Dünyanın En Meşhur Gölü, Como Gölü

Lombardiya’da, İtalya‘nın kuzey kısmında bulunan Dünyanın En Meşhur Gölü, Como Gölü, tam 146 metrekare büyüklüğünde ölçülüyor. Alp dağlarının eteklerinde yer alan göl, lades kemiği şeklinde tarif ediliyor. Ülkesinin en büyük üçüncü gölü olan Como, dört mevsim ziyaretçilerini ağırlıyor. Yaz ve bahar ayları bölgede hareketlenme görülürken, kışın sakinlik arayanlar gölün ıssızlığında dinlenmeyi tercih edebiliyor. Yazın ise mekanlarda yer bulmak, otellerde oda ayarlayabilmek için ise şansınıza güvenmelisiniz. Gölün asıl sezonu suyun ısısının arttığı Temmuz – Eylül arasını işaret ediyor. Yağmurları ile meşhur olan doğa harikası alana giderken, ziyaretçilere şemsiyelerini almaları tavsiye ediliyor.

Como Gölü’ne Nasıl Gidilir? 

Milano’ya yakınlığı ile bilinen Como Gölü‘ne kent merkezinden trenlerle ulaşabilirsiniz. Trenord treni ile 30 dakikada varabileceğiniz bölgeye, Cadorna’dan kalkan Trenitalia ile 1 saatte varabilirsiniz. Como’ya araç kiralayarak veya kendi arabanızla da gidebilirsiniz. Menaggio, Varenna ve Bellagio gibi göl çevresindeki kasabalara ulaşım için vapur kullanılabiliyor. Brunate’e ise füniküler ile çıkılabiliyor. Günübirlik gezilerin yapıldığı bölgede doyasıya dinlenmek isteyenlerdenseniz, birkaç günlük planın sizin için yeterli olacağını tahmin ediyoruz. Como’da füniküler, vapur, tren gibi toplu taşıma araçlarını kullanarak şehir içi ulaşım gereğinizi karşılayabilirsiniz. Şehre araçla gitmeniz halinde de ulaşımda sorun yaşamadan tatilinizi huzurla geçireceğinizden emin olabilirsiniz.

Como Gölü

Cennet Tadında Como Kasabaları 

Como şehir merkezini ve göl çevresindeki kasabaları gezebilirsiniz. Bellagio kasabası, turistik yapısı ile dikkat çekiyor. Lüks restoranlar, oteller ve yerleşim yerleri size hitap ediyorsa kasabaya muhakkak uğramalısınız. Arabayla 30 dakikada gidebileceğiniz kasabaya vapur ile de ulaşabilirsiniz. Mükemmel manzaralar vadeden kasabanın yanı sıra, Varenna’yı da gezilecek yerler arasına eklemelisiniz. Bellagio’dan daha sakin ve izole bir kasaba olan Varenna, otantik dokusu ile dikkat çekiyor. Fotoğraf severlerin gözdesi olan sokakları ve renkli caddeleri ile Varenna’da sakin bir gün geçirebilirsiniz. Cafelerin bol bol bulunduğu kasabada soluklanabilir ve Menanggio’ya doğru yola çıkabilirsiniz. Yerlilerin daha çok görüldüğü Menaggio; hiking, treking, golf ve su sporları için tercih ediliyor. Uzun yürüyüşlerin, dağ gezilerinin ve manzara seyrinin benzersiz olduğu küçük yerleşim yeri, spor aktiviteleri için işaret ediliyor.

Gezmeden Dönmeyin

Star Wars’ta  Anakin ile Padme’nin evlendiği sahnedeki muhteşem manzarayı Villa del Balbianello’da görebilirsiniz. Casino Royale gibi filmlerde de kullanılan bahçelere cüzi ücretlerle girebilir, doyasıya manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Como şehir merkezini gezmeden dönmemelisiniz. Ayrıca hava güzelse Como Gölü civarında yer alan lidolar ve beach clublar sayesinde göle girilebiliyor.  Birkaç saatte gezebileceğiniz şehir merkezinde alışverişin tadını çıkarabilir, restoran ve cafelerde dinlenebilir, gölde ferahlayabilirsiniz. Kentin meydanlarında pili icat eden Como’lu fizikçi mucit Alessandro Volta’nun anıtını görebilir, Piazza Duomo’da bulunan Como Katedrali’ni ziyaret edebilirsiniz. S. Fedele Bazilikası’nı keşfedebilir, hem tarihi hem doğal hem de turistik güzelliklerin kenti olan Como’ya hayran kalabilirsiniz. Son olarak Brunate’e çıkarak tepe manzarasını izleyerek Como’ya veda edebilirsiniz.

Como’nun Lezzetleri

İtalyan mutfağının spesiyallerini bulabileceğiniz bölgede pizza ve makarnalarla öğünlerinizi lezzetle buluşturabilirsiniz. Akdeniz diyetlerinin gözdesi pek çok yemeğin kolaylıkla bulunabileceği göl çevresinde, iyi kahve ve tatlı için ziyaret edebileceğiniz cafelerin sayısı da bir hayli fazla. Pub ve bistro tarzı mekanların ağırlıklı olduğu turistik Como’da kokteyller eşlinde gün batımını izleyebilir, manzaranın keyfini sürebilirsiniz. Milano ile hemen hemen aynı fiyatlarda olan Como, birçok Avrupa kentine göre daha yüksek fiyatlarla turistlere hizmet veriyor. Mükemmel manzarası, doğal güzelliği ile fark yaratan bölge, fiyatlara rağmen ödediğiniz paraya değdiğini düşündürüyor. Ünlülerin gözde mekanlarından olan Como, popülerleşen yüzü ile her yıl çok daha fazla turisti ağırlamaya devam ediyor.