Dünyanın en popüler şehirlerinden biri olan Toronto’ya gidersen kendini yalnızca Kuzey Amerika kültürü içinde değil; aynı zamanda onlarca farklı ülkenin kültürü içinde bulacaksın; çünkü Toronto’da nüfusun yarısını farklı milletlere sahip göçmenler oluşturuyor. Bu durum insanlardan dillere, yerleşim yerlerinden festivallere kadar birçok detaya yansıdığı gibi yemekleri de büyük ölçüde etkiliyor. Gerçek anlamda çok kültürlü bir kent olan Toronto’da Çin mutfağından Hint mutfağına, Meksika yemeklerinden Kore yemeklerine onlarca farklı ülkenin yemeklerini bulabilmek mümkün. Üstelik tümü farklı milletlere ait olan bu yiyecekler, diğer pek çok dünya kentinde olduğu gibi bir lüks olarak değil; şehrin bir parçası olarak uygun fiyatlar üzerinden sunuluyor. İşte kozmopolitlikte aşmış Toronto’nun göçmen lezzetleri…

Sıra Dışı Bir Başlangıç Menüsü: Thai Yemekleri

Kanada’nın genelinde olduğu gibi Toronto’da da çok fazla Asya kökenli milletlerin topluluklarına rastlanıyor. Kendi dernekleri, eğitim ve ibadet merkezleri hatta mahalleleri bulunan bu topluluklar, şehrin farklı noktalarında restoran ve kafe gibi mekanlar da işletiyor. Thai restoranları ise en ilgi çekici Asya kökenli restoranlar arasında yer alıyor. Körili Thai çorbası, acılı Thai Noodle ve mango salatası, özgün Tayland lezzetlerinden yalnızca birkaçını oluşturuyor. Tüm bu lezzetleri Salad King Thai Food restoranında tadabilirsin. Şehrin merkezinde, Old Toronto bölgesinde yer alan restoran, aynı zamanda şehrin en ünlü sanat müzesi The Royal Ontario Museum’a da oldukça yakın bir konumda bulunuyor.

https://www.instagram.com/p/B5-nptTDTB1/

Dünyanın Her Yerinde Olduğu Gibi Toronto’da da Revaçta: Japon Yemekleri

Suşi ile beraber çılgınlık boyutuna ulaşan Japon yemeklerine, dünyadaki pek çok şehirde olduğu gibi Toronto’da da farklı noktalarda rastlanıyor. Suşi artık çok klasik bir lezzet hâlini aldığı için istersen diğer sıra dışı Japon lezzetlerini deneyebilirsin. Bunlardan biri olan yosunlu yumurtalı Japon çorbası hem farklı bir tat hem de yüksek doyuruculuk oranı sunuyor. Bu benzersiz lezzeti, Sky Sushi adlı popüler restoranda tadabilirsin. Ayrıca Japon restoranlarında sıkça tercih edilen ve birçok tarifi tadımlık şeklinde bir arada sunan karışık menülerle ortalama 10 dolara çorbadan suşiye, salatadan edamameye en az 5 – 6 Japon lezzetini bir arada yiyebilirsin. Tıpkı Salad King Thai Food gibi Old Toronto bölgesinde bulunan Sky Sushi’ye kadar gelmişken 1860 yılından beri açık olan tarihi Queen’s Park’ı da ziyaret edebilirsin.

Afrika’nın Bilinmeyen Farklı Tatları: Etiyopya Yemekleri

Çin, Japon ve Kore yemeklerine alışık olabilirsin ama muhtemelen şimdiye kadar ismini dahi duymadığın Afrika yemeklerine ne dersin? Toronto’daki Etiyopya ve diğer Afrika kökenli restoranlar sayesinde tüm bu ilginç lezzetleri tadabilirsin. Etiyopya yemeklerinin yalnızca sunumu ve tatları değil; aynı zamanda yenme biçimleri de oldukça farklı detaylardan oluşuyor. Örneğin; krep benzeri yumuşak ve ince bir hamur üzerinde gelen sebzeleri, baharatları ve sosları; kaşıksız, çatalsız ve bıçaksız şekilde tamamen ellerinle hazırladıktan sonra yiyebiliyorsun. Afrika lezzetlerinin çoğunu şehir merkezinde yer alan African Palace’ta tadabilir, ardından alışveriş için oldukça yakın konumdaki Dufferin Mall’a gidebilirsin.

https://www.instagram.com/p/BsGnUO4gsEU/

Belki Biraz da Tanıdık Lezzetlere İhtiyaç Duyarsın: Lübnan Yemekleri

Türk mutfağıyla birçok yemeği benzer olan Lübnan mutfağı, Toronto’da bulabileceğin onlarca farklı seçenekten yalnızca bir diğerini oluşturuyor. Eğer alternatif tatlara açık değilsen ve farklı bir ülkede dahi klasik damak tadından çok fazla uzaklaşmak istemiyorsan Lübnan yemekleri senin için ideal seçenekler sunuyor. Tabule, humus, falafel, babagannuş, Türkler’in de alışık olduğu ya da sevebileceği zengin Lübnan lezzetlerinin yalnızca bir kısmını meydana getiriyor. Lübnan yemekleri ile birlikte diğer mutfak türlerinden örnekler de barındıran Souk Tabule, diğer birçok restoran gibi şehir merkezinde bulunuyor ve İstanbul dahil dünyanın farklı şehirlerinde de hizmet veren Museum of Illusions’a komşu sayılabilecek bir noktada konumlanıyor.

https://www.instagram.com/p/B7LmU4Xh2zt/

Bu kültürlerin ve tatların hepsini aynı yerde bulabilmek hayal gibi değil mi? Sen de Toronto’yu ziyaret ederek bu hayali gerçeğe dönüştürebilirsin.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin