Doğa ile sıra dışı bir buluşmaya hazır mısınız? Zirvesinde sizi saran bulut denizine yelkensiz açılacağınız, aldığınız her nefesin hakkını vererek karış karış dolaşacağınız; yeşilin ve mavinin bir arada bolca huzur verdiği Karadeniz’i seyahat bloggerları’nın en çok fotoğrafladığı popüler rotalarıyla sizin için yeniden keşfettik. Serin yaylaları, patika yolları, kendine has şiveleriyle öne çıkan sıcakkanlı ve konuksever insanları ile Karadeniz bambaşka bir dünyanın kapılarını aralıyor. Yeşilin her tonunu görebileceğiniz sonsuzluktaki yaylaların içinde kendinizi kaybederken, bulutların ayağınızın altına serildiğine tanık olacaksınız! Yalnızca kartpostallarda görebileceğiniz bu eşsiz doğa harikası manzaların tadını çıkarırken; aynı zamanda yöreye özgü hamsili pilav, mıhlama, laz böreği ve mısır ekmeği gibi lezzetlerin tadına bakmayı unutmayın. İşte seyahat bloggerlarının en çok fotoğrafladığı popüler karadeniz rotaları:

Manzara Keyif Köşesi: Düzköy

Keşfimizin ilk turu, adı gibi düz bir alan üzerinde konumlanmış Düzköy. Trabzon’a bağlı küçük ve sevimli bir köy olan Düzköy, tepelere çıkıldıkça mükemmel panoramaya sahip manzarası ile hayranlık uyandırıyor. Eski adı “Haçka” olan Düzköy, 1961 yılında bu adı almış. 1800 metre yükseklikte, etrafınızda çıngırakları ile salına salına otlanan büyükbaş hayvanların senfonik sesleriyle sizi büyüleyecek Düzköy Yaylası, halen, eski adı olan Haçka Yaylası da olarak anılmaya devam ediyor. Eşsiz manzarası ile Düzköy Yaylası ve dünyanın en uzun ikinci mağarası olarak nam salan Çal Mağarası, Düzköy’ün doğal güzellikleri arasında en önemli yerler olarak öne çıkıyor. Bir yer altı su kanalı olan Çal Mağarası, led ışıklarla aydınlatılmış karanlık ve dar tünelleri içinde yürürken gizemli topraklara ayak basılmış hissi uyandırıyor ve üzerinde konumlanmış tarihi kalesi ile eşsiz bir manzara sunuyor.

Tepedeki Çimenlik: Gito Yaylası

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı rotada yer alan, kolay bir hedef olmayan ve taşlı topraklı yolları aşarak ulaşılan Gido Yaylası, zirvesinde sizi bekleyen tahta salıncağı ve eşsiz doğa manzarası ile göz ziyafeti yaşatan saklı bir cenneti andırıyor. 2070 metre yükseklikten Doğu Karadeniz’in ayağınızın altına serildiği Gito Yaylası’nda salıncakta sallanırken nefesiniz kesilebilir! Bulutların üzerinde büyüleyici bir atmosfere sahip olan Gito Yaylası, ani değişime uğrayan iklim yapısı ile ziyaretçilerini her an şaşırtıyor. Ağustos ayında üşüyebileceğiniz Gito Yaylası’nda hava açıkken aniden kapanabilir ve siz bir anda muhteşem bir sis bulutunun içinde kalabilirsiniz.

Baş Döndüren Bir Atmosfer: Ayder

Yükseklere çıkıldıkça kayın ve ladin ağaçlarının sizi sarmalayan kokusu ile Ayder Yaylası, eşsiz bir büyüye sahip. Doğal zenginliklerle örtülü, Rize iline bağlı bu eşsiz yayla; tarihi evleri, kemer köprüleri ve kaplıca merkezleri ile ziyaretçilerini büyülüyor. Mavi ve yeşil renklerinin iç içe geçtiği Ayder Yaylası, aynı zamanda yüzlerce metreden süzülen Gelintülü Şelalesi’ne ev sahipliği yapıyor. Sık ağaçların arasından yaklaşık 1500 metrelik dik bir akışla süzülen Gelintülü Şelalesi, etkileyici bir görsel şlene imza atıyor. Ayder Yaylası’nda özellikle bahar ve yaz dönemlerinde festivaller düzenleniyor. Eğer festival zamanlarına denk gelirseniz, gece yakılan festival ateşinin başında kemençe sesi eşliğinde horon tepebilir ya da çemberin kenarından izleyerek farklı kültürleri deneyimleyebilirsiniz.

Köylerin İçinden Masalsı Yolculuk: Ortanköy ve Şenyuva Köyü

Doğuya doğru ilerledikçe Ortanköy merkezinden geçen muhteşem Fırtına Deresi, misafirlerini tüm ihtişamı ile karşılıyor. Yamacındaki ahşap ve kesme taşlarla inşa edilmiş asırlık konakları hayranlık uyandırırken, en güzel fotoğraf kareleri için mola vermeye değecek pitoresk manzaralara da ev sahipliği yapıyor. Rotanın ilerisinde yer alan ve Çinçiva olarak da bilinen Şenyuva Köyü, heybetli taş köprüsü ve tarihi evleri ile muhteşem bir manzara sunuyor. Yaz aylarında yemyeşil, etkileyici bir bitki örtüsüne sahip olan Şenyuva Köyü, kışın ise beyazlara bürünerek manzarasıyla ruhunuzu dinlendiriyor.

Son Durak: Mençuna Şelalesi

Yeşilin her tonuna sahip büyüleyici bitki örtüsü eşliğinde rotamıza devam ederken, son durağımız Arhavi ilçesi. Arhavi’de ilk durak huzurlu ve dingin görüntüsü ve sakin denizi ile Arhavi Limanı. Liman kenarında biraz soluklanabilir, Karadeniz’in buram buram kokan çayının en iyi harmanını burada deneyimleyebilirsiniz. Laz konakları ile meşhur Kemer Köprü Köyü’nde sizi bekleyen iki harikulade su köprüsü bulunuyor. Kemer Köprü’yü biraz geçtikten sonra heybetli görüntüsü ve çağlayan sesi ile sizi kendisine aşık edecek Mençuna Şelalesi yer alıyor. Turist akınına uğrayan bölgelerden biri olan ve ev sahipliği yaptığı konaklama tesisleri ile misafirlerine konaklama imkanı da sunan Mençuna Şelalesi, özellikle nisan ve mayıs aylarında karların erimesiyle en gür şekli ile akarak izleyenleri kendine hayran bırakıyor.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin