Çikolatanın En Lezzetli Olduğu Yerler

Çikolata tadında bir dünya turu yapmak isteyenlerin gezi rotasını çiziyoruz. Dünyanın çikolata ile ünlü ülkelerini, şehirlerini tatil planınızda işaretleyerek siz de tatilinize tat katabilirsiniz. Hazırsanız, başlıyoruz. İşte çikolatanın en lezzetli olduğu yerler!

Çocukluk Aşkımız Almanya Çikolatası 

Çocukluğunuzda Almanya‘dan gelen çikolataların tadını hatırlıyor musunuz? Almanya’nın en meşhur çikolata kenti Köln, sizi o tadı yeniden hissetmeye davet ediyor. Dünyaca ünlü çikolata markalarının üretim tesislerinin yer aldığı şehirde, bir de Çikolata Müzesi bulunuyor. Kakao tadına doyacağınız geziye ailecek katılabilir, Alman çikolatasının lezzeti ile çocukluğunuza dönebilirsiniz. Çikolata üretimine ve tarihine dair özel detayları öğrenebileceğiniz müzede gezi esnasında da tadım yapabilir, üretime şahit olabilirsiniz.

Bir Efsane: Belçika Çikolatası 

Dünyada çikolata dendiğinde akla ilk gelen ülkelerden biri olan Belçika’da tam 13 çikolata fabrikası bulunuyor. Binlerce çikolata dükkanının, 16 müzenin bulunduğu kentte çikolataya doyabilirsiniz. Türkiye’de de kalitesi ile tanınan pek çok markanın doğum yeri olan Belçika, Avrupa’nın çikolata merkezi olarak tanınıyor. Fabrikasyon markalardan ziyade, butik üretimlerin ön planda olduğu ülkenin dört bir yanında çikolata imalathaneleri yer alıyor. 100 yılı aşkın süredir çikolatacıların yer aldığı ülkede, kakao Afrika’dan özel olarak getirtiliyor, üretimde en kaliteli taze süt kullanılıyor. Doğal ve katkısız olan Belçika çikolatalarının taze olarak tüketilmesi öneriliyor. Truffles isimli krema ve çikolata karışımlarından tatmalı, çikolatalı waffle yiyerek tatlı krizlerinizi taçlandırmalısınız.

Alplerden Gelen Lezzet: İsviçre Çikolatası

Çocukken hepimizi Alp dağlarında mor ineklerin yaşadığına inandıran meşhur markanın anayurdu olan ülkenin çikolata şehri ise Zürih. 19. yüzyıldan bu yana çikolata üretilen şehirde kakao yetişmiyor. Hatta ülke ikliminin kakao üretimine mahal verebilecek tek bir özelliği bile bulunmuyor. Afrika’dan alınan kakaoların işlenmesi ile elde edilen çikolatalar, dünyanın en ünlüleri arasında sayılıyor. Montrö’den kalkan çikolata treni turlarıyla Alp manzaraları eşliğinde Gruyères’e, oradan da Broc’a gidebilirsiniz. Broc’ta çikolata fabrikasını gezebilir, tren biletine dahil olan gezi sayesinde ekonomik bir tatlı turu yapabilirsiniz.

İspanya’nın Futbolu Kadar Çikolatası da Meşhur

Futbolu kadar çikolatası ile de ünlü olan ülke, 18. yüzyıldan bu yana makineli çikolata üretimi yapıyor. 150 yıllık iki fabrika bulunduran ülkenin çikolata merkezini Barcelona oluşturuyor. 20. yüzyıla dek içecek olarak tüketilen çikolata, sonraki zamanlarda katı üretime geçiyor. Meksika’nın İspanyol işgali sırasında kakao tohumlarının taşınması ile ülkede çikolata kültürü oluşmaya başlarken, İspanyolların çikolatadaki başarısı ve istikrarı, kısa sürede bu kültürün Fransa ve İtalya’ya da yayılmasına neden oluyor. İç sesinizi duyuyoruz, “evet, teşekkürler İspanya.” Barcelona’da çikolata dükkanlarını gezebilir, müze ziyareti ile ülkenin çikolata deneyimini gözlemleyebilirsiniz. Çocukların da katıldığı atölyeler sayesinde ailece çikolata yapabilir, gezinizi renklendirebilirsiniz.

Çikolatanın Başkenti Meksika 

Meksika’nın çikolata cenneti Oaxaca sayılıyor. Sokakta çikolata kokusunun ağır bastığı şehirde, el yapımı butik üretimler öne çıkıyor. Zamanında para yerine kullanılan çikolata, ülkede tarçın ve biber gibi eklentilerle egzotik aromalar kazanıyor. Yoğun tadı ile dikkat çeken Meksika çikolataları, ülkedeki 70 civarındaki çikolata fabrikası tarafından imal ediliyor. Ülkede sabahları sıcak çikolata içmek alışkanlık haline gelirken, hem katı hem de sıvı çikolata tüketimi ile Meksika dünyanın ilk sırasında yer alıyor. Oaxaca’da modern seri üretimle değil, en eski yöntemle geleneksel olarak üretilen çikolataları tatma imkanı bulabilirsiniz.

Bitter Sevenlere Fransız Çikolatası 

Filmlere konu olan Fransız çikolataları, bitter sevenleri bekliyor. Bitter ve likörlü çikolataları meşhur olan ülkede truf ve atıştırmalık tariflerle çikolata sevenlere şölen hazırlanıyor. Pastanelerinde çikolataların yanı sıra, özgün çikolatalı lezzetleri de bulabileceğiniz ülkede, en iyi kakao çekirdeklerinin işlenmesi ile elde edilen birinci sınıf kakao tadını hissedebilirsiniz. Ülkede her yıl yapılan çikolata fuarını gezmek için Paris‘e gidebilir, Paris sokaklarında en leziz sıcak çikolatanın izini sürebilirsiniz.