Tatil günlerinizi farklı ve dolu dolu geçen bir etkinlik ile doldurmak istiyorsanız, rotanızı Hırçın Karadeniz’in Büyüleyici Kaya Tırmanış Noktalarına Doğru çevirebilirsiniz. Kaya tırmanışı içerdiği adrenalin, doğayla bütünleşmenin sevinci ve harika manzaraların can alıcı güzelliği ile pek çok maceraperestin favori aktivitelerinden biri. Sarp kayalar arasında geçen dakikalar boyunca sporcuları gerçek dünyanın başka bir boyutuna taşıyan bu sporu gerçekleştirmek için hırçın Karadeniz’in büyüleyici kaya tırmanış noktaları ise adeta biçilmiş kaftan. Hem Karadeniz’in temiz, bol oksijenli havasını ciğerlerinize çekebileceğiniz hem de saklı cennetleri keşfedebileceğiniz rotalar aracılığı ile Anadolu’nun bilinmez güzelliklerini keşfedebilirsiniz. Bu heyecanlı yolculuklar boyunca doğanın ve spor yapmanın keyfini birlikte çıkarabilirsiniz. Dağcıların okulu sayılabilecek Kaçkar Dağları ve Trabzon’da bulunan Doğankaya bölgesi birbirinden güzel tırmanış maceraları için uygun alternatifler arasında yer alıyor.

Kaçkar Dağları: Gizli Cennet 

Rize‘nin Çamlıhemşin bölgesine rast gelen Kaçkar Dağları; Karadeniz boyunca devam eden ve büyüleyici görüntüsü ile insanın aklını başından alan doğal bir güzellik. Her mevsim karla kaplı zirverleri ile dikkat çeken Kaçkarlar aynı zamanda kaya tırmanışı yapmak için de son derece verimli bir bölge. Dağcılara tırmanış eğitiminin verilebildiği nadir alanlardan biri olma özelliği taşıyan Kaçkar Dağları hem profesyonel hem de turistik anlamda kullanılabilecek farklı birçok tırmanış rotasını bünyesinde bulunduruyor. Saklı buzul göllerini keşfedeceğiniz, orman havasını içinize çekeceğiniz, çayırlarında yürüyeceğiniz bu yerde doğa ile baş başa kalabilirsiniz. Dağ yürüyüşünü; her mevsim karlı kalan tırmanış yolları ile ayrı bir macera alanına da çevirebilirsiniz. Milli Park olarak korunan ve dünyanın doğal mirasının bir parçası olarak kayıtlara geçen Kaçkar Dağları size heyecan, mutluluk ve sağlık dolu bir macera vadediyor. En güzel manzaraların içinden geçerek uzun uzun kendinizi dinleyebileceğiniz ve bir yandan da adrenaline doyacağınız gizli cennete yapacağınız bu seyahat, hayatınızın en eğlenceli ve en unutulmaz tatili olabilir.

Doğankaya: Tırmanışın Merkezi 

Karadeniz‘de kaya tırmanışı yapılabilecek bir diğer nokta ise Trabzon’a bağlı Düzköy’de bulunan Doğankaya bölgesi. Mükemmel manzaralar eşliğinde tırmanış yapabileceğiniz pek çok rotanın bulunduğu bu alanda farklı zorluk derecelerine göre belirlenmiş tırmanış yolları arasında tercih yapmanız mümkün. Profesyonel dağcılar tarafından keşfedilen yeni tırmanış yolları dik ve sarp yamaçlarda adrenalin dolu deneyimler yaşamınıza olanak sağlıyor. Her yıl Ekim ayında düzenlenen tırmanış festivalinin renkli ortamına dahil olarak diğer maceracılar ile keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Aklınızı başınızdan alacak doğal güzelliği ile dağcıları büyüleyen bu yörede adrenalin ve doğanın harika bir bileşimi olarak anımsayacağınız bir seyahate imza atabilirsiniz. Yerli ve yabancı turistlerin gözdesi haline gelen Doğankaya’da heyecana doymak için siz de yönünüzü Düzköy’e çevirin!

Koçkayası: Maceranın Keyfi 

Karadeniz; coğrafi özellikleri ve iklimi ile doğa sporlarının merkezi haline gelen oldukça geniş bir alan. Kıyı boyunca uzanan dağları da kaya tırmanışı için son derece uygun. Giresun’da bulunan Koçkayası bölgesi bu noktalardan biri. Dağcıların yeni keşiflerinden biri olan Koçkayası, Karadeniz bölgesinin muhteşem doğal güzelliklerinin ayaklarınızın altına serildiği ve görenleri kendine hayran bırakan manzaraları ile aklınızı başınızdan alacak kadar etkileyici bir bölge. Endemik bitki türleri, canlı ve etkileyici doğal yaşam alanları ile Koçkayası, özellikle dik bölgeleri sebebiyle profesyonel dağcılar için biçilmiş kaftan. Estetik zevkiniz ile birlikte içinizdeki maceracıyı da besleyecek olan Koçkayası’nda yapacağınız tırmanış sırasında adrenalin dolu dakikalar yaşarken hayatın tadına varabilirsiniz. Doğa aşığı ruhunuzu tatmin ederken sportif kişiliğinizi de ortaya koyarak ömrünüz boyunca unutamayacağınız tatil anıları biriktirebilirsiniz.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin