Hem doğayla hem de tarihle iç içe, sıra dışı bir tatil yapmak isteyenlerin tercih edebilecekleri en güzel yurt içi rotalarından biri Tatil ve Macerayı Bir Araya Getiren Likya Yolu. Dünyanın her yerinden pek çok maceraperestin ilgisini çeken Likya Yolu, aslında ülkemizin ilk uzun mesafeli yürüyüş yolu. Ölüdeniz’den başlayan bu yol, 2015 yılına kadar Hisarçandır Köyü’nde bitiyordu ve uzunluğu 509 km’ydi. Ama artık yeni eklenen rotalarla birlikte Likya Yolu’nun uzunluğu yaklaşık 540 km’yi buluyor ve yol Geyikbayırı’nda son buluyor. Ancak Likya Yolu’nda yapılan çalışmaların bununla sınırlı kaldığını ve bu muhteşem bölgenin kendi haline bırakıldığını düşünmeyin. Kate Clow Derneği sayesinde her yıl düzenli olarak Likya Yolu’nun bakımı yapılıyor ve patikaları temizleniyor. Sponsorlar, gönüllüler ve belediyeler de tatil ve macerayı bir araya getiren Likya Yolu’nu geliştirmek için yapılan çalışmalara katkı sağlamaya devam ediyorlar.

Kate Clow Kimdir?

Türk ve İngiliz Kökenli Kate Clow, 1999 yılında Likya Yolu’nu araştırıp ülkemiz turizmine kazandıran bir amatör tarihçi. Likya Yolu’nu keşfetmeye karar verdiyseniz, bu maceraya daha iyi hazırlanabilmek için kendisinin yazdığı Likya Yolu isimli kitabı okuyabilirsiniz.

Likya Yolu’na Ulaşım

Likya Yolu’nun başlangıç ve bitiş noktalarına ulaşmak oldukça kolay. Başlangıç noktası olan Ölüdeniz, Dalaman Havalimanı’na yaklaşık 2 saat uzaklıkta olup, bitiş noktası da Antalya Havaalanı’na yakın. Havalimanlarından Likya Yolu’na otobüslerle transfer imkanları bulunuyor.

Konaklama İmkanları

Likya Yolu üzerindeki konaklama imkanları, seçtiğiniz rotaya göre farklılık gösteriyor. Eğer kamp yapmak istemezseniz, rota üzerindeki otel, pansiyon ve köy evlerinde konaklayabilirsiniz. Kamp malzemeleri olmadan yola çıkmak, daha az yük taşımak anlamına geldiğinden, aslında özellikle az tecrübeli doğa tutkunları için oldukça avantajlı bir seçenek. Ancak belirli rotalarda, bazı geceleri geçirmek için kamp kurmanız şart. Zaten çoğu maceraperest, çadırda kalmanın tadına varabilmek için zorunda kalmasalar dahi kamp kurmayı tercih ediyorlar. Çadırınızın olmasının en büyük avantajıysa tabii ki istediğiniz yerde durup kamp kurabilecek olmanız. Ancak amatör kampçıların, en azından başka kampların da kurulduğu yerleri seçmesinde fayda var. Uygun bir ücret karşılığında duş, tuvalet ve internet olanakları sunan kamp alanlarını da tercih edebilirsiniz.

Görülebilecek Noktalar

Likya Yolu, hem doğa tutkunları hem de tarih meraklıları için mükemmel bir destinasyon. Yol boyunca ziyaretçilere harika bir deniz manzarası eşlik ediyor. Bunun dışında şelalesiyle ünlü, 80’den fazla kelebek türüne ev sahipliği yapan ünlü Kelebekler Vadisi’ni mutlaka görmelisiniz. Yol üzerinde büyük ihtimalle irili ufaklı pek çok tarihi kalıntıya da denk geleceksiniz, ancak binlerce yıl öncesine büyüleyici bir yolculuk yapmak istiyorsanız, Myra ve Olympos antik kentlerini ve batık şehir Kekova’yı da ziyaret etmelisiniz.

Nasıl Hazırlanmalı?

Yaklaşık 540 km’lik Likya Yolu’nun tamamını tek seferde yürümek çoğu gezgin için mümkün olmadığından, yola çıkmadan önce görmek istediğiniz yerler ve konaklama tercihlerinize göre farklı rota alternatifleri arasından birini seçmek ve planlarınızı buna göre yapmak en doğrusu. Telefonunuzda internet bağlantısı olmasa dahi GPS ile yolunuzu bulmanıza yardımcı olacak Likya Yolu’na özel mobil uygulamaları telefonunuza yükleyebilirsiniz. Mobil uygulamalar olmadan da yol üzerindeki tabelalar sayesinde rotaları kolaylıkla takip edebilirsiniz. Ayrıca bölge halkı da oldukça sıcakkanlı ve yardımsever.

Tecrübesiz yürüyüşçüler için de güvenli ama aynı zamanda gizemli ve heyecan verici Likya Yolu’nu keşfederken sürprizlere hazırlıklı olmanız önemli. Sırt çantası, mont, yürüyüş ayakkabısı gibi outdoor ekipmanlarına ihtiyaç duyacaksınız. Bu konuda sizi yarı yolda bırakmayacak, kaliteli ürünlere yönelmeniz tavsiye ediliyor. Bu gibi basit ama önemli hazırlıklardan sonra ise size sadece bu muhteşem maceranın tadını çıkarmak kalıyor.