Sanırım birçoğunuzda olduğu gibi Vietnam denilince benim de aklıma ilk Vietnam&ABD savaşı geliyor. Bu sebepledir ki; Ho Chi Minh şehrine gittiğimde uğramak istediğim yerlerin başında Cu Chi savaş tünelleri vardı. Günübirlik turların birine katılıp bu tünellere gittim.Vietnam’da gezmek hem çok kolay hem de çok zor. Mesela ülkenin kuzeyine giderseniz bir çok yeri motor kiralayıp gezmeniz gerekir. Bu biraz zordur, ama eğlencelidir. Aynı zamanda ülkedeki birçok turistik yere de gitmek çok kolaydır. Acente ile anlaşırsınız, sizi kaldığınız otelden minibüsle alırlar, gezdirirler, program bitince de yine otelinize geri bırakırlar. Fiyatlar da kısmen makuldür. İşte bu şekilde Cu Chi savaş tünellerine gittim. 9 kişilik turlardan birine katıldım. Tur ücreti 20 dolardı. Aynı turu otobüsle de yapıyorlar. Onda ise otobüs 20 kişilik oluyor ve tur ücreti ise 10 dolar. Sabah minibüs kaldığım otele gelip beni aldı. Diğer yabancılarla birlikte yaklaşık 1,5 saatte alana gittik.
Bir tünelin girişi.
Savaş zamanı Vietnamlılar hayatta kalmak için kilometrelerce yeraltı tünelleri inşa etmiş. İşte o tünellerin adı Cu Chi tünelleri. Tüneller 3,6 ve 8/12 metre derinliklerinde 3 katmandan oluşuyor. Bombalar en alttaki katmana erişemediği için Vietnamlılar yaşam alanları olarak 8-12 metrelik tünelleri tercih ediyormuş. Ben toprağın 2 metre aşağısında, 40 metre uzunluğundaki bir tünele girip, diğer ucundan çıktım. Orada bile nefes almak zordu ki, 12 metre aşağısını düşünemiyorum. Ayrıca benim girdiğim tünel 90 cm yüksekliğindeydi ve o tünel turistler için %30 kadar genişletilmiş.  Aynı şekilde fotoğraftaki tünel girişi de turistler için genişletilmiş durumda. Vietnamlılar neredeyse her 5 metreye bir bubi tuzağı da kurmuş. O tuzakları da inceleyebiliyorsunuz. ABD askerleri savaştan sonra ülkelerine döndüğünde bile psikolojik travmalar geçiriyor hatta kimisi intihar ediyormuş. Bubi tuzakları askerlerin beynine o derece kazınmış.
Altta kazıkların olduğu bir bubi tuzağı.
ABD tarafından atılan bombaların bazıları patlamıyormuş. İşte o bombaları Vietnamlılar alıp, parçalayıp bazen dinamit bazen de silah yapıp ABDlilere karşı kullanıyorlarmış.
Patlamayan bombaları yeniden kullanmalarını simgeleyen figürler.
Vietnamlılar o dönemde giydikleri ayakkabıları bile savaşı düşünerek yapmışlar. Mesela ayakkabıların tabanını ters yönde dikiyorlarmış. Böylece siz kuzeye doğru yürüseniz bile ABD’li askerler sizin ayak izinizi gördüğünde güneye gittiğinizi düşünüyormuş.
Tabanı ters olan ayakkabı örneklerinden yapan biri.
ABD bu savaşta portakal gazı olarak bildiğimiz Agent Orange kimyasal silahını kullanmış.Bu silah yüzünden Vietnam’da sokakları gezerken sürekli sakat birilerini görebiliyorsunuz. Çünkü bu silahın etkisi günümüze kadar gelmiş ve 4 nesil doğan çocuklarda bile sakatlıklar görülmüş. İşte bu şekilde birkaç yıl önce bile sakat ya da şekil bozukluğuyla doğan 2 vaka kaydedilmiş. Düşünün; 40 yıl önce savaş oluyor, siz bugün doğuyorsunuz ama o savaşta kimyasal silah kullanıldığı için etkisi size kadar ulaşıyor ve sakat doğuyor, savaşın çilesini çekiyorsunuz! Tüm bu bilgileri turdaki rehber verdi. Rehber bubi tuzaklarını ve tünelleri anlatırken ABD’yi hezimete uğratmış olmanın verdiği gururla anlatıyordu. Tabii tünelleri gezmek ister istemez insanı üzüyor. Çünkü biliyorsunuz ki 50 yıl önce orada insanlar saklanıyor ve yaşıyordu. Şu an tünellerde 2 dakika kalmak bile insanı daraltıyor, bir an önce dışarı çıkmak istiyorsunuz.
Savaş döneminde ABD güçlerine ait bir tank.
Eğer kapalı alan korkunuz varsa kesinlikle tünellerin içine girmeyin. Çünkü turistlere açık olan tünellerde tek giriş, tek çıkış var. Tünelin ortasındayken fenalık geçirirseniz inanın birilerinin gelip sizi kurtarması çok zor olur. Tünelde iki kişi yan yana bile geçemiyor. Diğer yandan eğer ilginiz varsa bu bölgede silah atışı da yaptırıyorlar. Fiyatı 25 dolar civarı. Benim pek ilgi alanıma girmediği içi yapmamıştım. Vietnam’ın Ho Chi Minh şehrine gelirseniz Cu Chi savaş tünellerine uğramayı ihmal etmeyin.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin