15 milyondan fazla nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık şehri olan İstanbul’dan Uzaklaşmadan Tatil Keyfi Yaşayın, tarihi değerleri ve doğal güzellikleri ile sadece Türkiye’nin değil dünyanın en gözde şehirlerinden biri olarak kabul ediliyor. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan şehir, Avrupa ve Asya kıtası arasında büyüleyici bir köprü vazifesi görüyor. İstanbul, kimi zaman stres, trafik ve kalabalık kelimeleri ile birlikte anılsa da huzurlu bir kaçamak yapmak isteyenler için birçok alternatife sahip. Bu yazımızda ekonomik tatil yapmak isteyenlere hitap eden İstanbul’a yakın sakin rotalar belirliyoruz.

1. Enez

Edirne’ye bağlı olan Enez, İstanbul’a yakınlığı nedeniyle kısa kaçamaklar için ideal destinasyonlar arasında yer alıyor. Tarih boyunca iki limanlı şehir olarak bilinen ve eski dönemlerde Meriç Nehri’nin denize döküldüğü yerde kurulmuş olan Enez, zamanla denizden biraz uzaklaşsa da uzun ve sakin sahil şeridi ile İstanbul’un stresini alıp götüren destinasyonlar arasında yerini koruyor. İlçe, Ege Denizi, çam ormanları, lagün gölleri ve Hasarlı Dağı ile çevrili. Uzun yıllar askeri bölge olarak tanımlanan sahil şeridinin bu kapsamdan çıkarılması ve ziyaretçilere açılması sonucu ilçeye ilgi günden güne artıyor. Sahil kasabası olan Enez’de gündüz güneşin ve masmavi Ege Denizi’nin tadını çıkarabilir, akşam sahil kısmındaki kafe ve barlarda keyifli zaman geçirebilirsiniz. Ayrıca Anios Antik Kent bölgesinde bulunan Enez Kalesi’ni, Kale’nin yanında bulunan Fatih Camisi’ni (Enez Ayasofyası), Orta Çağ Evi’ni, Hagios Gregorios Neokaiserias Şapeli ve Theotokos Chrysopege Şapeli kalıntılarını, Kral Kızı Bazilikası’nı, Has Yunus Bey Türbesi’ni, Taşaltı Gölü’nü, Dalyan Gölü’nü, Gala Gölü’nü ve İngiliz Kışlası’nı gezebilirsiniz. Enez, İstanbul’dan 285 km uzaklıkta bulunuyor. Keşan üzerinden ulaşımın sağlandığı Enez, otobüs ile yaklaşık 4 buçuk saat sürüyor.

2. Riva

Riva Deresi’nin Karadeniz’e döküldüğü bölgede kurulu olan Riva, yemyeşil doğası ve masmavi suları ile sakin bir rota arayanlar için huzur vadediyor. İstanbul’un Beykoz ilçesine bağlı olan Riva, kuş sesleri, şirin sokakları, şirin sahili ile ziyaretçilerine nefes aldırıyor. Kahvaltı mekanları ve balık restoranları, kaçamağınıza lezzet katıyor. Karadeniz’in tertemiz ancak biraz da dalgalı denizi, yaz sıcaklarına mola vermek isteyenlere hitap ediyor. Riva Plajı, Elmasburnu ve Su Ürünleri Plajı, bahar ve yaz aylarında yüzlerce misafiri ağırlıyor. İstanbul’dan Riva’ya gitmek için TEM otoyolunda Kavacık ve Riva tabelalarını takip edebilirsiniz. Ayrıca Beykoz’dan kalkan İETT otobüsleri de ulaşım için kullanılabiliyor.

3. Kilyos

İstanbul’un yaz sıcaklarında tertemiz kumsalları ve pırıl pırıl denizi ile keyifli zaman sunan Kilyos, hafta sonu aktiviteleri için de ilk sıralarda yer alıyor. Kilyos, Roma, Bizans, Ceneviz ve Osmanlı izleri taşıyor. Resmi adı botanik çeşitliliğine sahip kumulları nedeniyle Kumköy olan ve eski dönemlerde balıkçı köyü olarak bilinen belde, şehrin Karadeniz kıyısında yer alıyor. Belde, oldukça zengin bitki örtüsü ile şehir hayatının gürültüsünü ve koşturmacasını geride bırakmanıza olanak tanıyor. Kilyos Halk Plajı, Baykuş Plajı, High Beach, Babylon Beach, Burç Beach, Uzunca Beach en çok tercih edilen plajlar arasında bulunuyor. Ayrıca Kale ve Ovid Kulesini gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Şehir merkezine sadece 32 km. mesafede bulunan Kilyos, özel aracınızla yaklaşık 45 dakika sürüyor. Kilyos’a Maslak-Sarıyer yolunu izleyerek kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Kilyos, Sarıyer’e ise 11 km uzaklıkta bulunuyor. Dilerseniz Sarıyer’den minibüs ve İETT otobüslerini de tercih edebilirsiniz.

4. Kumbağ

Tekirdağ’a bağlı Kumbağ, yemyeşil doğası ve mis kokulu çam ormanları ile en sakin kaçamak rotalarından biri oluyor. Ganos dağlarına komşu Kumbağ’da gün boyu denizin keyfini sürebilir, doğa yürüyüşleri yapabilir, şirin sokaklarda kaybolabilirsiniz. Akşamları balık restoranları, Marmara Denizi’nin en taze balıklarını masanıza getiriyor. Çamlık Tepesi, misafirlerine muhteşem bir Marmara Adası manzarası sunuyor. Rumlardan kalma taş evler, tarihi taş şaraphane ve masalsı sokaklar zamanı unutturuyor. Ayrıca yamaç paraşütüne meraklı iseniz Kumbağ’a sadece yarım saat uzaklıkta bulunan Uçmakdere Köyü’nü ziyaret edebilirsiniz. İstanbul’dan yaklaşık 3 saat süren bir araba yolculuğu sonunda Kumbağ’a ulaşabilirsiniz.