Avrupa’nın En Sıcak Köşesi: İspanya, İber Yarımadası’nda yer alan tutkulu bir Akdeniz ülkesi olarak dikkat çekiyor. Sangria, fiesta, boğa güreşleri, futbol ve enfes atıştırmalıkların ülkesi İspanya çok çok daha fazlasını yaşamanız için sizleri bekliyor. İspanya otelleri ile seyehatinizin konforlu ve rahat konaklamalarla geçmesini sağlayabilirsiniz. İspanya gezilecek yerler açısından da sizleri büyüleyecek.

İspanya turları ile ülkenin tüm güzelliklerini yaşama şansı buluyorsunuz. İşte o güzellikleri arayacağınız şehirlerden birisi, aynı zamanda ülkenin başkenti, Madrid… Madrid’de o kadar çok ve görkemli meydan bulunuyor ki şehrin kalbi adeta bu meydanlarda atıyor. Puerto Del Sol Meydanı, saat kulesi ve meydanı çevreleyen tarihi binaları ile gezilmeye değer noktalardan birisidir. Ayrıca meydanı çevreleyen binalarda yer alan şirin kafeler ve hediyelik eşya dükkanları soluklanmak için oldukça keyifli olabilir. Plaza Mayor ve Plaza De Espana meydanları ise tarihi mekanların yanında pek çok heykeli izleme olanağı sunuyor. Plaza De Espana Meydanı’nda sizleri karşılayacak olan Don Kişot ve değerli yardımcısı Sancho Panza heykeli bunlardan birsiidir.

ispanya turları

Yaklaşık 100 yıl kadar önce inşa edilmiş olan ve en ünlü arenaların başında gelen Plaza de Toros de Las Ventas’da boğa güreşi gösterisi izlemek ilginç bir deneyim yaşamanızı sağlayabilir. “Yok ben futbol tutkunuyum.” diyorsanız dünyanın sayılı futbol mabetlerinden birisi olan Santiago Bernabeu oldukça yakınınızda bulunuyor. Hele bir de futbol sezonu ile seyahatiniz çakışmışsa bilet edinerek stadyumda maç izleyebilir ve unutulmaz bir anıyı daha hafızanıza kaydedebilirsiniz. Gran Via Caddesi bar, mağaza, kafe başta olmak üzere aradığınız pek çok şeyi bulmanıza olanak verirken, zengin sanat eseri koleksiyonları için Prado Müzesi’ni gezebilirsiniz. Aynı zamanda dünyanın sayılı galerinden olan Prado, binlerce eseri misafirlerine sunuyor.

Sıradaki Durak Barselona

Özgür Barselona, liman kenti Barselona, futbol şehri Barselona, dünyaca ünlü mimar Gaudi’nin şehri Barselona… Bu ve benzeri pek çok sıfatla Barselona’yı anmak mümkün görünüyor. Barselona‘da güne La Rambla Caddesi’nde yapacağınız keyifli bir yürüyüşle başlayabilirsiniz. Caddede yapacağınız yürüyüş sizi kaşif Kristof Kolomb’un devasa heykeliyle buluşturacaktır. Heykel, Kolomb’un Amerika’yı keşfinden sonra, İspanya’da ayak bastığı ilk noktaya dikilmiştir. Mimariye ilginiz varsa şayet Barselona Gaudi’nin pek çok eserini barındırıyor. Mimarın Segra De Familia, Casa Mila, Park Guell, Casa Batllo isimli sıra dışı eserleri, mimari ile sanatın birleştiği eşsiz örnekler olarak, sizleri bekliyor.

ispanya gaudi

Katalan Ulusal Sanat Müzesi ve ünlü ressam Miro’nun eserlerine yer veren Fundacio Joan Miro Galerisi gezisine sanatla devam etmek isteyenler için eşsiz duraklar olabilirler. Eğer el clasiconun Barselona’daki muhatabını arayan bir futbol aşığıysanız Nou Camp Stadyum’unu es geçmemelisiniz. Messi, belki de oralarda bir yerde karşınıza çıkabilir. Ayrıca geziniz boyunca lezzetli İspanyol yiyecekleri sizlere eşlik ediyor. Tortillanın, tapasların, İspanya’ya has içecek olan sangrianın tadına bakmak sizleri Messi ile karşılaşmış kadar mutlu edecektir.

Rotanıza İbiza, Formentera, Mallorca ve Menorca adalarının tamamını ya da bir kısmını ekleyerek devam edebilirsiniz. İbiza özellikle gece ve gündüz etkinlikleriyle oldukça eğlenceli zaman geçirmenizi sağlayabilir. Ayrıca eşsiz doğası ve deniziyle büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. Mallorca ise tarihi mekanları ve barındırdığı Alman nüfusun etkisiyle İspanya’da bir Alman kenti gibi karşınıza çıkıyor.

barselona

Endülüs, İspanya turu yaparken, özellikle dikkate almanız gereken şehirlere sahip bir bölgedir. Granada, Cordoba ve Sevilla şehirleri Endülüs denildiğinde ilk akla gelen şehirler arasında yer alıyor. Yolunuz, Arap kültürünün oldukça fazla hissedildiği, bu şehirlere düştüğünde Alhamra Sarayı’nı gezmeyi, flamenko gösterisine gitmeyi ve dans etmeyi, Cordoba sokaklarını arşınlamayı, deniz ürünlerinin, kurutulmuş etlerin tadına bakmayı unutmamalısınız.