Odunpazarı'nın renkli evleri ve bakmaya doyulmaz sokakları...

Kış aylarını neredeyse yarıladık ama yaşadığınız yerde hala kar göremediniz mi? Bu kışı kardan adam yapmadan, bembeyaz bir manzarada yürümeden geçirmek istemiyorsanız sizi Eskişehir’e bekliyoruz! 

İç Anadolu’nun en özel lokasyonlarından biri olan Eskişehir, kartpostallara yakışan kış görselliğiyle olduğu kadar Porsuk Çayı ile de ünlü! Bu yüzden gezinize mutlaka buradan başlamanızı öneriyoruz. Şehrin adeta kalbinden geçen çayın etrafında bulabileceğiniz kahvaltıcılar gezimiz için gerekli enerjiyi toplamanız için ideal noktalar olabilir.

Kahvaltıdan kalkar kalkmaz soluğu dokusuyla, hissettirdikleriyle sizi tarihin en güzel sayfalarına götürecek olan Tarihi Odunpazarı Evleri’nde alıyoruz. Geleneksel Osmanlı mimarisinin güzel örneklerini olan bu evler hala otel, kafe, müze ve hediyelik eşya dükkânı olarak kullanılmakta. Bölge yakınlarında Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Şelale Park, Lületaşı Müzesi, Cumhuriyet Tarihi Müzesi gibi ikonik lokasyonların olduğunu düşünürsek bizce bu sokaklara hak ettiği zamanı ayırmanız gerekiyor! Yakın geçmişte açılan Odunpazarı Müzesi’ne de uğramayı unutmayın!

İlginç bir deneyim arayanlar Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in öğrencileriyle birlikte hazırladığı 200’e yakın balmumu heykele ev sahipliği yapan Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi’ni listesine ekleyebilir. Dünyaca ünlü Madame Tussauds‘un Türkiye’deki en başarılı örneklerinden olan müzede Dünya ve Türkiye tarihinde izi olan bir çok ismi görmek mümkün. Sevdiğiniz sanatçılar ve tarihi kişiler ile birlikte fotoğraf çektirmek ilginç bir deneyim olabilir, bizden söylemesi. 

Eskişehir’e neredeyse her sene yeni bir park yapılsa da kuşkusuz içlerinde hala en ünlüsü Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı. Özellikle çocuklarınızla seyahat ediyorsanız burada çok keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Park tahminlerinizden daha büyük ve içerisinde ailece katılım gösterebileceğiniz bir çok bölüm ve etkinlik mevcut. Masal Şatosu, ETİ Sualtı Dünyası, Sabancı Uzay Evi, Korsan Gemisi, Eskişehir Hayvanat Bahçesi, Türk Dünyası Kültür Merkezi gibi önemli noktaların parkın içerisinde olduğunu düşünürsek burada tüm gününüzü geçirme ihtimaliniz oldukça yüksek!

Devrim otomobili Türkiye’nin ilk yerli otomobili…

Eskişehir’e gelmişken Devrim Otomobili’ni görmeden dönmek olmaz. Türkiye’nin ilk yerli otomobili olma özelliğini taşıyan, Türk sanayi ve teknoloji tarihinde çok büyük bir yere sahip Devrim’in hikayesini deneyimlemek için Porsuk Çayı’nın hemen kenarındaki TÜLOMSAŞ Fabrikası’nı ziyaret edebilirsiniz. Hızını alamayanlar için kentin merkezinde bulunan Anadolu Üniversitesi Havacılık Parkı iyi bir seçenek. Uçak modelleri, pilot giysileri, tarihi rozetler, motorlar burada görebileceğiniz ilginç eserlerden sadece bazıları. 

Çarşı Pazar gezmeden dönmeyelim derseniz sizin için doğru adres Taşbaşı Çarşısı olacaktır. Özellikle yerel halkın alışverişlerinde tercih ettiği bu Arnavut kaldırımlı çarşıda kuyumcular, aktarlar, zücaciyeciler, kumaşçılar sizi güler yüzle karşılayacaktır. Hamamyolu Caddesi, İki Eylül Caddesi ve Reşadiye Camii gibi şehrin en bilindik konumları Taşbaşı’nın çevresinde yer alıyor. Kısa mesafeli yürüyüşler ile buralara da ulaşmak mümkün.

Çibörek, met helvası ve haşhaşlı çörek tatmadan, dostlarınıza Eskişehir’in alametifarikası lüle taşından yapılmış ürünleri almadan şehirden ayrılmamanızı öneriyoruz!

 

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin