Lugano Prealpleri olarak bilinen sıradağlar ile çevrili olan şehir, Lugano Gölü etrafında bulunuyor.  Şehir ılık iklimi nedeniyle ünlü akımına uğruyor ve İsviçre’nin Monte Carlo’su lakabı ile tanınıyor. İsviçre’nin dokuzuncu büyük şehirlerinden biri olan Lugano, Güney İsviçre’de bulunan İtalyan kantonunda yer alıyor. İtalya sınırları içinde yer almamasına rağmen, en çok İtalyanca konuşulan şehir olması Lugano’nun en ilginç özelliklerinden biri oluyor.

Palmiye Ağaçlı Bulvarlar

Palmiye ağaçları ile çevrili olan Lugano bulvarları gezginlerin en sık tercih ettiği turistik merkezlerden biri. Muhteşem bir dağ ve göl manzarasına sahip olan şehir, diğer İsviçre şehirlerine olan yakınlığı nedeniyle de tercih ediliyor. Yazları sıcak ve yağışlı, kışları ise ılık bir iklime sahip olan Lugano’da, yıl boyunca sıcaklıklar 0 ile 27 derece arasında değişiyor. Şehir mayıs aylarında oldukça fazla yağış alıyor. Ayrıca kent, özellikle yaz aylarında yüksek sayıda turiste ev sahipliği yapıyor.

Lugano-Gölü

Muhteşem Manzaralar Eşliğinde Lugano’ya Seyahat

Şehre adını veren Lugano Gölü, Ceresio Gölü olarak da tanınıyor. İsviçre ve İtalya’ya kıyıları bulunan bir buzul göl olan Lugano Gölü 35 kilometre uzunluğunda ve yaklaşık olarak 48,7 kilometre kare yüz ölçümü ile dikkat çekiyor. 60 bin kişilik nüfusu ile oldukça küçük bir şehir olan Lugano’ya ulaşmak için, 40 kilometre mesafede yer alan Milano-Malpensa Havaalanı kullanılıyor. Şehre gelen turistler bu havaalanından son durak olan tren istasyonuna yaklaşık 1 saatlik bir otobüs yolculuğu ile ulaşabiliyor. Bu yolculuk boyunca muhteşem manzaralara ev sahipliği yapan yolculuğun son durağı, tren istasyonunun manzarası ise görülmeye değer. Küçük bir şehir olan Lugano’yı gezmek için yürümeyi de tercih edebilirsiniz.

Lugano’da küçük pansiyonlardan lüks oteller ve hostellere kadar birçok farklı konaklama seçeneği bulunuyor. Yaz aylarında oldukça kalabalık olan bu şehirde kalmak için, önceden rezervasyon yaptırmalısınız. Diğer aylarda her an kalacak yer bulabileceğiniz şehirde kış aylarında bazı Lugano otelleri kapanıyor.

Lugano’da Gezilecek Yerler

Lugano Gölü etrafında yer alan kafe ve barlar, gece – gündüz turistlere ve yerel halka hizmet veriyor. Gölün kenarında yer alan kafe ve barlarda hem İsviçre’nin kendine özgü çikolataları eşliğinde bir şeyler içebilir hem de manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Ünlülerin uğrak yeri olan Lugano, farklı konsepte sahip gece kulüpleri ile de misafirlerine eğlenceli zamanlar sunuyor. Ayrıca şehir merkezinde yer alan ünlü moda evlerine ait mağazalarda klasik İsviçre markalarının yanı sıra, dünya markalarından ürünlere de yer veriliyor.

Kaliteli Çikolataların ve Lezzetli Peynirlerin Şehri

Şehrin en işlek caddesi olan Via Nassa Caddesi üzerinde birçok mağaza ve hediyelik eşya dükkanları bulunuyor. İsviçre’nin en meşhur çikolatalarını ve emmantel başta olmak üzere ünlü peynir çeşitlerini bu cadde üzerindeki dükkanlardan satın alabilirsiniz. Lugano Gölü‘nün muhteşem manzarası ile çevrili olan şehrin mimari harikası sokaklarında dolaşabilir ve müzelerini ziyaret edebilirsiniz.

Hayranlık Uyandıran Tarihi Yapılar

1529 tarihinde yapılan Santa Maria Degli Angioli Kilisesi, romenesk tarzı ile dikkat çekiyor. İki muhteşem freske sahip olan kilise, oldukça büyük bir duvar tarafından ortadan ikiye ayrılıyor. Duvarın üzerinde İsa’nın çarmıha gerildiği anı anlatan bir resim bulunuyor. Canlı renkleri ve muhteşem görselliği ile sanatseverleri kendine hayran bırakan resim kilisenin en önemli parçasını oluşturuyor.

Hayranlık Uyandıran Tarihi Yapılar

Şehir merkezinin 1,7 kilometre doğusunda bulunan Museo delle Culture, neoklasik tarzda tasarlanan muhteşem mimarisi ile dikkat çekiyor. Villa Heleneum olarak da anılan müzede etnik Afrika ve diğer kültürlerden kalan sanat eserleri sergileniyor.

Lugano şehrinin tüm manzarasını gözler önüne seren Brè Tepesi ise 925 metre yükseklikte yer almasıyla, mutlaka görülmesi gereken noktalar arasında bulunuyor. Yürüyerek ye da bisiklet ile çıkılabilen tepeye en pratik ulaşım füniküler aracılığı ile oluyor.