Çıldır Gölü‘nü seyahat listenize ekleyebilir ve benzersiz bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz! Göl üzerinde kızak turu yapmayı denediniz mi? Ya da buz kütlesinin altından balık çıkarmayı? Peki hiç buz tutmuş bir gölün üzerinde yürüme heyecanını yaşadınız mı?

Çıldır Gölü’ne Ulaşım

Kars ve Ardahan sınırları içinde olan Çıldır Gölü’ne ulaşım için birçok farklı alternatif var. Türkiye’nin birçok bölgesinden uçakla ulaşım mümkün. Hava yolu ile kısa sürede ulaşabileceğiniz gibi yolculuk yapmayı sevenler için doğu ekspresi ile yapılacak 24 saatlik tren yolculuğu ile de bölgeye ulaşabilirsiniz. Tren yolculuğu süresince  6 şehir ve bir sürü eşsiz manzara görme şansına da sahip olabilirsiniz. Böylece Çıldır Gölü’nde geçireceğiniz keyifli dakikalar kadar, tren yolculuğu da keyifli bir anı olarak size kalacak. Dilerseniz otobüs ya da özel aracınız ile kara yolunu da kullanarak Kars-Çıldır Gölü‘ne ulaşabilirsiniz.

Gölde Yapılabilecek Aktiviteler

Kış seyahati için Çıldır Gölü kuşkusuz en doğru seçeneklerden biri. Buz tutmuş bir gölde eskimo usulü balık avlamayı hayatınızda bir kere de olsa mutlaka denemelisiniz. Kars halkının büyük çoğunluğu da geçimini buzda balık avlayarak sağlıyor. Siz de bu balıkçılarla beraber buzu kırarak büyük balıklar yakalamanın keyfini yaşamalısınız. Çıldır’da yapılabilecek en keyifli aktivitelerden biri de göl üzerinde yapacağınız kızak turudur. Aralık ayında buz tutan göl Nisan ayına kadar erimiyor. Buz tabakası oldukça kalın. Öyle ki üzerinde yürüyebilir, kızakla kayabilir hatta araba bile sürebilirsiniz. Şubat ayında giderseniz Çıldır Gölü’nde düzenlenen festivali de görme şansına sahip olursunuz. Birçok eğlenceli aktivitenin yapıldığı bu festivalde doyasıya eğlenerek benzersiz bir tatil geçirebilirsiniz.

Tadına Bakmadan Dönmemeniz Gereken Lezzetler

Çıldır Gölü’ne gidip, balık avlamanın keyfini yaşadıktan sonra elbetteki o balıkların tadına da bakmanız gerekiyor. Muhteşem göl manzarası eşliğinde Çıldır Gölü balığı mutlaka denemeniz gereken lezzetler listesinde yer alıyor. Kars’ın meşhur çeçil peynirini de yerinde tatmalısınız. Yine Kars bölgesine ait olan kete de, denemeniz gereken lezzetler arasında bulunuyor. Bir çeşit çörek olan kete yağlı ve mayalı hamurdan yapılıyor. Eğer hiç kaz eti yemediyseniz, Kars ve Çıldır Gölü bölgesinden ayrılmadan bu bölgenin meşhur kaz etini de gelmişken tatmalısınız.

Konaklayabileceğiniz Yerler

Çıldır Gölü’ne en yakın konaklayabileceğiniz oteller yarım saatlik mesafede. Uygun fiyatlarda otel ve pansiyonlar bulmanız mümkün. Mesafe arttıkça seçeneğiniz de çoğalıyor. Ancak bunun için taksi tutmanız ya da araç kiralamanız gerekebilir. Bazı otellerin Çıldır Gölü’ne ücretsiz servisleri de var. Eğer kalacağınız otelde böyle bir hizmet varsa, gölde rahatça gezintinizi yapabilir ve otel servisi ile tekrar kaldığınız otele dönebilirsiniz. Dilerseniz en yakın öğretmen evinde de konaklayabilirsiniz. Her halükarda Çıldır Gölü ile kalacağınız yer arasında en az yarım saat mesafe mutlaka olacaktır. Bu yüzden kalacağınız otelin göle servisi var mı sormanızda fayda var. Aksi halde araç kiralamanız ya da taksi tutmanız gerekebilir.

Çıldır Gölü’ne Yakın Görmeniz Gereken Diğer Yerler

Göl gezintinizin ardından Çıldır Gölü yakınlarındaki diğer doğal ve tarihi güzellikleri de keşfe çıkabilirsiniz. Kars-Çıldır yolu üzerinde bulunan ve Ay, dolunay gibi Şamanizmden izler taşıyan mezar taşları görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor. Çıldır Gölü’ne çok yakın Şeytan Kalesi de tarihi ve gizemli dokusuyla ilginizi çekebilir.

Bembeyaz kar manzarasıyla ve buz kütlesi üzerinde deneyeceğiniz eğlenceli aktivitelerle Çıldır Gölü’nde oldukça uygun fiyatlardan balık tutarak, kızak yaparak, yöresel lezzetleri tadarak ve bolca manzara fotoğraflayarak masalsı bir gün geçirebilirsiniz.

Çıldır Gölü'ne Yakın Görmeniz Gereken Diğer Yerler