Burdur’un Yeşilova ilçesi sınırlarında yer alan ve Türkiye’nin Maldivleri olarak anılan en derin gölü olan Salda Gölü, hem harika doğa görüntüleri hem de birçok karakteristik özelliği ile Anadolu’da adeta gizli bir cennet olarak ziyaretçilerini bekliyor. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından, 1989 yılında 1. Derece Sit alanı olarak kabul edilen Salda Gölü, bu sayede etraftan gelebilecek yanlış tasarruflarla bozulmadan bugüne gelen doğal hali ile dikkat çekiyor. Ayrıca 2006 yılında da Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından “Turizm Merkezi” statüsünde tanımlanan bölge, son dönemlerde yerli ve yabancı turistler tarafından ciddi oranda rağbet görüyor.

Türkiye'nin Maldivleri

Salda’ya Ulaşım 

Salda Gölü’ne kara yoluyla Burdur Yeşilova güzergahını takip ederek ulaşabilirsiniz. Yeşilova ilçesine 5 km ve Burdur merkeze 56 km. mesafede yer alan eşsiz göl, Denizli’ye 96 km ve  Antalya’ya 159 km uzaklıkta yer alıyor. Akdeniz bölgesi denilince akla gelen deniz turizmine bir alternatif yaratan göl, bölgede kolayca ulaşılabilen mesafelerde yer alması ile de öne çıkıyor. Özel aracınız ile seyahat etmiyorsanız, Burdur, Denizli ve Antalya otogarlarından kalkan Yeşilova minibüsleri ile Salda Gölü’ne ulaşım sağlamanız mümkün.

Anadolu’daki Mars 

Salda Gölü‘nün harika manzaralara sahip bir tatlı su gölü olmasının yanında öne çıkan birbirinden farklı özellikleri bulunuyor. 185 metre derinliği ile dünyanın üçüncü en derin gölü olan Salda, ayrıca dünyada Mars özelliklerine sahip iki yerden biri olma unvanını taşıyor. İskoçya’nın Glasgow Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mike Russel’ın, üç kişilik bir ekiple 4 yıldır yürüttüğü çalışmalar, Mars’ın yüzey özelliklerine sahip olan iki yerden birinin Salda diğerinin de Kanada’nın kuzeyindeki bir bölge olduğunu ortaya koydu. Mars’ta yaşam ihtimali düşüncesine sebep olan magnezyum yüklü beyaz kayaların aynısı Salda Gölü’nün enfes görüntülerini oluşturuyor. BBC televizyonunun yakın zamanda Salda Gölünde gerçekleştirdiği çekimler, göle dünya çapında bir ün kazandırdı.

Anadolu'daki Mars

Salda Gölü Konaklama İmkanları

Salda Gölü etrafında konaklama imkanları gölün doğasına uygun şekilde yerini alıyor. Bu anlamda konaklamanız için tercihlerin kısıtlı olduğu söylenebilir ancak bu durum gölün doğal bir ortam olarak kalmasına hizmet ediyor. Salda Gölü konaklama alternatiflerinden biri, Yeşilova Belediyesi’ne ait halk plajında bulunan çadır kamp alanı. Burada kendi çadırınızı kurabileceğiniz ve elektrik çekebileceğiniz imkanlar mevcut ayrıca dilerseniz kamp alanında bulunan çadırlardan ya da bungalovlardan kiralayabilirsiniz. Kamp alanı konaklamanız sırasında günlük ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz ve Yeşilova Belediye’sine ait bir işletme bulunuyor.

Salda Gölü etrafında bulunan tek otel, yeni hizmete giren  23 odalı Hotel Lago Di Salda ismiyle 2016 yılından beri ziyaretçilere yeni bir alternatif oluşturuyor. Göl ve dağ manzaralı odalara sahip ve huzurlu bir tatilden beklentilerinizi karşılamaya aday tesisi de konaklamanız için tercih edebilirsiniz.

Salda Kayak Merkezi

Salda Kayak Merkezi 

Salda Gölü, kayak tutkunlarının da tercih edebileceği bir bölge olma özelliği taşıyor. 2012 yılının başından itibaren hizmette olan Salda Kayak Merkezi, 8860 metre uzunluğunda bir telesiyej hattı ile 1000 ila 1500 metre uzunluklarında 5 adet farklı tiplerde pisti barındırıyor. Eğer kış aylarında kayak yapmak için yeni pistler arıyorsanız, 2079 rakımdan 1910 rakımlı toplanma merkezine uzanan Salda Kayak merkezini Aralık ayından Nisan ayına kadar tercih edebilirsiniz.

Enfes Doğa 

Her an yepyeni bir mucize ile kendisini gösteren Akdeniz bölgesinde, eşsiz doğa manzaraları sunan Salda Gölüne isterseniz uygun bütçelerle bir yaz tatili isterseniz de kayak merkezinde bir kış tatili yapmak için gelebilirsiniz. Gölde yüzerken size büyük sazan balıkları eşlik edecek. Hem gölde hem göl çevresinde yer alan pek çok endemik türü barındıran Salda, henüz keşfetmediyseniz bir an önce deneyimlemeniz gereken bir doğa mucizesi olarak sizleri bekliyor.

Enfes Doğa