Karnelerin alınmasına ve 2 haftalık bir tatile az kaldı değil mi? Şimdiden tatilde nereye gitmeli diye düşünmeye başladıysanız doğru adrestesiniz. Keyifli vakit geçireceğiniz ve çocuğunuzla birlikte eğlenebileceğiniz tatil önerilerinde bulunduk. Keyifli okumalar 🙂

Eğer yurtiçi tatili düşünüyorsanız;

Kocaeli Kartepe Kayak Merkezi

Sömestr tatilinin gelmesi ile çocuklu ailelerin tercih ettiği bir yer olan Kartepe, her mevsim ziyaretçilerine benzersiz güzellikler sunmaktadır. Özellikle kayak yapmak isteyenlerin kışın uğrak adresidir. Kayak yapmayı bilmeyenler için de ders alma imkânı sağlamaktadır. Doğal güzellikleri ve insanlara sunduğu aktiviteler sayesinde her zaman yoğun ilgi gören bir yer olmuştur. Kuş gözlemciliği, paintball, yamaç paraşütü ve doğa yürüyüşü burada yapılabilecek diğer sporlardır. Kartepe otelleri her tatil zevkine uygun kış sporlarını da ayağınıza getiriyor.

Dağda sadece bir tane otel bulunmaktadır ve bütün hizmet oradan sağlanır. İstanbul ve Ankara gibi şehir merkezlerine yakınlığı sayesinde ulaşım kolaylıkla sağlanabilir. Açık havanın, bol oksijenin sizi acıktırmasıyla gününüze güzel bir köy kahvaltısı yaparak başlayabilir, daha sonrasında ise kayak takımlarınızı kaptığınız gibi pistlere çıkıp doyasıya bir eğlence yaşayabilirsiniz. Eminiz ki kaymaktan bıkmayacaksınız. Sizde bu atmosferi yaşamak isterseniz Green Park Kartepe yerinizi ayırtabilirsiniz.

Amasya

Kentin içinden geçen Yeşilırmak ve kıyısına dizilen geleneksek Amasya evleri…

Sömestr tatilinin gelmesi ile gezilip görülmesi gereken bir diğer yer ise doğal güzellikleri ile ünlü olan Amasya’dır. Irmak’ın kıyısı gece olduğu zaman ışıklandırılmakta ve muhteşem bir görüntü ortaya çıkmaktadır. Turistlerin ve çocuklu ailelerin sıkça uğradıkları yer ise Minyatür Amasya Müzesi’dir. Müze 2010 yılında açılmıştır ve ziyaretçilerine şehrin gece ve gündüzünü yansıtarak keyifli zamanlar geçirmesini sağlar.

Amasya’ya gelmişken görülmesi gereken bir diğer tarihi yer ise Aynalı mağaradır. Burası bir kaya mezarı ve Amasya’nın en ünlü mağarasıdır. Büyük bir kaya parçasının oyulması sonucunda oluşmuştur. Mağaraya uzaktan baktığınızda titizce çalışılmış olan taş işçiliğini görebilirsiniz. Mağaranın adı da buradan gelir. Taşlarla kaplı olan Mağara, güneş ışıkları vurduğu zaman ayna gibi parlamaktadır. Üstelik; mağaranın mezar odası değil de yerleşim ve ibadet yeri olarak yapıldığı düşünülmektedir.

Tatilinizde yurt dışına gidip farklı yerler gezmek istiyorsanız ise;

Finlandiya Laponya

Dünyada yaşam standartları kaliteli olan ülkeler arasında yer alan Finlandiya, sömestr tatilinde çocuklarınızla kışın tadını doyasıya çıkarabileceğiniz bir yer 😊

Unutamayacağınız bir tatil geçirmek istiyorsanız Finlandiya’nın Kuzeyinde bulunan ve en büyük bölgesi olan Laponya’yı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Başkenti olan Roveniemen bölgesi Kuzey Kutup Dairesinde yer almaktadır. Ren geyikleri ile kızak turu, Kuzey ışıkları ve husky köpekleri ile insanları etkileyen bir tatil yeridir. Kuzey ışıklarının yarattığı manzara, kar manzaraları ve renk şöleni ile kendinizi bir masalın içinde hissedebilirsiniz.

Kuzey ışıklarını görmek istiyorsanız en iyi zaman Aralık- Mart ayları arasıdır. Yarıyıl tatilinizde bu manzaraya şahit olabilirsiniz. Oldukça sıkı giyinmenizde fayda var çünkü Ocak ayında hava sıcaklığı -15 dereceye kadar düşmektedir.

Ormanlık alanın içine kurulmuş Ranua Hayvanat Bahçesi de çocuklarınızın ilgisini çekebilir. Burada kutup ayılarını, vaşakları, tilkileri, yaban domuzu ve birçok vahşi hayvanı görme imkanı sağlayabilirsiniz.

Sizde tatilinizi üşümek pahasına da olsa bu büyüleyici yerde geçirmek isterseniz hemen Finlandiya turlarına göz atabilirsiniz 😊

Dubai

Soğuğu sevmeyip yarıyıl tatilinde yazı yaşamak isteyenlerin tercih ettiği adres Dubai’de muhteşem bir tatil geçirebilirsiniz. Su parkları ve kocaman akvaryumları ile oldukça merak uyandırıcı ve eğlenceli bir tatil olacağına eminiz.

Dubai Mall’un içinde yer alan Dubai Aquarium en başta gidilmesi gerekenler yerler arasındadır. Burada macerayı sevenler, eğitim elemanı tarafından gözetlenmek şartıyla köpek balıkları ile akvaryuma dalabilirler.

Bir sürü renkli balığın içinde yer aldığı akvaryumun altından uzunca bir tünel geçmektedir. Kendinizi burada denizin altında gibi hissedeceksiniz. Ayrıca; ziyaretçilere özel eğitim programları yapılmakta ve öğrenciler için de ayrı paketler sunulmaktadır.

Eğer sizde kalın montlarınızdan, atkılarınızdan, berelerinizden kurtulup soğuktan uzaklaşmak istiyorsanız Dubai turlarına göz atabilirsiniz! 😊

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin