeseniz bile, yan yana sıralanmış farklı renklerde dükkanların oluşturduğu hoş görüntü kesinlikle görülmeye değer. Ayrıca köprü, geceleri ışıkların altında çok daha farklı bir havaya bürünüyor.

Şehri yukarıdan seyretmek için ise adresiniz Michelangelo Tepesi, yani Piazzale Michelangelo. Burada özellikle gündoğumu ve günbatımı sırasında doyumsuz bir manzara izleyebilir ve harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Müzeler

Floransa tarihi dokusu sayesinde zaten adeta bir açık hava müzesi. Ama bir sayı vermek gerekirse, Floransa’da toplamda 72 adet müze bulunuyor. Tarih ve sanata karşı özel bir ilginiz olmasa dahi, programınıza buradaki müzelerden bazılarını dahil etmeyi unutmayın.

Bu müzelerin başında, Galleria Dell’Accademia, yani Akademi Galerisi geliyor. Michelangelo’nun ünlü “Davut” heykeli burada görülebilir. Uffizi Galerisi de Floransa’nın en ünlü müzelerinden Boboli Bahçeleri’nin de bulunduğu, müze olarak ziyaretçilere açılan Pitti Sarayı da, ziyaret edilmesi gereken bir yer. Floransa’daki diğer bir saray ise Palazzo Vecchio, yani Vecchio Sarayı. Vecchio Sarayı’nın ünlü “Beş Yüzler Salonu”nda Michelangelo’nun “Zafer” heykeli de sergileniyor.

Bunlar dışında, eğer dilerseniz ünlü yazar Dante Alighieri’nin evini görebilir, Galileo Müzesi’nde Galileo’nun, Leonardo da Vinci Müzesi’nde ise Da Vinci’nin icatlarını inceleyebilirsiniz.

Ne Yenir, Ne İçilir, Ne Alınır?

İtalya’nın çok zengin bir yemek ve içecek kültürü var. Bu nedenle her İtalyan şehrinde olduğu gibi Floransa’da da hemen her yerde bir cafe, bar, ya da restoran ile karşılaşmanız mümkün. Sabahları ayaküstü bir şeyler atıştırabileceğiniz cafe’lerden birine girip kruvasan ve bir bardak cappucino eşliğinde gerçek bir İtalyan gibi kahvaltı yapabilirsiniz. Öğlen ve akşam yemekleri ise İtalyan pizza, makarna, ve şarap çeşitlerini keşfetmek için harika bir fırsat.

Floransa’da adım başı rastlayacağınız yerlerden bir diğeri ise hediyelik eşya dükkanları. Buradan magnetler, biblolar, kuklalar ve maskeler alabilirsiniz. Daha yüksek bütçeli hediye seçenekleri için ise Ponte Vecchio üzerindeki kuyumcular ve Floransa’nın ünlü deri giyim dükkanları düşünülebilir.