Yeni Bir Hobi Edinmek ve Doğaya Yolculuk İçin Mantar Toplama Durakları

Yoğun ve yorucu şehir hayatı sebebiyle hepimiz; doğaya, sakinliğe ve dinginliğe ihtiyaç duyuyoruz. Hal böyle olunca, hafta sonları şehirden kaçmak artık bir lüks değil. Doğa ve temiz havanın dinlendirici ortamında zaman geçirirken, aynı zamanda bir aktiviteye de dahil olmak isteyenler için mantar toplamak oldukça ideal bir alternatif. Bu yeni uğraş sayesinde, siz de tatillerinizi tertemiz orman havası içinde geçirme fırsatına sahip olabilirsiniz. Ayrıca zehirli olan ve olmayan mantarları ayırt edecek kadar uzman bir mantar avcısı haline gelerek lezzetli taze mantarları tatma ayrıcalığını yaşayabilirsiniz. Türkiye, ormanlık alanlar açısından son derece zengin bir ülke olduğundan, mantar çeşitleri konusunda da geniş bir yelpaze sunuyor. Yeni Bir Hobi Edinmek ve Doğaya Yolculuk İçin Mantar Toplama Durakları haritanızı belirleyin ve hemen harekete geçin!

Şehirden Uzaklaşıp Yeni Lezzetler Keşfedin: Belgrad Ormanı 

İstanbul’dan birkaç saat mesafede bulunan, geniş flora ve faunası ile dikkat çeken Belgrad ormanı, mantar çeşitleri konusunda da oldukça zengin. Şehrin kirli havasından kaçarak doğaya sığınanların uğrak noktası olan bu ormanda özellikle ilkbaharın yağmurlu günlerinden sonra farklı çeşitlerde pek çok mantar bulmak mümkün. Ancak unutmayın ki, mantar toplamak son derece özen ve bilgi gerektiren bir iş. Zehirli ve zehirli olmayan mantarların ayırt edilmesi konusu son derece önemli olduğundan, yolculuğa başlamadan önce mutlaka bu konu ile ilgili bilgi edinmeniz gerekiyor. Zira Belgrad ormanında bulunan mantar çeşitlerinin zehirli çıkma olasılığı son derece yüksek. Diğer yandan, ayı mantarı ve imparator mantarı gibi zehirsiz türler de bu alanda yer alıyor. Bu noktada en kesin çözüm, konu hakkında deneyimli biri ile yola çıkmak ve profesyonel olduğunuza inana dek mantarlar konusundaki dikkatinizi hep korumak. Bu basamağı atladıktan sonra ormanın ve baharın tadını çıkarırken akşam yemeğini günün en lezzetli öğünü haline getirme fırsatını da yakalayabilirsiniz. Belgrad ormanına günübirlik geziler düzenleyebileceğiniz gibi mantarın bol bulunduğu bahar aylarında bölgede kısa süreleri kamplar kurmanız da mümkün.

Doğanın Güzelliğine Güvenin: Kaz Dağları 

Kaz Dağları Milli Parkı her açıdan Türkiye’nin en değerli varlıklarına sahip olan son derece özel bir bölge. Hobi olarak mantar toplamayı seçenler için ise farklı çeşitleri ile oldukça geniş bir alanda bu deneyimi yaşamanıza olanak sağlıyor. Kaz Dağları bünyesinde bulunan beyaz mantar, ayı mantarı gibi mantar çeşitleri zehirsiz olup lezzet bakımından da son derece tatmin edici. Dünyanın en çok oksijen üretilen alanlarından biri olan Kaz Dağları’na mantar toplamaya gitmişken yörenin güzelliklerini görmeyi ve doğayı yeni baştan keşfetmeyi de isteyebilirsiniz. Endemik bitki türlerinin bulunduğu, temiz havası ile insanı adeta yenileyen bu yöreye günlük geziler düzenlemek yerine tam hazırlıklı giderek keyifli bir kamp tatili organize etmeniz mümkün. Bu sayede mantar toplama işinde kendinizi ilerletirken doğa ile bağınızı derinleştirebilir ve ruhunuzu doğanın güzelliği ile dinlendirebilirsiniz.

Alternatifleri Değerlendirin: Bodrum 

Deniz tatilleri ile adından sıkça söz ettiren Bodrum’da alternatif rotalarda doğa ile bütünleşmeniz mümkün. Zira deniz, kum ve güneşin yanı sıra Bodrum; zengin ormanları ve diğer zenginlikleri ile de ön plana çıkıyor. İlkbahar ve sonbahar aylarında yoğun olarak mantar varlığının görüldüğü bölgenin en ünlü türü ise körek mantarı. Doğa tatili planlarınızı gerçekleştirmek için son derece etkili bir alan olan Bodrum ormanlarında uzun yürüyüşler, kamp ve mantar toplamak gibi eğlenceli aktiviteler ile kendinizi dinlendirebilir, tatillerinizi renklendirebilirsiniz.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin